Jak wypełnić druk IN-1?

Podatek od nieruchomości jest obowiązkowy dla wszystkich osób fizycznych, które wchodzą w posiadanie budynków mieszkalnych lub gruntów. Aby go wyliczyć, należy złożyć do urzędu miasta lub gminy stosowne dokumenty i formularze, które pozwolą na poprawne obliczenie stawki do opłacenia. Każdy podatnik ma możliwość zapłacenia ostatecznej kwoty w czterech ratach, które zostały z góry dla każdego określone.

Do czego służy formularz IN-1?

Formularz IN-1 jest przeznaczony dla osób fizycznych. Jest to niezbędny dokument do zgłoszenia nabytej nieruchomości we właściwym dla regionu urzędzie podatkowym. Dzięki niemu istnieje możliwość prawidłowego rozliczenia podatku od nieruchomości, w skład którego mogą wchodzić grunty, mieszkania i inne budynki o podobnym przeznaczeniu oraz budowle i ich części przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.

O ile dla pierwszych dwóch pozycji podatek określany jest na podstawie zawartych w deklaracjach informacji i pomiarów, o tym w przypadku budowli, które nie zostały jeszcze ukończone, jest to stała stawka 2% od aktualnej ich wartości.

Jak wyliczyć podatek od nieruchomości?

Aby wyliczyć wartość podatku od nieruchomości, konieczne będzie zastosowania formularza IN-1. Jak go wypełnić, żeby nie doszło do pomyłki? Co zrobić, by nie zostać obarczonym odpowiedzialnością karną za złożenie nieprawidłowego zeznania podatkowego? NA szczęście dostępnych jest wiele instrukcji, które pomogą nam w uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych. Szczegółowe wskazówki dotyczące dokumentu można znaleźć pod adresem https://przyjazne-deklaracje.pl/jak-wypelnic-druk-in-1-instrukcja-krok-po-kroku/.

Do obliczeń będzie nam potrzebny metraż wszystkich powierzchni wspólnych oraz użytkowych w nieruchomości. Warto pamiętać również o tym, że każdy region może mieć ustalone inne stawki tego podatku. Maksymalną wartość corocznie podaje Minister Finansów. Te dwie wartości należy przez siebie przemnożyć i wówczas otrzymujemy orientacyjną kwotę do opłacenia. Po złożeniu wniosku urząd wysyła odpowiedź, w której znajduje się potwierdzenie lub korekta kwoty.

Formularz IN-1 - jak wypełnić?

Aby wypełnić formularz IN-1 należy być osobą fizyczną posiadającą nieruchomość. Jej nabycie trzeba zgłosić do urzędu skarbowego, który przypisze dla niej konkretną kwotę podatku do odprowadzenia. W dokumencie, który jest do pobrania na stronie internetowej urzędu podatkowego, powinno się zawrzeć wszystkie informacje dotyczące zakupionej własności.

Informacje powinny być jak najbardziej szczegółowe, dlatego konieczne jest zawarcie dodatkowych załączników, które również znajdziemy na stronach urzędowych. Jednym z nich jest formularz ZIN-1, w którym należy wpisać te części nieruchomości, które będą podlegały opodatkowaniu. Do zawarcia tych obszarów, które będą z niego zwolnione, służy dokument ZIN-2. W załączniku ZIN-3 możemy dopisać współwłaścicieli, którzy dzielą z nami obowiązek podatkowy.

Dodatkowe informacje będą dotyczyły już samej nieruchomości. Konieczne będzie sprawdzenie księgi wieczystej, aktu notarialnego, dokumentów związanych z najmem lub dzierżawą nieruchomości, a także dokumentacji architektonicznej i budowlanej. Obowiązkowo powinniśmy wykonać pomiary powierzchni, jeżeli nie zostało to zrobione w momencie zakupu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.