Jak alkohol tworzy cukrzycę - objawy i leczenie cukrzycy alkoholowej

Poznaj objawy cukrzycy alkoholowejPoznaj objawy cukrzycy alkoholowej

Alkohol jest jedną z najczęściej stosowanych używek w naszych czasach. Jego dostępność i społeczne przyzwolenie na spożywanie alkoholu sprawiają, że sięga po niego wiele osób przy różnego rodzaju okazjach. Nawet niewielka ilość alkoholu ma zły wpływ na organizm człowieka. Regularne zażywanie alkoholu może doprowadzić do uzależniania. Uzależnienie alkoholowe wyniszcza organizm i jest powodem wielu chorób. Jedna z nich to cukrzyca alkoholowa. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat cukrzycy alkoholowej, jej objawów i sposobów leczenia. Dowiesz się, też jaki wpływ ma alkohol na poziom cukru we krwi oraz do czego może doprowadzić spożywanie alkoholu przy cukrzycy.

Dlaczego alkohol obniża poziom cukru w organizmie?

Pijesz alkohol? Wlewasz w siebie truciznę, tak reaguje organizm na pojawienie się alkoholu. Wątroba odbiera alkohol jak truciznę, a jej zadaniem w organizmie jest pozbyć się, wszelkich substancji, które mogą mu szkodzić. Dlatego jako pierwszy trawiony jest właśnie alkohol, a to z kolei powoduje zaburzenie procesu metabolizmu. Taki stan rzeczy może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a sięganie po duże ilości alkoholu przez cukrzyków zwiększa ryzyko hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi poniżej normy. Za odpowiedni stan glukozy odpowiada trzustka i wspomniana wcześniej wątroba. Podczas metabolizmu alkoholu, zaniedbywany jest proces regulowania poziomu cukru we krwi, bo alkohol wstrzymuje wytwarzanie insuliny. Wprowadzane do organizmu z alkoholem trudne do strawienia cukry konkurują z glukozą o dostęp do komórek, bo insulina jest wytwarzana w mniejszej ilości. Komórki nie są w stanie pobrać wystarczającej ilości glukozy.

Cukrzyca alkoholowa objawy

Cukrzyca alkoholowa to następstwo powikłań po zapaleniu trzustki. Jak już wiesz, trzustka razem z wątrobą odpowiadają za metabolizm alkoholu. Regularne jego spożywanie może doprowadzić do zaburzeń pracy trzustki, a w konsekwencji jej zapalenia. Jeśli trzustka pracuje nieprawidłowo i ma problem z wydzielaniem insuliny, która odpowiada za prawidłowe utrzymanie poziomu cukru we krwi, w organizmie rozwija się cukrzyca alkoholowa. Jej najczęstsze objawy to:

- trudności z koncentracją,

-  osłabienie,

-  suchość w ustach,

-  drażliwość,

- wzmożone pragnienie,

- nagły spadek masy ciała,

-  senność.

Każda nieleczona choroba może mieć niebezpieczne i nieodwracalne konsekwencje. Podobnie jak późne wykrycie cukrzycy. Osoby, które nadmiernie spożywają alkohol i są w nałogu, często nie mają świadomości problemu. Alkoholik przez nadmierne spożywanie napojów procentowych ignoruje lub całkowicie nie zauważa objawów choroby. Często ignoruje je, myląc je z objawami po spożyciu alkoholu.

Poznaj cukrzyce alkoholowąPoznaj cukrzyce alkoholową

Jaki alkohol wpływa na cukrzyce?

Zasadniczo każdy. Cukrzyca alkoholowa jest wynikiem regularnego i nadmiernego spożywania alkoholu i dostarczania do organizmu cukrów prostych. Piwo, słodkie wino, nalewki i likiery zawierają ich najwięcej. Szczególnie groźna jest wódka, whisky i tequila, które dość często łączone są ze słodkimi bogatymi w cukry napojami.

Alkohol można spożywać przy cukrzycy, jednak że słowo umiar jest tutaj słowem kluczem. Każdy ma swoje metody na zachowanie umiaru, niektórzy na przykład badają się alkomatem i starają się nie przekroczyć określonego poziomu promili.

Cukrzyca alkoholowa leczenie

Cukrzyca alkoholowa jest chorobą, która można leczyć. W procesie rekonwalescencji ważne jest całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu, który wywołuje zapalenie trzustki. Do tego niezwykle ważna jest terapia lekami obniżającymi glikemię. Kluczowe jest postępowanie według zaleceń lekarza i utrzymana ścisła dyscyplina diety. Odstawienie alkoholu, zdrowa dieta i zmiana nawyków dają dobre rezultaty i choroba może się cofnąć..

Dla osób, które są uzależnione od alkoholu, konieczna może być terapia wspierająca wyjście z nałogu. Nieleczona cukrzyca alkoholowa prowadzi do rozwoju innych chorób układu krwionośnego, nerwowego, moczowego oraz narządu wzroku.

Alkohol a cukrzyca typu 1

Osoba chora na cukrzycę typu 1 powinna również uważać i w zdecydowany sposób ograniczyć spożywanie alkoholu. Cukrzyca alkoholowa nie jest jedyną konsekwencją spożywania alkoholu. Alkohol a cukrzyca typu 1 to połączenie, które może skutkować wystąpieniem kwasicy ketonowej. Osoby, które już chorują na cukrzycę typu 1, odczuwają wtedy złe samopoczucie, uskarżają się na wymioty, bóle brzucha, a nawet zaburzenia świadomości.

Najczęściej objawy te są mylone ze stanem upojenia, ponieważ często do nich dochodzi właśnie wtedy, kiedy ktoś przesadzi z alkoholem i spożyje go znacznie ponad swoje możliwości. Dla własnego bezpieczeństwa osoby chore na cukrzyce powinny odstawić alkohol oraz nosić specjalne opaski informujące innych o chorobie. Wtedy łatwiej będzie rozpoznać objawy, które spowodowane są przewlekłą chorobą, a nie efektem spożywania procentów.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.