Współpraca samorządów z Polski, Ukrainy i Niemiec - szansą na rozwój Roztocza
- Szczegóły
- Kategoria: Inne
- Opublikowano: wtorek, 05, wrzesień 2023 13:18
- Redakcja ZLUBACZOWA.PL
fot. powiatlubaczowski.pl
1 września w Narolu odbyła się konferencja dotycząca „Rezerwatu Biosfery Roztocze”, w której udział wzięli samorządowcy z Niemiec, a także Ukrainy.
1 września w Narolu na zaproszenie Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka przedstawiciele zarówno polskiej, jak i ukraińskiej części, a także goście z powiatu Saarpfalz w Niemczech ze Starostą dr. Theophilem Gallo oraz Dyrektorem Rezerwatu Biosfery Bliesgau dr. Gerardem Mörschem na czele, uczestniczyli w konferencji „Rezerwaty Biosfery szansą na rozwój europejskich regionów”.
Na spotkanie przyjechała także m.in. Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Andrzej Kulig- Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Wojciech Żukowski- Prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządów „Euroregion Roztocze”, Oleg Volski - Prezes Stowarzyszenia Związku Samorządów „Euroregion Roztocze Ukraina”, przedstawiciele Powiatu Lwowskiego, Jaworowskiego, Kałuskiego Oleksandryjskiego i Połtawy, a także lubaczowscy samorządowcy.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania Rezerwatów Biosfery Roztocze i Bliesgau oraz dyskusji, w jaki sposób można współpracować w obszarze ochrony przyrody tak, by wspierać zrównoważony rozwój poszczególnych regionów.
Do tematyki konferencji wprowadzili: Starosta Lubaczowski Zenon Swatek oraz Starosta Powiatu Saarpfalz dr. Theophil Gallo. Następnie w bloku prezentacji „Rezerwat Biosfery Roztocze” omówił Bogdan Skibiński- Naczelnik Wydziału Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Turystyki Starostwa Powiatowego w Lubaczowie,„Rezerwat Biosfery Bliesgau”- Gerhard Mörsch- dyrektor Zrzeszenia na rzecz Rezerwatu Biosfery Bliesgau, a „Rezerwat Biosfery Roztocza”- Oleg Volski- prezes Stowarzyszenia Związku Samorządow „Euroregion Roztocze Ukraina”. W panelu wstąpił także Wojciech Żukowski-prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze, który omówił działalność stowarzyszenia. Z prezentacją o „Switłowodskim Regionalnym Parku Krajobrazowym” głos zabrałaWalentyna Melezhyk- Wiceprzewodnicząca Oleksandryjskiej Rady Rejonowej oraz Olena Nemec z powiatu kałuskiego, która zaprezentowała efekty realizacji projektów, związanych z zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego w powiecie.
W bloku poświęconym współpracy w ramach partnerstwa z Powiatem Saarpfalz, Sekretarz Powiatu Lubaczowskiego Alicja Czernysz-Kawa przedstawiła udział w Zgromadzeniu Ogólnym Stowarzyszenia EuRegio SaarLorLux w Homburgu, podczas którego- w imieniu Powiatu Lubaczowskiego - odebrała dokument przyznający Powiatowi Lubaczowskiemu honorowe członkostwo w EuRegio SaarLorLux. Głos zabrała także Agnieszka Marciniszyn ze Starostwa Powiatowego w Lubaczowie wraz z Marcinem Nieckarzem z Nadleśnictwa Oleszyce, którzy zaprezentowali relację z udziału w międzynarodowym Minett Biosphere Youth Forum, poświęconym problemom środowiskowym.
Po wystąpieniach podsumowujących polskich, niemieckich i ukraińskich uczestników konferencji, została podpisana deklaracja „Rezerwaty Biosfery szansą na rozwój europejskich regionów” , w której sygnatariusze deklarują m.in. chęć współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez utrzymywanie bliskich kontaktów, dzielenie się wiedzą, regularną wymianę doświadczeń i udzielanie możliwego wsparcia, a także dążenie do zacieśniania kontaktów obywateli naszych regionów pod hasłem „Fascynacja Europą”, poprzez popularyzowanie wiedzy o wspólnych działaniach i uświadamianie konieczności ich wspierania przez społeczeństwo obywatelskie.
fot. powiatlubaczowski.pl
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
A no wyobraź sobie sytuację, Ukraina po zakończonej wojnie zapożycza się w różnych światowych bankach. Cel pożyczki, odbudowa infrastruktury krajowej. Bank daje pożyczkę, ale bojąc się defraudacji i korupcji ukraińskiej, zastrzega - pieniądze będą przelewane tylko bezpośrednim zagranicznym wykonawcom prac. Czy w takim przypadku państwo polskie nie zarobi grubo na odbudowie Ukrainy? Lepiej nie bawić się w to według ciebie i dać wszystko zagarnąć Niemcom, Francuzom, Czechom, Litwinom, Turkom, Chińczykom itd? Nam nie trzeba? My mamy kasy po sufit, drukujemy ją, co z tego że idzie po tym inflacja, i rośnie dług, nam kasy nie trzeba od Ukraińców.
Jeżeli się nie znasz na polityce, gospodarce, finansach, siedź cicho i nie rób z siebie głupka. Mów za siebie, nie za kogoś, mi nie trzeba kogoś, kto mi odejmuje możliwości jak wredny somsiad Janusz.
Jedyny prawdziwy i lukratywny biznes na tej wojnie to robią firmy zbrojeniowe i to głównie naszego wielkiego brata za oceanu.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.