Rusza VI edycja konkursu literackiego „Kresowe Wspomnienia”

fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów oraz współorganizatorzy zapraszają uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich szkół średnich do udziału w VI edycji konkursu literackiego „Kresowe Wspomnienia”.

Rok 1918 to rok wybicia się Polski na Niepodległość – to czas radości i dumy Polaków. Jednak należy pamiętać, że w tym czasie ziemie południowo-wschodnie Polski spływały jeszcze krwią; Lubaczów, Zadwórze, Lwów, Wilno itd. Orlęta Lwowskie, Orlęta Przemyskie, Obrońcy Wilna, Lubaczowa, Obrońcy Zadwórza, przelewali krew, walczyli o wolność, niepodległość i przynależność do macierzy. Po dwudziestu latach od odzyskania niepodległości znowu polała się krew, szczególnie mocno odczuły to ziemie kresowe; woj. lwowskie, stanisławowskie, wołyńskie i inne. W latach 1942-1947 bandy UPA atakowały bezbronną ludność polską. Mordowani, wypędzeni, obrabowani z dobytku, ze swoich korzeni, zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych gniazd i wyjazdu w nieznane. Swojego nowego miejsca na ziemi szukali w kraju i poza granicami. Niektórzy znaleźli przystań tu w Lubaczowie i okolicy. Jednak pamięć o szczęśliwym kraju lat młodości, na zawsze pozostał w ich wspomnieniach…

- Zachęcamy młodzież do udziału w konkursie, którego celem jest ocalenie od zapomnienia losów i wspomnień Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych domów na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1942-1947, rozwijanie wrażliwości na cierpienie, krzywdę ludzką i tragizm wypędzonych, budowanie więzi międzypokoleniowej oraz poznanie historii Kresów Rzeczypospolitej Polskiej. - zachęca Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/ Lubaczów

Szczegóły konkursu i zasady uczestnictwa omawia regulamin zamieszczony poniżej. Prace należy przekazać do 30 kwietnia 2024 r. na adres Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie ul. Tadeusza Kościuszki 18, 37-600 Lubaczów pocztą (decyduje data stempla pocztowego) lub osobiście. Rozstrzygnięcie konkursu oraz gala finałowa odbędzie się w maju 2024 r. O terminie uczestnicy zostaną powiadomieni oddzielnym pismem lub telefonicznie.

Ponadto organizatorzy zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców regionu posiadających korzenie kresowe, aby spisywali swoje wspomnienia i także w wyznaczonym terminie dostarczyli do MBP w Lubaczowie. Najpiękniejsze wspomnienia zostaną uhonorowane nagrodą specjalną.

Regulamin VI edycji konkursu literackiego Kresowe Wspomnienia
Załącznik nr 1 do regulaminu VI edycji konkursu Kresowe Wspomnienia – karta uczestnictwa

Komentarze   

Strefa 14
-2 # Strefa 14 2024-02-17 18:14
Cytując Lwowska Falę
Mańka tanczy jak w tawerni ci podskoczy to sy pierni,podskocz yla, usmiechla si,chciala piernac zesrala si...hojra,co si dzieje,hojra, Lwów si smieje,hojra,by li flaki i pirogi tyz ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.