Ile kosztuje wykonanie fotowoltaiki w ogrodzie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych, aby produkować własną energię elektryczną i uniezależnić się od cen prądu. Umieszczenie paneli na dachu nie zawsze jest jednak rozwiązaniem optymalnym. Czasem korzystniejszą alternatywą może być montaż fotowoltaiki w ogrodzie.

Fotowoltaika w ogrodzie – dlaczego może być dobrym wyborem?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest najczęściej traktowany przez inwestorów jako oczywistość. I faktycznie zazwyczaj jest to najlepsza opcja, jeśli konstrukcja dachu umożliwia zwrócenie paneli w kierunku południowym, południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim. Jednak, jak podkreślają specjaliści z firmy https://instalacjefotowoltaiczne.com/, jeśli nie jest to możliwe, lepszą opcją może być fotowoltaika w ogrodzie. Jej zalety to:

  • brak ograniczenia wynikającego z konstrukcji dachu – umieszczenie paneli na gruncie eliminuje ograniczenia związane z konstrukcją dachu i poprawia efektywność instalacji;
  • możliwość łatwej rozbudowy – panele na gruncie można łatwo rozbudować, dostosowując instalację do rosnących potrzeb energetycznych gospodarstwa;
  • łatwa konserwacja i czyszczenie paneli – umieszczenie paneli na gruncie ułatwia ich konserwację i utrzymanie w czystości, co przekłada się na efektywność działania.

Więcej o montażu paneli na gruncie możesz przeczytać tutaj: https://instalacjefotowoltaiczne.com/fotowoltaika-na-gruncie-przy-domu-lub-w-ogrodzie/.

Ile kosztuje fotowoltaika w ogrodzie?

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu fotowoltaiki w ogrodzie należy dokładnie zapoznać się z szacunkowymi kosztami, związanymi z taką potencjalną inwestycją. Ceny mogą się różnić w zależności od regionu i wybranego wykonawcy. Można jednak przyjąć, że podstawowa instalacja o mocy 6 kW generuje wydatek rzędu 35-45 tysięcy złotych. Natomiast systemy o większej mocy mogą kosztować:

  • 8 kW: od 45 do 50 tys. zł,
  • 10 kW: od 50 do 60 tys. zł,
  • 15 kW: od 60 do ponad 70 tys. zł.

Warto podkreślić, że koszty zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych są z reguły najwyższe w województwach mazowieckim i małopolskim. Przykładowy cennik firmy fotowoltaicznej można obejrzeć tutaj: https://instalacjefotowoltaiczne.com/cennik/.

W ramach podsumowania zalecamy skonsultowanie montażu paneli fotowoltaicznych ze specjalistami, takimi jak przedstawiciele firmy Elektro Control. To oni pomogą dobrać optymalną opcję, przedstawią możliwości dofinansowania i zagwarantują, że inwestycja będzie zgodna z indywidualnymi potrzebami oraz warunkami lokalnymi. Więcej o fotowoltaice możesz przeczytać na stronie https://instalacjefotowoltaiczne.com/fotowoltaika/.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia