Spichlerz w Nowym Siole zwycięzcą I Konkursu Nasz Zabytek

Dzięki zwycięstwu w konkursie "Nasz Zabytek" organizowanym przez Fundację Most the Most, jest szansa, że spichlerz w Nowym Siole zostanie odrestaurowany.

Fundacja Most the Most w październiku 2022 roku ogłosiła w województwie podkarpackim "I Konkurs Nasz Zabytek". Mieszkańcy zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie. Społeczność miejscowości Cieszanów z zaangażowaniem wzięła udział w konkursie i zgłosiła wybudowany XIX wieku spichlerz znajdujący się w Nowym Skole. Warto dodać, że łącznie do konkursu wpłynęło 1567 zgłoszeń na 95 zabytkowych obiektów. Wśród nich znalazło się 37 zabytków z województwa mazowieckiego, 25 z lubelskiego i 33 z podkarpackiego. Ocenę formalną przeszły 72 zabytki (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu – np. były własnością prywatną).

Następnie Fundacja skontaktowała się z właścicielami zabytków, które spełniły formalne kryteria konkursowe. Chęć współpracy z Fundacją i stosowne dokumenty przekazało 31 właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków. To z tej puli Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych i tak w województwie podkarpackim I miejsce zajął spichlerz w Nowym Siole.

- Po ogłoszeniu zwycięzców I Konkursu czas na II Konkurs, czyli wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków. Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, zależy nam na inicjatywie mieszkańców. Fundacja przez trzy tygodnie (od 13 stycznia do 03 lutego br.) będzie zbierać pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowione zabytki. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111). - informuje fundacja Most the Most

W dalszej części, Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskich zabytków. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umów z ich właścicielami i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytków oraz dostosowanie ich do wybranych w konkursie funkcji. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN dla każdego zwycięskiego obiektu.

Opis spichlerza

Spichlerz dworski znajduje się na północny-zachód od otoczonego parkiem dworu Gnoińskich. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to wspomniany majątek, w 1808 roku nabył Jan Bartosz Rojowski herbu Cholewa. Wybudował murowany dwór i spichlerz. Kolejno majątek przechodził w inne ręce. Na początku XX w. przeszedł na własność rodziny Gnoińskich. Podczas II wojny światowej właścicielka dworu Elżbieta Gnoińska ukrywała się w Rokietnicy, gdzie została aresztowana i przewieziona do obozu w Oświęcimiu. Od 1941 roku zaraz za majątkiem i spichlerzem przebiegała granica oddzielająca Nowe Sioło oraz Cieszanów i „Linia Mołotowa”. Po wojnie losy spichlerza są niejasne. Wiadomo, że w 1993 roku działka, na której stoi spichlerz przeszła własność na Państwowego Gospodarstwa Rolnego Cieszanów, zaś w 1995 roku została przejęta jako masa upadłościowa przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2022 roku właścicielem spichlerza zostaje Gmina Cieszanów. Spichlerz jako jedyny zachował się z zespołu zabudowań gospodarczych będących zapleczem dla dworu w Nowym Siole.

Spichlerz posiada typową dla takich budynków konstrukcję: szerokie ceglane mury, niewielkie okna, drewniane stropy. Bryła budynku dwukondygnacyjna z cokołem u podstawy oraz gzymsem oddzielającym kondygnacje. Fasada prosta z nadprożami łukowymi nad otworami okiennymi. W oknach drugiej kondygnacji kraty wykonane z krzyżujących się stalowych rurek zamocowanych do ościeżnic. Dach dwuspadowy z dwoma niskimi lukarnami. Wewnątrz budynku schody drewniane z poręczami. Konstrukcja dachu drewniana. Na pierwszej kondygnacji wewnątrz budynku betonowa posadzka zaś na dwóch pozostałych drewniane ułożone na legarach tworzące jednocześnie stropy kondygnacji.

Komentarze   

ciekawe
-1 # ciekawe 2023-01-13 17:53
,,Po wojnie losy spichlerza są niejasne". Czyli co?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.