Chcę rzucić palenie! Jak poradzić sobie z nałogiem tytoniowym?

Popalanie papierosów – z nudów, w przerwach w pracy, w oczekiwaniu, z nerwów – niejeden z nas sam udaje się na przysłowiowego papierosa, bądź widuje palaczy wśród swoich znajomych. Dlaczego – pomimo znanych, szkodliwych działań dla zdrowia generowanych przez palenie papierosów, tak ciężko jest rzucić nałóg?

Czy jestem nałogowym palaczem?

Uzależnienie od palenia papierosów – a dokładniej od nikotyny, która jest jednym ze składników tytoniu – jest jednym z najczęstszych uzależnień. Bardzo często jednak palacze – w szczególności palacze, którzy nie sięgają po papierosy po kilkanaście razy dziennie – nie zdają sobie sprawy z uzależnienia od nikotyny. Czy można w jednoznaczny sposób  określić, kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem? Jednoznaczną odpowiedź da z pewnością pomoc psychologiczna Warszawa i konsultacja z doświadczonym psychologiem. Jeśli jednak wstając z łóżka, myślisz o zapaleniu papierosa, sięgasz po niego w momencie stresu czy dla zabicia czasu – z dużą dozą prawdopodobieństwa cierpisz z powodu uzależnienia.

„Rzuciłem palenie!” – czy można samodzielnie pozbyć się nałogu?

Rzucanie palenia nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jak rzucić palenie? Czy możliwe jest samodzielne zrezygnowanie z nałogu? Niewątpliwie, samodzielne działania pacjenta są warunkiem koniecznym do pozbycia się nałogu tytoniowego. Niezbędna jest silna wola i zmiana dotychczasowych nawyków – w szczególności związanych ze sposobem odreagowywania, stylem spędzania wolnego czasu. Słynne tabletki na rzucanie palenia nie są w stanie wykonać pracy za nas samych. Lepszą formą wsparcia w rezygnacji z nałogu będzie zdecydowanie pomoc w formie konsultacji psychologicznej lub psychoterapii, które wspomogą w zrozumieniu istoty schematów naszego postępowania i wskażą sposoby na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń.

Dlaczego rzucenie palenia jest takie trudne?

Rzucanie palenia nie jest jednorazową czynnością. Podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia jest jedynie pierwszym elementem całego procesu wychodzenia z nałogu. Palenie papierosów powoduje powstanie u osoby uzależnionej zmian metabolicznych, których skutkiem jest ciągła potrzeba dostarczania nikotyny do organizmu. Konsekwencją jej odstawienia papierosów jest pojawienie się głodu nikotynowego. Co więcej, organizm nie tylko do samej nikotyny, ale także od samej czynności palenia – oprócz zatem uzależnienia farmakologicznego, mamy tu również do czynienia z uzależnieniem behawioralnym. Sięgamy zatem po papierosa odruchowo – bezwiednie, a brak czynności palenia - wzmaga objawy odstawienia nikotyny.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Mimo znanych, skutecznych prób samodzielnego rzucenia palenia, warto jest wspomóc się leczeniem niefarmakologicznym, jakim jest kontakt z psychologiem lub sięgnięcie po psychoterapię osób uzależnionych. Taka terapia – indywidualna bądź w ramach zajęć grupowych – jest nieocenionym źródłem wsparcia tak w trwaniu w postanowieniu, jak w momentach załamania. W trakcie konsultacji lub terapii, osoba uzależniona uczy się bowiem radzenia sobie ze swoimi emocjami, z samym nałogiem oraz z objawami odstawienia. Kompleksowe działanie psychoterapii w połączeniu silną wolą uzależnionego daje niemal stuprocentowe prawdopodobieństwo skutecznego rzucenia palenia.

Czy rezygnacja z nałogu jest warta wysiłku?

Rzucenie palenia jest jedna z najrozsądniejszych decyzji, jakie można podjąć w swoim życiu. Uzależnienie od nikotyny to bowiem niejedyny negatywny skutek zdrowotny palenia. Palenie papierosów powoduje bowiem wydzielanie wielu szkodliwych substancji, w tym substancji smolistych i rakotwórczych – które degradują nie tylko zdrowie palącego, ale i jego najbliższego otoczenie. Nie bez powodu wprowadza się zatem zakaz palenia w coraz większej ilości miejsc. Negatywne konsekwencje palenia bezpośrednio oddziałują również na możliwości prokreacyjne oraz na rozwijający się płód - palenie w ciąży zarówno przez matkę, jak i osoby w jej otoczeniu jest bardzo niebezpieczne dla dziecka, powodować może szereg wad rozwojowych płodu i problemy z funkcjonowaniem dziecka w przyszłości.

Uzależnienie od palenia jest jednym z najbardziej wyniszczających nałogów, które stanowi dodatkowo ogromne obciążenie ekonomiczne dla domowego budżetu. Z odpowiednią jednak motywacją i z zastosowaniem odpowiednich metod można z powodzeniem uwolnić się od niego na zawsze.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia