Najcenniejsze drewno sprzedane. Za nami XXIV Submisja Drewna

Najcenniejsze drewno znajduje się na placu przy siedzibie Nadleśnictwa Oleszyce fot. Nina HamułkaNajcenniejsze drewno znajduje się na placu przy siedzibie Nadleśnictwa Oleszyce fot. Nina Hamułka

W czwartek 23 lutego w Nadleśnictwie Brzozów nastąpiło otwarcie ofert złożonych przez oferentów. Jak podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie o prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się w tym roku 16 oferentów reprezentujących firmy z Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Włoch.

Przypomnijmy, że submisja oznacza pisemną, ofertową licytację poszczególnych sztuk drewna gdzie wygrywa, najwyższa oferowana cena. Ta forma sprzedaży w podkarpackich lasach uzyskała uznanie nie tylko w Polsce, ale na trwałe wpisała się do kalendarza największych aukcji drewna cennego całej Europie. Do sprzedaży jest wystawiane drewno z przeznaczeniem do przerobu na okleinę (fornir) – głównie dąb szypułkowy, ale również buk pospolity, olcha czarna, klon jawor, jesion wyniosły, dąb czerwony. W bieżącym roku drewno cenne wystawiane było na składnicach w Oleszycach (Nadl. Oleszyce), w Załużu (Nadl. Brzozów) i na składach w Godowej (Nadl. Strzyżów).

- Submisje drewna dają odbiorcom możliwość dokładnego obejrzenia każdej kłody i wyszacowania ceny według własnych indywidualnych oczekiwań i możliwości. Sprzedaż niemal całości oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces – stwierdził przewodniczący komisji przetargowej Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych. – Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są bardzo zadowalające i odzwierciedlają bieżące tendencje na rynku drewna wysokiej jakości w Europie.

Według informacji jaką podaje RDLP w Krośnie, średnia cena drewna ogółem uzyskana na submisji to 3561 zł., czyli wzrost o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznej. Najwyższą cenę średnią - 4274 za m. sześc. - uzyskano za drewno dębowe, zaś średnia cena jaworu była w tym roku ponad dwukrotnie niższa od dębu i sięgnęła 1983 zł. Najdrożej jednak sprzedano jedną kłodę jaworową z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne - cenę 28 595 zł za metr sześcienny zaoferowała firma z Włoch.

Całość drewna na submisję wybrana została spośród pozyskanego w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa mln. metrów sześciennych drewna, zaś roczny przyrost wyliczany jest na ponad trzy miliony metrów sześciennych.

Źródło: RDLP w Krośnie, Nadleśnictwo Oleszyce

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.