Jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy?

Zakup samochodu to zawsze duże wydarzenie. To również spory wydatek. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby kupno odbyło się sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.

O ile kupujemy auto w salonie bezpośrednio od dealera, sprawa jest klarowna. Mamy pewność co do pochodzenia oraz stanu technicznego pojazdu. Gorzej, gdy nabywamy auto na tzw. rynku wtórnym, czyli od poprzedniego właściciela. Jeszcze inna opcja to zakup auta, które zostało sprowadzone z zagranicy. I temu właśnie poświęcimy poniższy tekst. Podpowiemy w nim, dlaczego sprawdzanie historii pojazdu powinno być stałym elementem transakcji.

Co sprawia, że chętnie sprowadzamy auta z zagranicy?

Polacy od wielu lat chętnie sprowadzają auta z innych państw. Ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze rynki europy zachodniej oferują o wiele większy wybór modeli i wersji wyposażenia niż rynek polski. Po drugie, ceny samochodów z zagranicy są często na tyle atrakcyjne, że nawet po doliczeniu kosztów transportu i opłat celnych taka operacja jest opłacalna. I po trzecie, auta z zagranicy, pomimo że mają kilka lat, są zwykle dobrze utrzymane i regularnie serwisowane. Nam jako przyszłym właścicielom nie pozostaje nic innego jak znalezienie odpowiedniego egzemplarza i sprawdzanie historii pojazdu, zanim podpiszemy umowę kupna.

Dlaczego sprawdzenie auta z zagranicy jest tak ważne?

Sprowadzanie aut z zagranicy, pomimo swoich niewątpliwych plusów rodzi też pewne ryzyko. Nie zawsze możemy zaufać aktualnemu właścicielowi lub pośrednikowi, który oferuje nam auto. Mogą oni ukrywać prawdziwy stan techniczny lub prawny pojazdu, podawać zaniżone dane o przebiegu lub historii napraw. Dlatego przed zakupem używanego samochodu z zagranicy należy sprawdzić jego historię, a nie jedynie opierać się na zdjęciach i dołączonym opisie. Tylko w ten sposób możemy uniknąć niespodzianek i rozczarowań, a także oszczędzić sobie kłopotów i zbędnych kosztów napraw w przyszłości. Co istotne, sprawdzanie historii pojazdu z zagranicy nie jest ani trudne, ani kosztowne.

Gdzie możemy sprawdzić historię upatrzonego auta?

Jedyne czego potrzebujemy do sprawdzenia historii auta jest dostęp do internetu oraz znajomość numeru VIN. VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny kod identyfikacyjny każdego pojazdu. Numer VIN znajdziemy w kilku miejscach w samochodzie: na tabliczce znamionowej pojazdu, na drzwiach od strony kierowcy a także pod maską w okolicy silnika. Więcej informacji o VIN znajdziemy na stronie https://www.wowpolisa.pl/p/jak-sprawdzic-vin-pojazdu-za-darmo/90.html Znając VIN możemy zidentyfikować dużą część aut na stronie historiapojazdu.gov. W przypadku aut z zagranicy warto korzystać również z komercyjnych serwisów, które gromadzą dane o historii samochodów. Dwa najbardziej znane z nich to: AutoDNA oraz Carfax. Oferują one raporty zawierające dane na temat aut z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Hiszpanii, czyli państw, z których sprowadza się najwięcej pojazdów. Koszt raportu na temat wybranego auta to wydatek rzędu 100-200 zł, który z pewnością warto ponieść, zważywszy na to ile płacimy za samochód.

Sprawdzenie historii pojazdu w bazach nie powinno zniechęcać do wizyty u mechanika

Sprawdzenie informacji na temat danego samochodu to jednak nie wszystko. Zawsze warto odwiedzić zaufanego mechanika i poprosić go o dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta. Mechanik może wykryć ewentualne usterki lub uszkodzenia, które mogłyby wpłynąć na naszą ostateczną decyzję o zakupie. Nie wahajmy się wydać 200-300 zł na profesjonalną ocenę auta. To znacznie korzystniejsza opcja aniżeli ponoszenie kosztów napraw, gdyby okazało się, że kupiony samochód może i wygląda doskonale z zewnątrz i wewnątrz, ale od strony technicznej wymaga solidnych napraw.

Podsumowanie

Jaki widać, kupno auta z zagranicy może być korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i estetycznym. Nie należy jednak opierać się na tylko na zapewnieniach i pozostać ostrożnym do ostatniej chwili. Dopiero gdy sprawdzimy historię pojazdu oraz jego stan techniczny możemy podjąć się negocjacji cenowych. Posiadanie pełnej wiedzy na temat samochodu może w tym pomóc. Wiedząc, że czeka nas wymiana, naprawa pewnych elementów, sprzedawca może zejść z ceny w obawie przed stratą zainteresowanego klienta. Może nie będzie to duża kwota, ale powinna wystarczyć na pokrycie kosztów sprawdzenia auta. Życzymy samych udanych zakupów i bezproblemowej jazdy swoim nowym nabytkiem. 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia