Dlaczego wysoka wilgotność jest szkodliwa

Wilgotność, obok temperatury, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie człowieka. Niestety, w naszym kraju nie myślą o tym, choć inne państwa przywiązują dużą wagę do regulacji zawartości pary wodnej w powietrzu. Na początek określmy optymalny poziom wilgotności powietrza.

Według badań ludzie czują się najbardziej komfortowo, gdy poziom wilgotności wynosi od 40% do 60%. To właśnie wtedy, gdy zakres wilgotności wynosi 40-60%, nasz organizm najskuteczniej walczy z infekcjami przenoszonymi drogą powietrzną, takimi jak grypa. W tym przedziale aktywowane są mechanizmy obronne układu oddechowego, poprawia się sprawność umysłowa, serce pracuje z minimalnym obciążeniem itd.

Jednak nie tylko nasz organizm cierpi z powodu zbyt dużej lub zbyt małej wilgotności - zbyt duża ilość pary wodnej również negatywnie wpływa na atmosferę w budynku – okładziny, a nawet konstrukcje budowlane mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nie są dostosowane do takich warunków.

W środowisku przemysłowym lub magazynowym wysoka zawartość wilgoci jeszcze bardziej niebezpieczna, dlatego w niektórych firmach konieczne jest obniżenie wilgotności.

Jak działa osuszacz kondensacyjny

To tylko niektóre z problemów, które mogą wystąpić w pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności:

- Powstawanie i rozprzestrzenianie się pleśni i innych grzybów;
- Pęcznienie i zniszczenie konstrukcji drewnianych, takich jak podłogi
- Korozja konstrukcji metalowych;
- Przenikanie wilgoci do sprzętu komputerowego, innych urządzeń i mechanizmów, ryzyko zwarcia;
- Ryzyko obrażeń w wyniku upadków i kałuż na podłodze;
- Obniżone właściwości termoizolacyjne materiałów budowlanych i wykończeniowych;
- Ryzyko wadliwych procesów produkcyjnych;
- Przemarzanie otwartych kanałów wentylacyjnych;
- Pogorszenie właściwości konsumpcyjnych i jakości towarów w nadmiernie wilgotnych magazynach.
- Lista ta jest nieskończona.

Gdzie stosuje się osuszacze?

Istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć osuszacze powietrza. Osuszacze domowe są często wybierane przez osoby mieszkające w wilgotnym klimacie z częstymi opadami deszczu, a także osoby, które muszą mieszkać w piwnicach lub pod dachami.

Osuszacze powietrza są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych, ale ostatnio rośnie zapotrzebowanie na osuszacze domowe. Podobno jest to spowodowane pojawieniem się na rynku tańszych, bardziej ekonomicznych i wygodnych modeli. Asortyment pozwala na wybór osuszacza osobom o dowolnym poziomie dochodów.

Domowe osuszacze powietrza nie są częstym problemem w każdym domu. Niezbędne są natomiast osuszacze przemysłowe:

- W zakładach produkcyjnych, gdzie wilgotność powietrza jest krytyczna;
- W magazynach, spichlerzach, archiwach;
- W muzeach, galeriach, salach wystawowych, bibliotekach;
- W szpitalach i klinikach;
- Na basenach i kąpieliskach;
- W siłowniach i parkach wodnych;
- W pomieszczeniach roboczych w piwnicach i półpiwnicach;
- Na budowach – w celu zapewnienia jakości prac wykończeniowych i innych prac budowlanych.

Istnieją również specjalne osuszacze sprężonego powietrza. Wiadomo, że sprężone powietrze ma szerokie zastosowanie w różnych procesach technologicznych. Na przykład drzwi komunikacji miejskiej są otwierane za pomocą napędu pneumatycznego. Jednak powietrze wpływające do sprężarki zawsze zawiera znaczną ilość pary wodnej.

Podczas sprężania mieszanki powietrza ta para wodna koncentruje się i skrapla w przewodach układu pneumatycznego. Wraz ze wszystkimi nieprzyjemnymi konsekwencjami, które się z tym wiążą. Dlatego przed wprowadzeniem powietrza do sprężarki musi być ono pozbawione nadmiaru wilgoci i w tym celu stosuje się osuszacze sprężonego powietrza lub osuszacze kompresorowe. Osuszacz ziębniczy jest zwykle używany do osuszania sprężonego powietrza.

Na szczególną uwagę zasługuje osuszacz do basenów. Tego typu urządzenie jest niezbędne w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się otwarta powierzchnia wody i gdzie wilgotność powietrza musi być dokładnie kontrolowana, aby osiągnąć optymalny komfort.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.