W niedzielę piknik rodzinny „Kolorowe Jarmarki”

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza do udziału w pikniku rodzinnym „Kolorowe Jarmarki”, który będzie zwieńczeniem warsztatów makatki ludowej, haftu i tkactwa, zorganizowanych w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. Piknik odbędzie się w zielonym plenerze Zespołu Zamkowo-Parkowego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie w niedzielę, 26 czerwca 2022 r., w godzinach 14.00–18.00.

Na młodszych i starszych gości czeka wiele etnograficznych atrakcji, które przygotują wybitni artyści zajmujący się tkaniną artystyczną, rękodziełem ludowym oraz muzyką i tańcem tradycyjnym.

W programie znalazły się m.in.:

POKAZY przędzenia na kołowrotku, tkactwa, haftu, makatki ludowej i garncarstwa,

WARSZTATY miniatury tkackiej, wykonywania lalek z gałganków (motanki), tańca ludowego,

KONCERT zespołu „Kresy”,

KIERMASZ ludowych wyrobów rzemieślniczych oraz rękodzieła: zabawkarstwo, wikliniarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo,

DEGUSTACJA tradycyjnych potraw, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu ziemi lubaczowskiej.

Wśród licznego grona artystów znajdą się m.in.:

Anna Hlebowicz – absolwentka Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczęszczała do Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego, prowadzonej przez prof. Edwarda Tarkowskiego, a także do Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego. Warsztat tkacki doskonaliła pod okiem prof. Doroty Grynczel. Zajmuje się malarstwem i tkaniną.

Zygmunt Łukasiewicz – studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w zakresie Tkaniny. W latach 1980–1986 pracował na macierzystej uczelni: prowadził farbiarnię w Katedrze Tkaniny, wykładał materiałoznawstwo, techniki podstawowych splotów tkackich, budowę krosien tkackich, technologię farbowania barwnikami pochodzenia mineralnego i roślinnego. Aktualnie jest wykładowcą na Wydziale Tkaniny w łódzkiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Janina Szynal – zajmuje się haftem, głównie krzyżykowym. Wyszywa obrazy, obrusy, serwety, makatki. Jest laureatką i uczestniczką wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Rękodzieła i sztuki ludowej. W swoim dorobku ma liczne wystawy oraz udział w warsztatach rękodzieła i sztuki ludowej. Należy do Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej.

Agnieszka Ciura – absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego o specjalności malarstwo i rysunek. Uczestniczka i laureatka międzynarodowych przeglądów i konkursów malarstwa, projektów artystyczno-naukowych, plenerów malarskich oraz wystaw. W swoim dorobku ma również prowadzenie warsztatów plastycznych z dziećmi i młodzieżą. Zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem, haftem i makatką ludową. Uszyte przez siebie stroje wykorzystuje w kompozycjach malarskich.

Aleksandra Winnik-Zając – ukończyła studia polonistyczne na UMCS w Lublinie. Obecnie prowadzi Ogród Zabaw i Pracownię Warsztatową Etno Roztocze. Zajmuje się rękodziełem – szyje szydełkuje. Tworzy tkaniny artystyczne metodą tradycyjnego tkactwa. Jej działania skupiają się wokół kreatywnego aktywizowania dzieci oraz młodzieży. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz wydarzenia wspierające działania twórcze.

Joanna Rey – rękodzielniczka, absolwenta Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej. Dyplom Mistrzowski w zawodzie hafciarka oraz tkaczki. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć plastycznych, rękodzielniczych i tradycyjnych technik sztuki ludowej w formie warsztatów jednorazowych, cyklicznych, realizacji zadań projektowych jak i imprez masowych (np. jarmarki).

- Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny! Wspólnie odkrywajmy ludowe tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego! - zaprasza Muzeum Kresów w Lubaczowie

Piknik oraz wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego” zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane