Odszkodowanie za złamanie kończyny – na co możemy liczyć?

odszkodowanie-za-zlamanie.jpgodszkodowanie-za-zlamanie.jpg

Złamanie to jeden z najczęstszych urazów powodujących uszczerbek na zdrowiu, będący podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Choć wykupienie ubezpieczenia NNW w większości przypadków nie jest obowiązkowe, jego posiadanie może przydać się w każdej chwili. Do złamania zamkniętego lub otwartego może dojść w dowolnym momencie. Zimą ryzyko zwiększa się zwłaszcza pod wpływem warunków pogodowych, latem w związku z aktywnością fizyczną, choć do urazu może dojść również w domowym zaciszu.

Dlaczego rodzaj złamania kończyny ma takie znaczenie?

Złamanie zamknięte bez przemieszczenia pozwala na stosunkowy szybki powrót do zdrowia. Unieruchomiona na kilka tygodni kończyna w opatrunku gipsowym ma szansę na pełną regenerację i powrót do sprawności sprzed wypadku. Niestety, w przypadku złamań otwartych sytuacja może się znacząco skomplikować. Wówczas konieczne jest odpowiednie nastawienie kości oraz operacyjne zamknięcie miejsca urazu. Konieczna może się również okazać długotrwała rehabilitacja, a okres rekonwalescencji może się wydłużać, generując duże koszty. Poważne złamanie może spowodować długotrwały lub trwały uszczerbek na zdrowiu. Ten pierwszy wiąże się z upośledzeniem czynności organizmu przez ponad 6 miesięcy z możliwością poprawy stanu zdrowia.

Złamanie ręki następuje najczęściej w miejscu palca, nadgarstka czy śródręcza. Choć zazwyczaj nie jest to poważny uraz, może pozbawić nas możliwości zarobkowych, ze względu na charakter wykonywanej pracy. Nierzadko potrzebna może się okazać również pomóc osób trzecich przy wykonywaniu codziennych czynności. Koszty, które będziemy zmuszeni ponieść, mogą znaczącą uszczuplić nasz domowy budżet, dlatego posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Podobnie w przypadku złamania nogi, kiedy zazwyczaj na kontuzję jest narażona kość piszczelowa i udowa. Wysokość otrzymanego odszkodowania będzie zależeć nie tylko od uszczerbku na zdrowiu, ale również od stopnia zaburzeń czynnościowych oraz towarzyszących temu objawów.

Co składa się wysokość odszkodowania?

Głównym rodzajem ubezpieczenia, które obejmuje urazy takie jak złamania, jest ubezpieczenie NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Bardzo często stanowi dodatek do polisy na życie, a jego składka jest zależna od naszego wieku, wykonywanego zawodu czy uprawianego sportu. Ubezpieczenie NNW w swoim zakresie poza złamaniem kończyn obejmuje również m.in. zwichnięcia, utraty wzroku czy słuchu, urazów kręgosłupa oraz wszystkich innych uszczerbków na zdrowiu opisanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od wykupionej przez nas polisy. Każdy z rodzajów złamania będzie związany z przypisaniem procentowego stopnia uszczerbku na zdrowiu.

W zależności od posiadanego przez nas ubezpieczenia możemy się ubiegać m.in. o:

  • jednorazowe odszkodowanie;
  • zaliczki na konieczne zabiegi, jeśli ubezpieczony nie ma możliwości pokrycia całej kwoty z własnych środków;
  • zwrot kosztów dojazdów do ośrodków medycznych;
  • zadośćuczynienie za doznane za krzywdę psychiczną i cierpienie psychiczne;
  • zwrot środków przeznaczonych na leczenie i rehabilitacje.

Złożenie wniosku o odszkodowanie zazwyczaj nie jest skomplikowanym procesem. Procedurę zazwyczaj rozpoczyna się już po zakończeniu leczenia oraz rehabilitacji, dostarczając pełną dokumentację medyczną oraz pozostałe dokumenty wymagane przez ubezpieczyciela. Na podstawie złożonego wniosku zostaje podjęta decyzja o wysokości należnego odszkodowania, które w dużej mierze jest zależne od uszczerbku na zdrowiu, który miał miejsce.

Odszkodowanie za złamanie kończyny – nie tylko z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia

Jeśli do wypadku doszło w miejscu pracy, pracownik może wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłacenie należnego odszkodowania, również w przypadku złamania kończyn. Kwota odszkodowania będzie wynosić 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli do wypadku w miejscu pracy doszło z winy pracodawcy (np. przez niezapewnienie odpowiednich warunków bhp), może on być zobowiązany do zapłaty dodatkowego odszkodowania tzw. roszczenia uzupełniającego, o którym wspomina Kodeks cywilny. Co ważne, niezależnie od wyżej zapewnionych świadczeń, w przypadku, gdy posiadamy ubezpieczenie NNW możemy wnioskować o wypłatę odszkodowania również z tego tytułu. O wysokości przyznanych nam świadczeń można więcej przeczytać tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/odszkodowanie-za-zlamany-palec-u-reki-lub-stopy-w-jakiej-wysokosci-mozna-dostac/481.html.

Ubezpieczenie NNW – czy warto?

Skorzystanie z ubezpieczenia NNW może się okazać konieczne w dowolnej chwili. Również wykonywany rodzaj pracy i aktywności fizycznej czy uprawianego sportu może zwiększyć prawdopodobieństwo doznania urazu. Wówczas odszkodowanie z tytułu wykupionej polisy pozwoli na szybszy powrót do zdrowia, finansując potrzebną rehabilitację czy pobyt w szpitalu. Ubezpieczenie będzie nas obejmować również wtedy, gdy do wypadku dojdzie w trakcie wsiadania do pojazdu lub wychodzenia z niego, w trakcie przebywania w aucie oraz podczas naprawy pojazdu na trasie. Warto jednak pamiętać, że wyłączenie z ochrony będzie obowiązywać, gdy ubezpieczony, kierujący pojazdem spowodował wypadek pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, lub gdy do szkody doszło w wyniku zaplanowanego działania.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.