Do pracy należy wyjść odpowiednio ubranym – czym jest odzież robocza i kto powinien ją nosić?

Branża budowlana i przemysłowa stale się rozwijają, wprowadzając coraz nowsze innowacje, mające na celu zapewnić bezpieczeństwo osobom obejmującym określone stanowiska. Każdy pracownik powinien być wyposażony w ubranie przystosowane do czynności, jakie ten wykonuje w ciągu dnia pracy. Za wydanie odzieży roboczej lub ekwiwalentu odzieży odpowiedzialny jest pracodawca. Przepisy BHP jasno określają, kiedy odzież robocza jest wręcz wymagana. Obowiązek noszenia tego typu stroju dotyczy między innymi stanowisk pracy przy maszynach i urządzeniach. Poza ubraniem, pojęcie odzieży roboczej obejmuje również obuwie, a także liczne akcesoria jakimi są kaski, czapki, okulary ochronne oraz rękawice.

Odzież ochronna i robocza, czyli dlaczego nie powinno się mylić ze sobą tych pojęć

Wiele osób nie jest w stanie wskazać różnicy między odzieżą ochronną a roboczą – większość ludzi uważa te określenia za synonimy, używając ich naprzemiennie. Nie są one jednak tożsamymi pojęciami, a ich jedyną cechą wspólną jest to, że znajdują swoje zastosowanie w pracy. Odzież robocza używana jest ze względów technologicznych i sanitarnych po to, by chronić przed zabrudzeniami. Tymczasem odzież ochronna wykazuje cechy, mające na celu ochronę życia i zdrowia pracownika. W dodatku odzież ochronna wykonywana jest ze specjalnego materiału, który zazwyczaj spełnia wiele funkcji naraz; każdy taki strój powinien mieć odpowiedni atest, w przeciwieństwie do odzieży roboczej, która tego nie potrzebuje. Rodzaje odzieży ochronnej są kategoryzowane na podstawie jej przeznaczenia. Do tej licznej grupy należy między innymi:

- odzież chroniąca przed porażeniem prądem – dla pracowników mających kontakt z instalacjami elektrycznymi;
- odzież ochronna chemiczna – mająca swoje zastosowanie w miejscach pracy ze środkami chemicznymi;
- odzież chroniąca przed obrażeniami mechanicznymi – wysoce przydatna w branży budowlanej oraz fabrykach, w których istnieje niebezpieczeństwo odniesienia wypadku i urazu.

Podział odzieży roboczej jest również klasyfikowany względem jej przeznaczenia. Wyróżniamy odzież roboczą przeznaczoną dla osób pracujących w branży budowlanej, gastronomicznej, ogrodniczej czy związanej z naprawą maszyn bądź sprzętów. Drugi podział tyczy się zaś części ciała, na którą nakładamy odzież roboczą. Tu podział dzieli się na odzież wierzchnią i górną, czyli bluzy, koszulki, kamizelki i tym podobne. Ubrania robocze to temat rzeka, zwłaszcza że ich forma zależna jest od wykonywanej pracy. Odzież robocza dla ogrodnika będzie prezentowała się inaczej niż dla kucharza. Jak wybrać najlepsze ubranie dla swoich pracowników, jeżeli nie posiada się wystarczającej ilości czasu?

Bezpieczeństwo pracowników jako wielka odpowiedzialność pracodawcy

Każdy rodzaj pracy niesie ze sobą z góry określone wymogi co do warunków jakie trzeba zapewnić pracownikom. Kwestia bezpieczeństwa ciąży na pracodawcy, który – jeżeli nie zastosuje się do warunków określanych w przepisach BHP – może zostać ukarany grzywną lub karą pozbawienia wolności. Dobór ubrań roboczych często wymaga czasu, pracy i innych zasobów. Warto w tym celu zaczerpnąć eksperckiej porady i pomocy specjalistów. Szanowaną firmą, z ponad stuletnim doświadczeniem w dostarczaniu wysokiej jakości usług w zakresie wynajmu i serwisu odzieży roboczej i ochronnej, jest Elis. Przedsiębiorstwo oferuje wysokogatunkowe ubrania robocze dla wszystkich pracowników; na stronie internetowej firmy znajdziemy kategorie odzieży dostępnej do wypożyczenia przez osoby z wielu branż, począwszy od budowlanej, przemysłowej, aż do gastronomicznej. Warto dokonywać świadomych wyborów i podejmować się współpracy z firmami, których priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo osób pracujących.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.