Akupunktura pod lupą. Jak skuteczne jest nakłuwanie ciała igłami?

Ból jest jednym z negatywnych wrażeń zmysłowych i emocjonalnych. Jego występowanie skłania nas do zastanowienia się nad kondycją swojego organizmu, a także poszczególnych partii ciała, których dotyczą nieprzyjemne dolegliwości. Zjawisko doznawania bólu jest powszechne, a ludzie od lat pracują nad stworzeniem czegoś, co pozwoli nam się od niego uwolnić.

Współcześnie pacjenci mają do wyboru leczenie farmakologiczne lub naturalne metody leczenia, takie jak akupunktura. Praktyka ta pochodzi z Chin i jest znana od kilku tysięcy lat. Cała teoria akupunktury opiera się na koncepcji przepływu energii płynącej przez ciało wzdłuż określonych szlaków, które fachowo nazywa się meridianami. Pojęcie tradycyjne zakłada, że celem akupunktury jest przywrócenie równowagi energii w organizmie, głównie poprzez zmianę przepływu energii chi. Zabieg ten polega na stymulowaniu określonych punktów na ciele przy pomocy specjalnych, wysoce higienicznych igieł. W ujęciu medycznym, stymulacja określonych punktów na skórze poprawia przepływ krwi powodując uwalnianie endorfin, które kategoryzowane są jako substancje przeciwbólowe wytwarzane przez organizm. W efekcie akupunktura stanowi skuteczny sposób na pozbycie się dolegliwości bólowych. Metoda ta jest oficjalnie zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia. Eksperci przyznają, że akupunktura może okazać się skuteczna w leczeniu niektórych chorób oraz dolegliwości. Poznaj bliżej moc tego zabiegu!

Główne wskazania do skorzystania z zabiegu akupunktury

Obecnie jesteśmy w stanie znaleźć szereg badań na temat akupunktury, które potwierdziły jej skuteczność w łagodzeniu niektórych dolegliwości bólowych. Lista wskazań do akupunktury stworzona przez WHO dzieli się na kilka części, obejmując:

  • wskazania, w których skuteczność akupunktury została potwierdzona (np. migrenowe bóle głowy, bóle kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • wskazania, w których akupunktura jest skuteczna, jednak konieczna jest dalsza weryfikacja (np. PCOS, bezsenność, wrzodziejące zapalenie jelita grubego);
  • wskazania, w których akupunktura może pomóc, jednak dostępne są wyłącznie pojedyncze wyniki badań potwierdzające tę skuteczność, zaś sama terapia jest trudna (np. zespół jelita drażliwego);
  • wskazania, w których możliwe jest spróbowanie akupunktury jako bezpiecznej metody radzenia sobie z nieoczywistymi dolegliwościami (np. drgawki, śpiączka).

Ważne, aby zabieg był przeprowadzony przez doświadczone osoby, posiadające zachodnią wiedzę medyczną oraz odpowiedni sprzęt monitorujący reakcję organizmu na zabieg. Akupunktura powinna zostać wdrożona dopiero po konsultacji z lekarzem specjalistą, który wykluczy występowanie ewentualnych przeciwności. W przypadku akupunktury, należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania do zabiegu, takie jak hemofilia, ciężkie choroby krwi, stany zapalne skóry, a także alergie (m.in. na metal). Stosowania akupunktury powinny zaniechać także osoby, które przechodzą menstruację lub są w stanie wyczerpania fizycznego bądź psychicznego. Także ciąża jest jednym z przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Skuteczność akupunktury jako indywidualna kwestia organizmu?

To, czy akupunktura okaże się pomocna, uzależnione jest od wielu indywidualnych czynników. Zabieg ten nie rozwiąże problemów pacjenta z dnia na dzień, ponieważ działa w formie łącznej – oznacza to, że postępy opierają się na serii starannie przeprowadzonych sesji. Istotna jest również prawidłowa diagnoza, stąd konieczne jest zwrócenie się ku specjalistom od akupunktury, a nie wyłącznie praktykantom chcącym zarobić. Zabieg ten należy traktować jako uzupełnienie procesu zdrowienia; oprócz tego, należy także dobrze się odżywiać oraz dbać o swoją aktywność fizyczną. Gabinet HERBASOL to jedno z miejsc, w których możliwe jest doświadczenie akupunktury jako metody redukcji bólu dostosowanej do indywidualnych potrzeb ciała. Placówka zaznacza, że specjaliści mogą pomóc w ustaleniu spersonalizowanego planu redukcji bólu, jednak ostateczny sukces uzależniony jest od indywidualnej reakcji pacjenta oraz jego pracy własnej. Ból to pojęcie bardzo szerokie, a jego przyczyny mogą być rozmaite; począwszy od dolegliwości fizycznych, przez długotrwałą ekspozycję na stres. Z tego powodu tak ważne jest, aby wsłuchiwać się w swoje ciało, a przy tym nie ignorować sygnałów, jakie nam daje.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.