Telewizory QLED - wrażenie wizualne na najwyższym poziomie

Czy lubisz, kiedy obraz w telewizorze ma realistyczną jakość, zachwyca wysokim kontrastem oraz żywym nasyceniem barw? Jeśli tak, pomyśl o nabyciu modelu typu QLED. Dlaczego? Jest to w tej chwili jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych, stworzone po to, aby dawać radość z oglądania, grania oraz korzystania z aplikacji. Dowiedz się, czym telewizory QLED różnią się od innych!

QLED – skąd się to wzięło i na czym polega?

Telewizory QLED to rozwinięcie doskonale wszystkim znanych paneli LCD. Zostało ono opracowane przez firmę Samsung. W tej technologii produkcji wykorzystuje się mikroskopijne kryształki, nazywane kropkami kwantowymi. Są one montowane pomiędzy podświetleniem ekranu a filtrami kolorów. Gdy przez kropki kwantowe przechodzi niebieskie światło LED, rozbijane jest ono na niezależne barwy podstawowe, czyli czerwoną, zieloną oraz niebieską. Pozwala to na osiągnięcie całkowicie czystego koloru o odpowiednim nasyceniu, a to z kolei przekłada się na olbrzymią ilość możliwych do uzyskania odcieni, a co za tym idzie – realizm obrazu.

Dzięki temu telewizory QLED doskonale współpracują z technologią HDR, pozwalając osiągać wspaniałe efekty wizualne oraz zobaczyć wszystkie niuanse nawet w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach obrazu. Dzięki wysokiej wydajności świetlnej jest on widoczny bez zniekształceń niezależnie od kąta, z którego się na niego patrzy.

Telewizor QLED – na jakie cechy zwracać uwagę przy zakupie?

Jeśli chcesz kupić telewizor tego typu, warto wiedzieć, na jakie parametry danego modelu zwrócić uwagę. Jako że wszystkie telewizory QLED mają rozdzielczość 4K, ten aspekt można ominąć, a skupić się na rozmiarach urządzenia. Do przeciętnego salonu powinien dobrze pasować model 55”, a do większych – 65 lub 75”. Jeśli chodzi o same kwestie techniczne, tu należy sprawdzić parametr określony jako PQI. To skrót od słów „picture quality index”, a jego wartość mówi o jakości obrazu podczas wyświetlania scen dynamicznych. Im jest ona większa – tym lepiej, a rozsądne minimum powinno wynosić 3300.

Oprócz tego modele QLED mają technologie z przedrostkiem „Q”, jak np. Q Contrast czy Q HDR. Są to w większości bliźniacze rozwiązania do tych, jakie stosowane są w innych telewizorach, jednak dzięki połączeniu z kropkami kwantowymi znacznie zyskują na jakości. Na przykład Q HDR to występująca w wielu nowoczesnych modelach obsługa technologii High Dynamic Range. Jej połączenie z używanymi przez QLED rozwiązaniami technologicznymi związanymi z emisją i nasyceniem kolorów sprawia, że efekty prezentują się lepiej niż w przypadku telewizorów UHD. Podobnie rzecz się ma z kontrastem i innymi cechami wpływającymi na komfort korzystania z telewizora.

Telewizor QLED nie jest jeszcze tak powszechny, jak inne modele, jednak warto wybrać właśnie to rozwiązanie, dzięki któremu oglądanie telewizji, transmisji sportowych, granie w gry czy przeglądanie zdjęć i grafik nabierze całkowicie nowego wymiaru!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane