Współpraca samorządów z Polski, Ukrainy i Niemiec - szansą na rozwój Roztocza

fot. powiatlubaczowski.plfot. powiatlubaczowski.pl

1 września w Narolu odbyła się konferencja dotycząca „Rezerwatu Biosfery Roztocze”, w której udział wzięli samorządowcy z Niemiec, a także Ukrainy.

1 września w Narolu na zaproszenie Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka przedstawiciele zarówno polskiej, jak i ukraińskiej części, a także goście z powiatu Saarpfalz w Niemczech ze Starostą dr. Theophilem Gallo oraz Dyrektorem Rezerwatu Biosfery Bliesgau dr. Gerardem Mörschem na czele, uczestniczyli w konferencji „Rezerwaty Biosfery szansą na rozwój europejskich regionów”.

Na spotkanie przyjechała także m.in. Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła,  Andrzej Kulig- Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Wojciech Żukowski- Prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządów „Euroregion Roztocze”, Oleg Volski - Prezes Stowarzyszenia Związku Samorządów „Euroregion Roztocze Ukraina”, przedstawiciele Powiatu Lwowskiego, Jaworowskiego, Kałuskiego Oleksandryjskiego i Połtawy, a także lubaczowscy samorządowcy.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania Rezerwatów Biosfery Roztocze i Bliesgau oraz dyskusji, w jaki sposób można współpracować w obszarze ochrony przyrody tak, by wspierać zrównoważony rozwój poszczególnych regionów.

Do tematyki konferencji wprowadzili: Starosta Lubaczowski Zenon Swatek oraz Starosta Powiatu Saarpfalz dr. Theophil Gallo. Następnie w bloku prezentacji „Rezerwat Biosfery Roztocze” omówił Bogdan Skibiński- Naczelnik Wydziału Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Turystyki Starostwa Powiatowego w Lubaczowie,„Rezerwat Biosfery Bliesgau”- Gerhard Mörsch- dyrektor Zrzeszenia na rzecz Rezerwatu Biosfery Bliesgau, a „Rezerwat Biosfery Roztocza”- Oleg Volski- prezes Stowarzyszenia Związku Samorządow „Euroregion Roztocze Ukraina”. W panelu wstąpił także Wojciech Żukowski-prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze, który omówił działalność stowarzyszenia. Z prezentacją o „Switłowodskim Regionalnym Parku Krajobrazowym” głos zabrałaWalentyna Melezhyk- Wiceprzewodnicząca Oleksandryjskiej Rady Rejonowej oraz Olena Nemec z powiatu kałuskiego, która zaprezentowała efekty realizacji projektów, związanych z zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego w powiecie.

W bloku poświęconym współpracy w ramach partnerstwa z Powiatem Saarpfalz,  Sekretarz Powiatu Lubaczowskiego Alicja Czernysz-Kawa przedstawiła udział w Zgromadzeniu Ogólnym Stowarzyszenia EuRegio SaarLorLux w Homburgu, podczas którego- w imieniu Powiatu Lubaczowskiego - odebrała dokument przyznający Powiatowi Lubaczowskiemu honorowe członkostwo w EuRegio SaarLorLux. Głos zabrała także Agnieszka Marciniszyn ze Starostwa Powiatowego w Lubaczowie  wraz z Marcinem Nieckarzem z Nadleśnictwa Oleszyce, którzy zaprezentowali relację z udziału w międzynarodowym Minett Biosphere Youth Forum, poświęconym problemom środowiskowym.

Po wystąpieniach podsumowujących polskich, niemieckich i ukraińskich uczestników konferencji, została podpisana deklaracja „Rezerwaty Biosfery szansą na rozwój europejskich regionów” , w której sygnatariusze deklarują m.in. chęć  współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez utrzymywanie bliskich kontaktów, dzielenie się wiedzą, regularną wymianę doświadczeń i udzielanie możliwego wsparcia, a także dążenie do zacieśniania kontaktów obywateli naszych regionów pod hasłem „Fascynacja Europą”, poprzez popularyzowanie wiedzy o wspólnych  działaniach i uświadamianie konieczności ich wspierania przez społeczeństwo obywatelskie.

fot. powiatlubaczowski.pl

Komentarze   

Qwerty
+6 # Qwerty 2023-09-05 17:47
Już raz Niemcy z ukraincami podpisali deklarację. Efekty są widoczne po dziś dzień.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Eye of beholder
+15 # Eye of beholder 2023-09-05 19:48
Współpraca z Ukrainą szansą na rozwój he he he dobre.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Prawdziwy Kmicic
-7 # Prawdziwy Kmicic 2023-09-05 23:46
Cytuję Eye of beholder:
Współpraca z Ukrainą szansą na rozwój he he he dobre.


A no wyobraź sobie sytuację, Ukraina po zakończonej wojnie zapożycza się w różnych światowych bankach. Cel pożyczki, odbudowa infrastruktury krajowej. Bank daje pożyczkę, ale bojąc się defraudacji i korupcji ukraińskiej, zastrzega - pieniądze będą przelewane tylko bezpośrednim zagranicznym wykonawcom prac. Czy w takim przypadku państwo polskie nie zarobi grubo na odbudowie Ukrainy? Lepiej nie bawić się w to według ciebie i dać wszystko zagarnąć Niemcom, Francuzom, Czechom, Litwinom, Turkom, Chińczykom itd? Nam nie trzeba? My mamy kasy po sufit, drukujemy ją, co z tego że idzie po tym inflacja, i rośnie dług, nam kasy nie trzeba od Ukraińców.
Jeżeli się nie znasz na polityce, gospodarce, finansach, siedź cicho i nie rób z siebie głupka. Mów za siebie, nie za kogoś, mi nie trzeba kogoś, kto mi odejmuje możliwości jak wredny somsiad Janusz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Filip
+4 # Filip 2023-09-07 21:19
Ot masz! Fachowiec od polityki , gospodarki i finansów. Internetowa krynica mądrości. Tylko pamięć przykrótkawa. Już mieliśmy się odkuć na odbudowie Iraku i Afganistanu. Kosztowało to życie 60-ciu rodaków.Rannych i skrzywionych wojną pewnie nawet nikt nie liczył.
Jedyny prawdziwy i lukratywny biznes na tej wojnie to robią firmy zbrojeniowe i to głównie naszego wielkiego brata za oceanu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ktoś
+2 # Ktoś 2023-09-08 10:35
Co będą robic ? Rozwój roztocza heh dobre niedługo to nie będzie można dojechać do tego roztocza. Most między Koziejowka a Starym Dzikowem wygląda jak po bombardowaniu strach pieszo przez niego przejść. Od tygodnia jest rozwalony. Codziennie jeździ autobus szkolny z dzieciakami ciekawe kiedy zaczną coś robić jak się jakaś tragedia stanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.