Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką - nowa wystawa w Muzeum

W niedzielę 15 grudnia o godzinie 11:00 w lubaczowskim muzeum nastąpi otwarcie wystawy pod tytułem "Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką".  Na wystawę składa się prawie czterysta ozdób choinkowych własnoręcznie wykonanych przez krakowskiego artystę Janusza Oleszkiewicza.

Choinka z całą gamą barwnych ozdób jest jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie świąteczny wystój mieszkania bez tego elementu, a przecież tradycja stawiania i ozdabiania choinki w Polsce nie jest odległa. Pojawiła się dwieście lat temu, a powszechnie przyjęła się dopiero na początku XX wieku.

Fenomen choinki i zawieszanych na niej zdób stał się tematem najnowszej wystawy w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Ekspozycja zatytułowana została ?Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką?.

Na wystawę składa się prawie czterysta ozdób choinkowych własnoręcznie wykonanych przez krakowskiego artystę Janusza Oleszkiewicza. Towarzyszą one ozdobom z bogatej kolekcji zebranej wspólnie przez Małgorzatę i Janusza Oleszkiewiczów. O ile Janusz Oleszkiewicz jest cenionym twórcą, to jego żona Małgorzata jest uznaną znawczynią zagadnienia. Prezentowane formy przybrania świątecznego drzewka z kolekcji Oleszkiewiczów pozwalają zapoznać się z przemianami w zakresie ?mody? choinkowej ostatnich stu lat.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w najbliższą niedzielę, 15 grudnia 2013r., o godzinie 11.00 w sali wystawowej w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

 

 

źródło: Muzeum Kresów, zlubaczowa.pl

{fcomment}{flike}

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia