Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik był szczepiony

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.comZdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem przepisów, które umożliwią przełożonym weryfikowanie szczepień u pracowników. W najbliższy poniedziałek projektem ustawy zająć ma się Komitet Stały Rady Ministrów.

Mam nadzieję, że w poniedziałek będziemy dyskutowali na Stałym Komitecie Rady Ministrów o projekcie przepisów, na podstawie których pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia mówił w TVN24 o trwających pracach nad przepisami, które dadzą pracodawcom możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Jak mówił Niedzielski, uprawnienie to ma pozwolić pracodawcom tworzyć bezpieczne środowisko pracy.

Pytany, kiedy przepisy będą gotowe, odpowiedział: "celujemy na najbliższe posiedzenie Sejmu". "W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami, jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów. Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów albo być może również na Radzie Ministrów" - poinformował.

Niedzielski przekazał, że dzięki projektowanym przepisom będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić swoje szczepienie, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. "Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było" - dodał.

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Mówił również
+8 # Mówił również 2021-09-05 15:51
Minister był również pytany o możliwe wprowadzenie powszechnego obowiązku szczepienia na Covid-19. "Myślę, że jest za wcześnie, żeby mówić o powszechnym obowiązku" - ocenił Niedzielski. Podkreślił, że przy tej decyzji nie można kierować się tylko przesłankami epidemicznymi. "Oprócz tego jest rzeczywistość, nastrój społeczny" - dodał.
W ocenie Niedzielskiego, obowiązek szczepienny powinien być w wybranych grupach. "Chociażby wśród medyków, wśród tych grup, które są najbardziej narażone" - dodał. PROSZĘ CZYTAĆ DO KOŃCA

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane