Nie zapominają o mieszkańcach Lubaczowa i okolic pomordowanych w lesie Niwki [ZDJĘCIA]

fot. Jednostka Strzelecka  2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowiefot. Jednostka Strzelecka 2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie

Jak co roku, z inicjatywy Komitetu Społecznego "Las Niwki" przy Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana Oddział w Lubaczowie, odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji przypadającej w tym roku 82. rocznicy mordu na mieszkańcach Lubaczowa i okolic, którego dokonali nacjonaliści ukraińscy.

Uroczystość, w której uczestniczyła m.in. Poseł Teresa Pamuła oraz Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i mieszkańcy miasta, rozpoczęła się mszą św. w lubaczowskiej Konkatedrze. Następnie z Lubaczowa do zbiorowej mogiły w Lesie Niwki wyruszył rajd rowerowy pod hasłem „W Hołdzie Pomordowanym Mieszkańcom Lubaczowa”. Pod pomnikiem odprawiona została droga krzyżowa, a przedstawiciele parlamentarzystów, samorządów, organizacji kombatanckich i strzeleckich oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Pierwsze egzekucje na Niwkach rozpoczęły się już na początku lipca 1941 roku. Na przełomie lipca i sierpnia funkcjonariusze gestapo i policji ukraińskiej rozstrzelali w lesie Niwki 36 Żydów, przywiezionych z więzienia w Lubaczowie. Do masowych egzekucji doszło w dniach 11, 14 i 16 sierpnia. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w „Lesie Niwki” zmordowano 84 osoby, mieszkańców Lubaczowa i okolicznych miejscowości. Nie wszystkie nazwiska ofiar udało się do dziś ustalić. Według innych danych, w okresie od końca czerwca do drugiej połowy sierpnia na Niwkach poniosło śmierć z rąk okupanta i ukraińskiej policji około 200 osób.

Zdjęcia: Jednostka Strzelecka 2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie

Komentarze   

Wyborca
+1 # Wyborca 2023-09-26 16:19
To byli ukraińcy. Niemcy i ukraińcy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
0 # Lubaczów 46 2023-09-26 16:31
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak trafić do tego pomnika? Bylem tam jeszcze jako dziecko i nie pamiętam już. Wiem że na rondzie w kierunku na Dąbrowę ale jak potem?kojarzę że później w lewo się skreca
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.