Zebrali ponad 2000 zniczy na groby naszych rodaków na Kresach

fot. Gmina Lubaczówfot. Gmina Lubaczów

We wtorek (24.10) roku do oddziału TVP Rzeszów zawiezione zostały znicze zebrane w ramach akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”. Nieprzerwanie od dwunastu lat przedsięwzięcie to w Powiecie Lubaczowskim inicjuje Gmina Lubaczów a koordynuje Gminny Ośrodek Kultury, który prowadził również akcję „Niech zapłonie znicz na Kresach”.

W obliczu obecnej sytuacji na Ukrainie tegoroczne akcje nabierają szczególnego znaczenia. Ogółem zebrano ok. 2200 zniczy które w dzień Wszystkich Świętych zapłoną na lwowskich nekropoliach tj. Cmentarzu Orląt Lwowskich, Łyczakowskim, Janowskim oraz w Pnikucie.

Dzięki pośrednictwu ks. dr. Marka Niedźwieckiego posługującego na co dzień w Ukrainie, światełka zapłoną również na grobach Polaków w Niemirowie, Jaworowie i Rawie Ruskiej.

W tegoroczne akcje zaangażowały się dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli, harcerze, Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, radni i sołtysi, samorządowcy oraz prywatni przedsiębiorcy. Do tego szlachetnego przedsięwzięcia przyłączyły się jednostki z miasta Lubaczowa, Starostwa Powiatowego, szkoły i przedszkola z Gminy Wielkie Oczy oraz placówki oświatowe z Dachnowa i Cetuli.

- Koordynująca akcję „Światełko Pamięci dla Łyczakowa” redaktor Beata Wolańska serdecznie podziękowała za ofiarowane znicze przekazując dyplomy, które zostaną wręczone wszystkim darczyńcom. Do podziękowań za udział w obu akcjach przyłącza się również Samorząd Gminy Lubaczów. – czytamy na stronie Gminy Lubaczów

Zdjęcia: Gmina Lubaczów

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia