Najmłodsi uczniowie wracają do szkół po feriach, pozostałe obostrzenia utrzymane do 31 stycznia

Klasy I-III od 18 stycznia powrócą do nauczania stacjonarnego w szkołach, a obecne obostrzenia będą utrzymane do 31 stycznia.

Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Wyjątkiem są klasy I-III, które od 18 stycznia powrócą do nauczania stacjonarnego w szkołach – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej szef MZ poinformował o utrzymaniu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia.

"Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych" – powiedział.

Niedzielski zwrócił uwagę, że wszędzie w Europie widać narastającą III falę pandemii. Wskazał, że sytuacja pogorszyła się w Czechach i na Słowacji. Zauważył, że kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń, podejmują "konserwatywne i asekuracyjne" decyzje.

Tymczasem w Polsce – jego zdaniem – sytuacja jest stabilna. "Nie mamy żadnego skoku zachorowań. Nie mamy dynamicznego wzrostu czy zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek nadal waha się poniżej 50 proc." – powiedział. Podkreślił też, że biorąc pod uwagę wykorzystanie łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, istnieje duży ich zapas.

Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek podkreślił, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne i najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i dla rodziców.

"W związku z tym nauczanie w klasach I-III rzeczywiście może przynieść zdecydowanie więcej efektów wówczas, kiedy będzie się odbywało w trybie stacjonarnym" – powiedział minister. Zaznaczył, że w grudniu i na początku stycznia odbywały się konsultacje w tej sprawie, które prowadziła m.in. Rada Konsultacyjna ds. Bezpieczeństwa w Edukacji.

"Po tych wszystkich konsultacjach (...) wypracowaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla klas I-III szkół podstawowych. To są oczywiście zalecenia do zrealizowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" – powiedział Czarnek.

"Dziś jeszcze odbyłem spotkanie, wideokonferencję z kilkuset dyrektorami województwa lubelskiego, dyrektorami szkół podstawowych, również na temat tych wytycznych. I w związku z tym mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego w klasach I-III najbardziej, jak to jest tylko możliwe" – powiedział.

Przypomniał, że w poniedziałek rozpoczęło się testowanie nauczycieli klas I-III w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

"Ci, którzy ewentualnie wykryją u siebie koronawirusa, nie wrócą do szkoły i w ten sposób bezpieczeństwo zdrowotne na terenie szkoły wśród uczniów, ale w szczególności wśród nauczycieli, będzie na bardzo wysokim poziomie" – powiedział Czarnek.

Szef resortu edukacji powiedział, że "nauka będzie zorganizowana w taki sposób, ażeby transmisja koronawirusa na terenie szkoły była na jak najmniejszym poziomie". Wskazał, że bezpieczeństwu mają służyć zalecenia i wytyczne przygotowane dla dyrektorów szkół.

"Klasy powinny być oddzielone od siebie, najlepiej uczyć się na różnych piętrach – jeśli to jest możliwe – bądź w różnych częściach szkoły tak, żeby nie było kontaktu między uczniami z poszczególnych klas oraz z nauczycielami. (...) W miarę możliwości chcemy, ażeby klasy były uczone przez stałych nauczycieli i tam, gdzie to będzie możliwe, żeby nauczyciele nie uczyli różnych klas" – powiedział.

Według ministra rady pedagogiczne i dyrektorzy mają w miarę możności tak przygotować plany, aby lekcje zaczynały się o różnych porach, co pozwoliłoby uniknąć kontaktu uczniów wchodzących do szkoły i wychodzących z niej.

Uczniów będą mogli odprowadzać do szkoły tylko zdrowi rodzice, bez żadnych objawów zakażenia, do szkoły będą mogli także chodzić wyłącznie uczniowie bez "jakichkolwiek objawów chorób dróg oddechowych". "Do szkoły nie będą mogli chodzić uczniowie, których domownicy znajdują się w izolacji bądź w izolacji domowej, bo to by świadczyło o kontakcie z koronawirusem".

MEN ma codziennie otrzymywać informacje od dyrektorów o liczbie nauczycieli, "którzy ewentualnie udają się na zwolnienia lekarskie czy są w izolacji, zachorowali", i o liczbie szkół pracujących w systemie stacjonarnym. Czarnek podkreślił, że cały czas pozostają w mocy przepisy, które w razie konieczności pozwalają na zamykanie szkół.

"Co do uczniów klas starszych, oczywiście najszybciej jak to tylko będzie możliwe, będziemy dążyć do tego, żeby wracali uczniowie klas ósmych i maturzyści, ale to w sytuacji, kiedy rozwój pandemii będzie na to pozwalał" – powiedział. Przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na konsultacje indywidualne na terenie szkoły w grupach do pięciu osób.

Wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń – jak przypomniała KPRM – są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m i dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń.

Ponadto wciąż – do końca stycznia – obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie podawać dania na wynos i dowóz. W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania jednego klienta na 15 mkw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze i hotele dla medyków.

Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie, a także boiska, siłownie, centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie.

Po przyjeździe do Polski transportem zbiorowym wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna. 

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Polak 2010&1/2
+9 # Polak 2010&1/2 2021-01-11 21:11
Rząd PiS rezygnuje na rzecz Niemiec (tych Niemiec) ze swojej puli szczepionek firmy Moderna, bo podobno są za drogie. Dlaczego tych szczepionek nie mogą kupić prywatne lecznice, które w pare minut znalazłyby chętnych żeby się zaszczepić?
Ciekawy
+6 # Ciekawy 2021-01-11 21:15
Skoro uczniowie klas I-III mogą wrócić to może też i maturzyści mogliby wrócić? Klas maturalnych jest chyba mniej w LO niż wszystkich uczniów klas I-III w szkole podstawowej nr 1 czy 2 w Lubaczowie.
kola
-6 # kola 2021-01-11 21:46
Masz dojścia w rządzie? Przekonaj premiera i właściwych ministrów do swoich pomysłów. Nawet PKS będzie Ci wdzięczny. Jeśli jednak nie masz takich kontaktów (jak np. Janda), to daruj sobie dobre rady.
Ciekawy
+2 # Ciekawy 2021-01-11 22:52
Niestety nie mam.
kola
+8 # kola 2021-01-11 23:07
Ja też nie. Na szczęście. Proponuję wczesną metodę Łukaszenki na koronawirusa, czyli kielicha. Właśnie wzmacniam odporność i zwiększam wpływy fiskalne państwa. Zdrowia!
Dmw
+6 # Dmw 2021-01-12 00:06
O to to !!! popieram! Lorneta z meduzą;) szlag czlowieka trafia juz.
Dmw
+2 # Dmw 2021-01-12 00:11
Cytujac klasyka piniendzy nie ma i nie bedzie. Wiecej ludzi umrze z powodu depresji niz tego wirusa.
.
+6 # . 2021-01-12 00:24
A później utrzymane do lutego, marca, kwietnia etc.
polak2010
-13 # polak2010 2021-01-12 08:23
200 Celebransów zaszczepionych na WUM ich życie ważniejsze niż medyków
Brawo yelyty komunistyczne wam się wszystko należy.
Ból większy niż twój
+6 # Ból większy niż twój 2021-01-12 09:53
A ile PiSuarów zaszczepiono poza kolejnością? Ich ból jest większy, niż "celebransów"? Ta liczba jest już znacznie większa. Ale tobie, przebranemu patriocie, kompletnie to nie przeszkadza. Są równi i równiejsi wg ciebie.
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-01-12 11:03
Cytuję polak2010:
200 Celebransów zaszczepionych na WUM ich życie ważniejsze niż medyków
Brawo yelyty komunistyczne wam się wszystko należy.


I dalej swoje. żale Pan wylewa. Lepiej według Pana zniszczyć szczepionki niż kogokolwiek wyszczepić nimi. Jakoś w pozostałych krajach nie ma podziałów na grupy ,,0" czy inne takie. Po prostu szczepią na raz personel medyczny i seniorów i szczepią kogo się da. Tylko u Nas jakieś podziały jak zwykle. Pierwsza tura szczepionek, których na pewno nie było 300 tys. jak kłamało PiS takim tylko 50-100 tys. trafiła w święta. Z czego trafiły one najpewniej do największych miast typu właśnie jak Warszawa. Były przygotowane dla medyków, ale nie każdy chce lub może się szczepić. Szczepionki zostały wolne i wyszczepiono nimi chętnych bo są rozmrożone a muszą być, żeby nimi szczepić i ich ważność jest przez 5 dni inaczej szczepionka się przeterminuje i wyląduje w utylizacji. Dlatego też wielu z tych wyszczepionych ,,celebrytów" wspominało o tej dacie 31.12.2020r. Z początku PiS wyrzucił starostę z PiS-u bo ten się zaszczepił poza kolejnością. Codziennie okazuje się, że jakiś działacz czy to burmistrz czy ktoś piastujący inne ważne stanowisko z PiS się zaszczepił i jakoś nikogo nie wyrzucają. Jedynie PiS cały czas krzyczy o braku moralności bo zaszczepiono poza kolejką. Żadna inna partia nie ciągnie tego w nieskończoność. PiS robi to dlatego, ze chce odwrócić naszą uwagę od tego, zew oni sami po cichu się szczepią a chcą, żeby ta krytyka za szczepienie poza kolejnością spadła na kogo innego. Kaczyński gdzieś się schowali o szczepionkach nic praktycznie nie mówi i tak samo Terlecki a tacy zawsze rozmowni byli. Bo są już zaszczepieni. Nie wierzę w to, że Kaczyński, który w Sejmie wchodzi na mównicę poza trybem tutaj też poczekał. A kogo wysłali, żeby odciągać uwagę od szczepień poza kolejnością w PiS-ie i szczucie na celebrytów. Właśnie takich szaraków. Do mediów wysłali Posłów drugiego albo trzeciego garnituru PiS-u. Swoim trollom jak Pan Panie polak2010 napisali co ma Pan pisać w swojej propagandzie. Ale PIS ma w tym swoje doświadczenie po aferze w Ministerstwie Ziobry kiedy była grupa hejterska Piebiaka. Jedną grupę złapano na gorącuym uczynku, ale trolli jeszcze PiS ma wielu.
polak2010*
+2 # polak2010* 2021-01-12 21:02
Cytuję polak2010:
200 Celebransów zaszczepionych na WUM ich życie ważniejsze niż medyków
Brawo yelyty komunistyczne wam się wszystko należy.


Kiedy PiS powoła druga komisję SMOLEŃSKĄ do zbadania czy ta pierwsza wszystko zrobiła żeby coś wyjaśnić
Darek...
+15 # Darek... 2021-01-12 09:24
Proponuję zlikwidować godziny seniorów.. Sa one bez sensu, a seniorzy i tak chodzą cały dzień. Więc gdzie tu ich sens? Młodzi ludzie nie mogą zakupów zrobić, bo godziny seniorów.
polak2010
-13 # polak2010 2021-01-12 14:14
Co więcej tych zaszczepionych Celebransów miało być 450 i oni wcześniej wiedzieli o tych szczepieniach.

Ale Yelyta komunistyczna może więcej co tam jakiś lekarz czy pielęgniarka.
Ból większy niż twój
+5 # Ból większy niż twój 2021-01-12 16:11
Wciąż zapominasz pisowski kmiocie o pisuarach zaszczepionych poza kolejnością. Tych, którzy wykorzystują swoją władzę do zaszczepienia się poza kolejnością. Są jeszcze gorsi, niż komuniści. A mają się za wielkich patriotów i katolików. Tak jak ty.
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-01-12 17:12
Panie Piotrze (polak2010) powtarza się Pan. Nie wiem czy klient, który płaci będzie zadowolony, że cały czas się powtarza. Nawet Pan usługi za którą płacą nie potrafi Pan wykonać dobrze. Kiedy Starosta z PiS-u wielce wyrzucony, że się zaszczepił poza kolejnością wroci do partii bo, że wroci to na pewno. Jakoś kolejnych samorządowców z PiS nikt nie wyrzucał a co chwila jakiś burmistrz czy inny działacz PiS-u pojawia się l, ze się zaszczepił. Celebryci zostali zaszczepieni, zeby nie zmarnować rozmrożonych dawek szczepionki i za 2 tygodnie mają dostać drugą dawkę i co im nie dadzą przez to. Dadzą. Natomiast to co robią samorządowcy PiS typu Starosta czy burmistrz z PiS wpychają się właśnie w kolejkę wykorzystując swoje stanowisko. To jest wpychanie się w kolejkę dlatego bo ma się władzę i znajomości. Do tego bez oświadczeń tych ,,celebrytów" nie byłoby nawet wiadomo o ich szczepieniach. PiS utrzymuje,nie było żadnej promocji a czy czasem oświadczenia tych zaszczepieniony ch aktorów nie są czasem promocja szczepień? Jest. PiS wynajął Cezarego Pazurę do promocji szczepień. I co pamięta coś ktoś z tej promocji. Nic i nikt. Nawet jego rodzony brat skorzystał z okazji i się zaszczepił. Zresztą promocja szczepień przez osobę niezaszczepioną to mało wiarygodna reklama. Nigdzie takich reklam nie robią ze szczepieniami. No i gdzie te szczepionki od Trumpa o Duda załatwiał :D Nie ma ani Trumpa ani szczepionek. A TVPIS taka była pewna, że Trump wygrał. Zrobili sobie wstyd na cały świat :D
polak2010*
+6 # polak2010* 2021-01-12 21:05
Cytuję polak2010:
Co więcej tych zaszczepionych Celebransów miało być 450 i oni wcześniej wiedzieli o tych szczepieniach.

Ale Yelyta komunistyczna może więcej co tam jakiś lekarz czy pielęgniarka.


Dlaczego Dworczyk nie powie z jakiego powodu zutylizowano 600 szczepionek?
Ppp
-3 # Ppp 2021-01-12 17:25
Niech zatem zabrzmi Hymn Unii Europejskiej !
m.youtube.com/.../
Papież
+1 # Papież 2021-01-13 13:45
Czytam sobie właśnie, że w wałbrzyskich strukturach PiS wypłynęła ciekawa rozmowa pomiędzy działaczami. Przesłuchałem całą i wyciągam jeden wniosek - bitwa o władze, jak wszędzie.

Jeden z najciekawszych fragmentów:

Czyż: Powiem ci, k…, to było rozpatrywane od samej góry, k…, od samej góry. I powiedziane jest tak: masz robić tak, by było dobrze. I tyle. I nikt nam tu nie wejdzie - ani pani marszałek [Elżbieta Witek - przyp. red.), a panią europoseł [Annę Zalewską - przyp. red.] to będziemy tylko zapraszać. I też nie będzie mogła mieszać ani coś. Przez tyle lat już kur... to się już miele i zawsze wewnętrznie się napier... Przez tyle lat. Rozumiesz, że to starczy? Ja zawsze stałem z boku PiS i zawsze mi się to nie podobało. Mówiłem o tych ludziach: tacy sami ludzie jesteśmy jak ci w PO czy SLD, niczym się nie różnimy i każdy jest pazerny, każdy by coś chciał, tylko różnimy się szefami, którzy, k…, mają jakieś tam, wiesz…, bo Kaczyński to jest dla mnie wzór i tyle. Ja jestem kaczystą, nie PiS-owcem, ale z uwagi na to, że trzeba było, to się zapisałem do tego PiS tak, jak i reszta. (...) Nie będzie miejsca na subordynację.

Czy coś jeszcze trzeba dodawać? Ja dodam od siebie, że PiSuary już dawno prześcignęli w niekompetencjac h i przekrętach "peło" i PSL.

Jednym słowem: PiS = Przekręty i Szmal

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane