Co czeka rynek pracy w nadchodzącym roku?

Sytuacja gospodarcza zarówno w Polsce, jak i na niemal całym świecie jest obecnie pozbawiona stabilności. Prognozy ekspertów nie są optymistyczne, rosną też obawy związane z inflacją i pogorszeniem sytuacji ekonomicznej wielu osób. Niepokój ten jest potęgowany przez rosnące koszty życia. Polacy martwią się także o swoje zatrudnienie. Zobacz, co może czekać rynek pracy w nadchodzącym roku!

Sytuację, w jakiej znajduje się aktualnie rynek pracy, można uznać za potencjalnie niekorzystną. Rosnące koszty prowadzenia działalności oraz presja płacowa to czynniki, które mają wpływ na sytuację finansową wielu firm. Jednak jak podkreślają eksperci, wskaźniki dotyczące Polskiego rynku pracy nadal są dobre, można o tym przeczytać tu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rynek-pracy-Co-czeka-gospodarke-i-kandydatow-8394056.html.  Jakie są prognozy na najbliższy rok?

Stopa bezrobocia w Polsce

To jeden z parametrów, który pozwala ocenić kondycję rynku pracy. Z danych pochodzących z początku 2023 roku wynika, że stopa bezrobocia (w porównaniu do stycznia ubiegłego roku) nie tylko nie wzrasta, ale wręcz spada. Dzieje się tak pomimo sytuacji gospodarczej i problemów wielu firm. Wysokość tego parametru różny się w zależności od regionu – najniższą stopę bezrobocia odnotowuje się w Warszawie, jednak w pobliskiej Łodzi sytuacja wygląda już nieco inaczej –   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-jest-praca-w-Lodzi-8227439.html.

Eksperci twierdzą, że, w najbliższym czasie rynek pracy nie odnotuje gwałtownego spadku zatrudnienia. Według prognoz zasoby ludzkie to ostatnia rzecz, na której będą chcieli zaoszczędzić przedsiębiorcy.

Masowe zwolnienia w branżach technologicznych?

Na początku roku głośnym echem odbiły się informacje o redukcji zatrudnienia przez największe korporacje z branży IT. Te zwolnienia dotyczyły jednak głównie Stanów Zjednoczonych. Uważa się, że są one objawem stabilizowania się tego rynku po bardzo dynamicznym wzroście. 

W Polsce branża technologiczna stale zwiększa zatrudnienie. Wielu pracodawców odnotowuje problemy ze znalezieniem pracowników. Sytuacja osób zatrudnionych w IT jest więc nadal dobra i nie wzbudza niepokoju.

Pokolenie Z – co zmieni na rynku pracy?

Eksperci podkreślają też, że osoby, które obecnie wchodzą na rynek pracy, mają nieco inne oczekiwania. Generacja Z jest świadoma swoich praw i oczekuje należytego traktowania przez pracodawcę. Młode osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, zwracają większą uwagę na kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością, czy work-life balance. Dzięki ich asertywnej postawie można spodziewać się wprowadzania rozwiązań, które będą korzystne dla pracowników. Chociaż przedstawiciele tego pokolenia bywają też uznawani za roszczeniowych czy wręcz leniwych, to ze względu na problemy ze znalezieniem kandydatów na ich stanowisko, pracodawcy będą musieli nieco zmienić swoje nastawienie.

Rynek pracownika – czy będzie trwał nadal?

Według ekspertów nie należy spodziewać się znacznych zmian w układzie sił między pracodawcami a pracownikami. Szczególnie dobrą pozycję będą mieć osoby posiadające specjalistyczną wiedzę i umiejętności, zatrudnione w innowacyjnych branżach. Na polskim rynku pracy wciąż istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny IT, marketingu  czy nowoczesnych technologii. Duże znaczenie wciąż będzie też miał sektor usług. Pracownicy szybko rozwijających się branż mogą wręcz przebierać w ofertach pracy, dlatego propozycje firm chcących zatrudnić tych specjalistów muszą stawać się coraz bardziej atrakcyjne. Dotyczy to nie tylko kwestii finansowych, ale też szeroko pojętej kultury pracy.

Czy prognozy są optymistyczne?

Sytuacja gospodarcza utrudnia tworzenie prognoz, jednak nic nie zwiastuje, aby w najbliższym czasie miało dojść do załamania na rynku pracy. Wręcz przeciwnie, powinien towarzyszyć mu raczej spokojny wzrost. Jednak inflacja i rosnące koszty prowadzenia działalności to kwestie, które będą wymagały elastyczności i innowacyjnych rozwiązań. Na szczęście, jak można się było przekonać w poprzednich latach, polskie firmy potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.