Jakiej matematyki potrzeba, żeby zostać specjalistą do spraw sztucznej inteligencji?

Każdy z pewnością gołym okiem widzi, że praktycznie każdego dnia technologia się rozwija. Postęp techniczny jeszcze nigdy nie był tak szybki – czasami wręcz trudno nadążyć nad wszelakiej maści nowinkami elektronicznymi. Rozwój technologii powoduje, że korporacje i firmy informatyczne, praktycznie non stop potrzebują co raz to większej ilości specjalistów. Nie inaczej jest z branżą zajmującą się szeroko rozumianą sztuczną inteligencją, czyli AI (Artificial Intelligence). Do niedawna, była to dziedzina raczej z pogranicza science fiction, jednak w związku z rozwojem technologii, co raz bardziej jest prawdopodobne, że w perspektywie paru lat powstanie w pełni świadomy robot! Nie wnikając w ewentualne zagrożenia takiego stanu rzeczy, w dzisiejszym artykule przedstawimy, ile jakiej matematyki potrzeba, żeby zostać specjalistą zajmującym się AI. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie zajmuje się specjalista do spraw sztucznej inteligencji?

Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że generalnie specjalista do spraw sztucznej inteligencji to osoba, która zajmuje się tworzeniem odpowiednich rozwiązań, które działając autonomicznie, to znaczy bez konieczności ich ciągłej obsługi, wykonują dane zadania. Przykładowo może to być program komputerowy, który automatycznie będzie zbierał i katalogował określone dane, a następnie dokona ich analizy i przedstawi konkretne wyniki. Nie koniecznie więc chodzi o tworzenie świadomych robotów. W tej pracy bardzo ważna jest znajomość praktycznie wszystkich dziedzin informatyki. W tym zawodzie trzeba mieć rozeznanie praktycznie we wszystkim – od programowania do budowy poszczególnych maszyn i urządzeń. Jest to niezwykle zaawansowana wiedza, którą niełatwo zdobyć. Na pewno jednak można znaleźć nauczyciela na BUKI, który z chęcią przekaże nawet tak niszową wiedzę!

Jakie działy matematyki są szczególnie pomocne w zostaniu specjalistą do spraw AI?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że matematyka rzeczywiście jest królową nauk. Uczy przede wszystkim logicznego myślenia i rozwiązywania zadań najprostszym możliwym sposobem. Stąd naszym zdaniem najważniejszym działem matematyki, który jest pomocny dla osób chcących zajmować się tą dziedziną informatyki, jest właśnie logika. Nie można jednak pominąć innych – przykładowo wręcz niezbędna jest statystyka, która pomaga zrozumieć, w jaki sposób dokonuje się analizy dużych zbiorów danych. Niemniej ważne jest, że ogólnie matematyka pozytywnie wpływa na rozwój naszego mózgu, między innymi polepsza pamięć. Stąd warto się jej uczyć, niezależnie od działu. Z pewnością godziny ciężkiej pracy nie pójdą na marne. Dodać trzeba, że osoby lepiej radzące sobie z matematyką, szybciej uczą się języków obcych, a w tym zawodzie trzeba posługiwać się przynajmniej jednym z nich – najlepiej angielskim.

Praca specjalisty zajmującego się sztuczną inteligencją z pewnością nie jest prosta, zaś droga do osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie nie jest usłana różami. Różnorodność zadań i obowiązków, a także znacznie wyższe niż w innych zawodach zarobki, z pewnością wynagrodzą włożony w naukę trud i wysiłek. Warto więc od najmłodszych lat uczyć się matematyki, niezależnie od tego, czy chce się zostać specjalistą ds. AI! Znajomość matematyki pomoże praktycznie w każdym zawodzie. Wszędzie przecież ważne jest logiczne i wynikowe myślenie. Dlatego gorąco zachęcamy do nauki – w tym korepetycji z BUKI – licząc na to, że przynajmniej niektórzy zostaną natchnieni niniejszym artykułem do jeszcze bardziej wzmożonych starań ukierunkowanych na osiągnięcie sukcesu!

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane