PIT 8AR. Termin płatności, wniosek i najważniejsze zasady
PIT-8AR jest ważną deklaracją, której złożenie może być koniecznością wielu płatników i pracodawców. Co warto o nim wiedzieć, jakie są terminy składania tego wniosku i czego dokładnie on dotyczy? Oto garść najistotniejszych informacji!
PIT-8AR – co to takiego? Kogo dotyczy?
Początek roku to prawdziwy maraton, jeśli chodzi o kwestie dotyczące podatków. To właśnie dlatego lepiej oszczędzić sobie nerwów i wygospodarować parę godzin na dokładny, dogłębny research. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie przygotowanie się do wykonania wszelkich podatkowych formalności, bez obaw o kosztowne błędy.
Dla pewnego grupy przedsiębiorców ważnym dokumentem do złożenia będzie PIT 8AR. Składają go płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Przykłady to chociażby:
- wypłacone dywidenda;
- uzyskane odsetki;
- wygrane w konkursach;
- przychody z udziału w funduszach kapitałowych;
- świadczenia emerytalne oraz renty.
Jeśli w jakiś sposób pobierałeś więc zryczałtowany podatek dochodowy jako płatnik, masz obowiązek wypełnienia PIT-8AR oraz dopełnienia wszelkich formalności podatkowych w Urzędzie Skarbowym.
Kiedy należy złożyć deklarację PIT-8AR?
Wiesz już, w jakich sytuacjach konieczne będzie wypełnienie PIT-8AR, a także kto musi dopełnić takich formalności. Jakie są jednak najważniejsze terminy, które musisz znać pod kątem prawidłowego złożenia wniosku?
W większości przypadku dniem, do którego należy złożyć PIT-8AR jest ostatni dzień stycznia roku następnego. Deklarację za rok 2024 należało więc złożyć do 31 stycznia 2025 roku. Wyjątek stanowi sytuacja, w którym firma zakończyła swoją działalność w trakcie roku. W takim wypadku deklarację PIT-8AR należy wypełnić i przekazać Urzędowi Skarbowemu najpóźniej w dniu zaprzestania działalności gospodarczej.
Wypełnianie PIT-8AR – o tym powinieneś pamiętać
Znasz najważniejsze informacje dotyczące PIT-8AR. Przyszła więc pora na domknięcie podatkowych formalności i uporanie się ze złożeniem tego wniosku. Co możesz w nim znaleźć i od czego zacząć?
Na początku należy podać NIP oraz rok, za który składana jest deklaracja. Następnie trzeba podać urząd skarbowy, w którym składany jest wniosek, cel jego złożenia lub ewentualny rodzaj korekty, rodzaj składającego (płatnik niebędący osobą fizyczną lub osoba fizyczna) oraz pełne dane płatnika.
Następnie w sekcji C konieczne jest wykazanie wszystkich należności zryczałtowanego podatku, w tym wspomniana wygrane w konkursach lub grach, dywidendy, świadczenia emerytów i rencistów, a także np.
- świadczenia otrzymywane od banków i instytucji finansowych;
- odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji;
- odsetki od pożyczek;
- dochód z tytułu umów ubezpieczenia;
- kwoty wypłacane przez ZUS z tytułu śmierci współmałżonka.
Lista jest długa i składa się z aż 35 wierszy, dlatego warto uważnie się przyjrzeć, jakie kwestie mogą Cię dotyczyć. Na sam koniec wymagany jest pełny podpis płatnika lub osoby, która została w jego imieniu wyznaczona do wypełnienia wniosku. Następnie wypełniona deklaracja musi trafić w terminie do Urzędu Skarbowego.
Artykuł sponsorowany