W Narolu odbyła się konferencja - Biogazownie jako element gospodarki o obiegu zamkniętym

fot: Narol.plfot: Narol.pl

W dniach 5-6.04.2018 w Narolu odbyła się konferencja tematyczna „Biogazownie jako element gospodarki o obiegu zamkniętym” zorganizowana przez Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

W czwartek w Restauracji Pałacowa omawiano pozyskanie substratów oraz zagospodarowanie produktów biogazowni: pofermentu, ciepła oraz energii elektrycznej. Zaprezentowano aspekty prawne i finansowe funkcjonowania biogazowni. Nie zabraknie także ujęcia biogazowni jako elementu inspirującego lokalne społeczności do tworzenia klastrów energii. W drugim dniu odbyła się wizyta studyjna w biogazowni rolniczej w Gorajcu oraz spotkanie z właścicielami gospodarstw rolnych zamierzającym podjąć współpracę w procesie inwestycji oraz eksploatacji biogazowni w Hucie Różanieckiej.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to istotny element polityki gospodarczej Unii Europejskiej. Idea takiej gospodarki zakłada aby produkty, materiały oraz surowce były wykorzystywane tak długo jak to możliwe, zaś wytwarzanie odpadów sprowadzone do minimum. Doskonałym przykładem realizacji tej idei jest biogazownia, która pozwala na lokalne wytwarzanie energii w oparciu o produkty oraz odpady pochodzące z lokalnej produkcji rolno-spożywczej.

       Okazją do bliższego zapoznania się z powyższą tematyką była konferencja zorganizowana przez Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie działających w ramach ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez NFOŚiGW pod nazwą: „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.

    W Narolu podczas dwóch dni dyskutowano i wymieniano się wiedzą oraz doświadczeniem w planowaniu, budowaniu i funkcjonowaniu biogazowni oraz sposobami finansowania. Pierwszy dzień wypełniły wykłady i prelekcje zarówno praktyków z branży biogazowej jak i przedstawicieli takich instytucji jak: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza w Rzeszowie, BOŚ Bank, Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich, Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej.

 W drugim dniu, podsumowującym konferencję udano się z wizytą studyjną do biogazowni w Gorajcu, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli na własne oczy zapoznać się z praktycznymi aspektami funkcjonowania niespełna 1 MW biogazowni zarządzanej przez PGB S.A.

Jak podsumował spotkanie Józef Frączek - Koordynator Zespołu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie: - Bez wątpienia konferencja pomogła wyjaśnić wiele zagadnień oraz technicznych, ekonomicznych, prawnych oraz organizacyjnych aspektów funkcjonowania biogazowni rolniczej średniej wielkości, o mocy do 1 MW. Przybliżono ideę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz energetyki rozproszonej realizowanej na bazie klastrów energii. Rolnicy i samorządowcy, którzy przybyli z niemal całego kraju poznali możliwości do współdziałania w obszarze wykorzystania lokalnych zasobów surowców energetycznych.

fot: Narol.plfot: Narol.pl

fot: Narol.plfot: Narol.pl

fot: Narol.plfot: Narol.pl

fot: Narol.plfot: Narol.pl

 

 

Źródło: Narolskie Centrum Informacji/ Narol.pl /PM

 

Komentarze   

Maciej
0 # Maciej 2018-04-11 22:21
A co ma wspólnego biogazownia w Gorajcu z gminą Narol ? To już na terenie Cieszanowa nie ma gdzie zrobić takiego spotkania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.