Ewentualne restrykcje będą regionalne, a zaszczepieni zostaną wyłączeni z większości limitów

Jeśli wprowadzimy nowe restrykcje, będą regionalne, a z większości limitów będą wyłączone osoby zaszczepione przeciw COVID-19 – wyjaśnił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył jednak, że rząd stara się zabezpieczyć opiekę medyczną i możliwie nie ograniczać życia społeczno-gospodarczego.

Müllera zapytano w Polsacie News, czy rząd w związku z przyrostem zakażeń koronawirusem planuje wprowadzić obostrzenia na poziomie gmin, powiatów lub województw.

"W tej chwili takiej decyzji nie ma, ale nie mogę jej wykluczyć" – powiedział.

Rzecznik rządu zaznaczył, że wariant regionalny jest brany pod uwagę. "Mimo wszystko cały czas staramy się, żeby to nie było konieczne, dlatego wznawiamy funkcjonowanie niektórych oddziałów szpitalnych, zabezpieczamy opiekę medyczną dla tych osób, które tego potrzebują" – podkreślił.

Wyjaśnił, że pierwszy wariant to zabezpieczenie opieki medycznej dla chorych i możliwe nieograniczanie funkcjonowania życia społeczno-gospodarczego.

Zapytany, z jakim wyprzedzeniem rząd będzie informować o planowanych restrykcjach, Müller zastrzegł, że nie może zagwarantować, że będzie to dwa tygodnie wcześniej.

"Jeżeli widzimy pewien trend, to na pewno kilka dni, co najmniej tydzień" – dodał.

Ewentualne restrykcje, jak mówił Müller, obejmą tereny, na których jest wzrost zachorowań. "Z tych limitów w większości przypadków będą wyłączone – tak jak jest to obecnie – osoby, które są zaszczepione" – powiedział.

Rzecznik rządu zapytany też został, czy władzy brakuje odwagi politycznej na wprowadzenie certyfikatów covidowych, jak np. we Francji, gdzie niezaszczepionych obowiązują zaostrzone ograniczenia. W odpowiedzi minister zaznaczył, że istnieją rozwiązania pośrednie.

"My de facto takie hybrydowe rozwiązanie, mieszane, stosujemy w Polsce, bo nie zaliczamy do limitów w poszczególnych ograniczeniach osób, które są zaszczepione" – zauważył rzecznik rządu.

Na uwagę, że mało kto weryfikuje, czy dana osoba jest zaszczepiona, Müller odparł, że jest tak względu na lepszą sytuację epidemiczną niż np. rok temu. "Gdy liczba zachorowań się zwiększy, a to jest niestety bardzo prawdopodobne, to na tych niektórych obszarach ta weryfikacja będzie dużo bardziej daleko idąca" – podkreślił.

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ciekawy
+13 # Ciekawy 2021-10-30 10:08
No dobrze, niech będą ograniczenia. Życie pokazuje jednak, że osoby zaszczepione też chorują, czyli są takim samym źródłem zakażenia jak osoby niezaszczepione . Niezaszczepiona zostanie w domu. Zaszczepiona a chora pójdzie do kina czy kościoła i zarazi wiele osób. Czy to nie po to restrykcje, żeby niezaszczepieni się zaszczepili?
Zenek
+2 # Zenek 2021-10-30 20:53
Cytuję Ciekawy:
No dobrze, niech będą ograniczenia. Życie pokazuje jednak, że osoby zaszczepione też chorują, czyli są takim samym źródłem zakażenia jak osoby niezaszczepione. Niezaszczepiona zostanie w domu. Zaszczepiona a chora pójdzie do kina czy kościoła i zarazi wiele osób. Czy to nie po to restrykcje, żeby niezaszczepieni się zaszczepili?

Chorują. Zgoda.
Ale w domu, a nie w szpitalu.
Taka drobna różnica.
Dr Medante
# Dr Medante 2021-12-02 22:12
Tak, tylko 35% osób hospitalizowany ch jest zaszczepionych, 30% zgonów to osoby zaszczepione.
Dr Medante
# Dr Medante 2021-12-02 22:12
Tak, tylko 35% osób hospitalizowany ch jest zaszczepionych, 30% zgonów to osoby zaszczepione.
Rydzyk
+6 # Rydzyk 2021-10-30 13:37
Wielki Nos nie wprowadza restrykcji, bo jego elektorat się oburzy. Pisdzielcza ciemnota nie chce się szczepić, wolą zdrowaśki i gromnicę od nauki
karol
+11 # karol 2021-10-30 18:57
Pitu, Pitu, jak dojdzie do 30 tysi, będą zamykać wszystko, bo im psedosłużba zdrowia padnie na amen

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane