Dlaczego warto czytać książki w oryginale?

To, że czytanie książek ma na nas korzystny wpływ, wie chyba każdy. Dotyczy to zarówno powieści, które wertujemy dla przyjemności, jak i podręczników, poradników i innych tytułów, z których się uczymy. Jeżeli chcemy szybciej uczyć się języków obcych, również możemy pomagać sobie książkami - wystarczy wybierać wersje bez tłumaczenia. W jaki sposób czytanie przekłada się na lepsze wyniki w przyswajaniu języka obcego?

  1. Myśleć w innym języku
  2. Powiedzonka i inne formy tekstowe przestają być zagadką
  3. Naturalne ćwiczenie bez konieczności tworzenia fiszek

Myśleć w innym języku

Największa swoboda w wykorzystaniu języka obcego przychodzi nam zazwyczaj wraz z momentem, w którym przestajemy myśleć po polsku i na bieżąco tłumaczyć nasze rozważania na język obcy, a całkowicie przestawimy się na jeden, np. angielski czy niemiecki. Czytanie w naturalny sposób wspomaga ten proces, ponieważ uczymy się wielu nowych słów, a trafiając na nie często, automatycznie je zapamiętujemy. Dzięki temu nie tylko poprawiamy nasze zdolności czytania ze zrozumieniem, ale także ułatwiamy sobie naukę mówienia w konkretnym języku. Dodatkowym bonusem może tu być także słuchanie audiobooków - wtedy nie tylko czytamy, ale także zapamiętujemy sposób wymowy poszczególnych wyrazów.

Powiedzonka i inne formy tekstowe przestają być zagadką

Każdy język ma swoje "smaczki" - powiedzonka, przysłowia czy hasła, które nie dają się sensownie przetłumaczyć na inny język, ponieważ np. same w sobie są metaforą lub odnoszą się do zwyczajów czy historii danego regionu. Dobrym przykładem mogą tu być angielskie kolokacje czy powiedzonka - dla nas nie zawsze oczywiste, a jednak bardzo często używane. Zapoznając się z nimi podczas czytania nie tylko podświadomie zapamiętujemy, jak je pisać i wykorzystywać, ale także sprawniej zapamiętujemy ich znaczenie. Jeżeli chcesz przekonać się sam, odwiedź stronę https://www.poczytaj.pl/k/ksiazki-ksiazki-obcojezyczne.

Naturalne ćwiczenie bez konieczności tworzenia fiszek

Czytanie ma jeszcze jedną dużą zaletę - jest przyjemne, w przeciwieństwie do bardziej "szkolnych" form nauki słówek. Czytając książki poświęcamy czas rozrywce, a uczymy się przy okazji, czyli robimy dokładnie odwrotnie niż w przypadku rozwiązywania zadań czy maltretowania fiszek. Przekłada się to dodatkowo na większą skuteczność zapamiętywania, ponieważ nasz mózg z natury jest "leniwy" i woli rozrywkę, niż pracę. Wybierając książkę napisaną w oryginale zapewniamy sobie zatem nie tylko porcję nowej wiedzy, ale także bardzo dobrą rozrywkę, która ułatwia jej przyswojenie.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia