XXVI edycja konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”. Znamy zwycięzców

W piątek (8 grudnia 2023) odbyło się uroczyste podsumowanie XXVI edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”, który jako jeden z najstarszych w powiecie lubaczowskim niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli ze szkół naszego powiatu.

W tym roku wpłynęło 50 prac (8 historycznych, 29 plastycznych, 13 kompletów zdjęć) 54 uczniów, przygotowanych przez 20 nauczycieli z 12 szkół z terenu powiatu lubaczowskiego. W kategorii „prace fotograficzne” na konkurs napłynęło 13 kompletów zdjęć, przygotowanych przez 13 uczestników, zgłoszonych przez 9 opiekunów z 7 szkół. W kategorii „prace plastyczne” na konkurs napłynęło 29 prac plastycznych, 29 uczestników, zgłoszonych przez 11 opiekunów z 8 szkół. W kategorii „prace historyczne” na konkurs napłynęło 8 prac, 12 uczestników zgłoszonych przez 6 opiekunów z 5 szkół.

Wyboru najlepszych prac dokonało profesjonalne jury, osoby bezstronne, niezwiązane z żadną szkołą. Byli to historycy z naszego regionu oraz lokalni plastycy i fotograficy.

Prace historyczne:
W skład komisji historycznej weszli:
przewodniczący – Dariusz Sałek – historyk, adiunkt Muzeum Kresów w Lubaczowie; dr Zygmunt Kubrak – historyk, regionalista, miłośnik ziemi lubaczowskiej, emerytowany dyrektor Muzeum Kresów; Ryszard Antonik – historyk, emerytowany dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie,

Po dokonaniu oceny prac i analizie punktacji komisja postanowiła przyznawać nagrody i wyróżnienia:

 • I miejsce
  Milena Dacewicz – za pracę pt. „Wydarzenia związane z przebiegiem powstania styczniowego na terenie powiatu lubaczowskiego, w związku ze 160 rocznicą jego wybuchu” wykonaną pod kierunkiem p. Zygmunta Krasińskiego z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie.
 • II miejsce
  Julia Leja – za pracę pt. „Deportowani z Dachnowa” wykonaną pod kierunkiem p. Moniki Garbacz z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie.
 • III miejsce
  Michał Nazarko – za pracę pt. „Kto ratuje jedno życie” wykonaną pod kierunkiem p. Agaty Nesterak ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju
 • Wyróżnienia otrzymali autorzy dwóch prac:
  – Zuzanna Huk, Zuzanna Rusinek – za pracę pt. „Powstanie styczniowe na terenie powiatu lubaczowskiego. 160 rocznica wybuchu” – wykonaną pod kierunkiem p. Haliny Zaniewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie.
  – Bartosz Harasymowicz – za pracę pt. „Powstanie styczniowe na ternie powiatu lubaczowskiego” – wykonaną pod kierunkiem p. Tymoteusza Furgały ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach.

W sumie komisja nagrodziła 3 prace i wyróżniła 2. Nagrody przyznano 6 osobom. Nagrodami za I, II , III miejsce były nagrody pieniężne. I miejsce – 400 zł , II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł.

Prace plastyczne:
W skład komisji plastycznej weszli:
przewodniczący – Janusz Szpyt – artysta plastyk z Lubaczowa, który przez wiele lat pełnił funkcję instruktora w MDK Lubaczowie; Stanisław Sobczyk – artysta plastyk, emerytowany instruktor MDK w Lubaczowie.

Po dokonaniu oceny prac jurorzy postanowili nagrodzić następujące osoby:

 • I miejsce
  Jakub Radwan – za pracę wykonaną pod kierunkiem p. Grzegorza Kołodzieja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie.
 • II miejsce
  Magdalena Wolanin – za pracę pt. „Cerkiew pw. św. Jerzego w Cieszanowie” wykonaną pod kierunkiem p. Tomasza Roga ze Szkoły Podstawowej w Cieszanowie.
 • III miejsce
  Karol Partyka – za pracę pt. „Wieża ciśnień przy dworcu PKP w Lubaczowie” wykonaną pod kierunkiem p. Iwony Pelc-Żurawel z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie.
 • Wyróżnienia (równorzędne) otrzymali:
  – Maja Żuk za portret Łucji Charewiczowej wykonany pod kierunkiem p. Tomasza Roga ze Szkoły Podstawowej w Cieszanowie.
  – Kinga Maksymiec za pracę pt. „Pałac książąt Ponińskich w Horyńcu-Zdroju” wykonaną pod kierunkiem p. Marty Zabrońskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie,

W sumie komisja nagrodziła 3 prace i wyróżniła 2. Nagrody przyznano 5 osobom. Nagrodami za I, II, i III miejsce są nagrody pieniężne I miejsce – 200 zł, II miejsce – 150 zł, III miejsce 100 zł.

Prace fotograficzne:
W skład komisji fotograficznej weszli:
Tomasz Michalski – przewodniczący – fotograf, miłośnik Roztocza i ziemi lubaczowskiej; Henryk Wacnik – od wielu lat właściciel studia fotograficznego, fotograf, filmowiec.

Po dokonaniu oceny kompletów zdjęć komisja postanowiła nagrodzić następujące osoby:

 • I miejsce
  Martyna Dyś za komplet fotografii pt. „Cerkiewnym szlakiem. Cerkiew Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Borchowie” wykonany pod kierunkiem p. Renaty Kisały ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach.
 • II miejsce
  Martyna Kostek za komplet fotografii pt. „Architektura zabytkowa mojego regionu – Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Dachnowie” wykonany pod kierunkiem p. Marty Zabrońskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie.
 • III miejsce
  Marlena Paryniak za komplet fotografii pt. „Cerkiew św. Onufrego w Oleszycach” wykonany pod kierunkiem p. Tymoteusza Furgały ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach.
 • Wyróżnienia (równorzędne) otrzymali:
  – Victoria Ilieva za komplet pt. „Pomnik Ofiar 1939-1947 w Cieszanowie” wykonany pod kierunkiem p. Marty Pachli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie,
  – Martyna Hypiak za komplet pt. „Kościół Przemienienia” wykonany pod kierunkiem p. Agnieszki Cisło-Hryniuk, z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie.

W sumie komisja nagrodziła 3 prace i wyróżniła 2. Nagrody przyznano 5 osobom. Nagrodami za I, II, i III miejsce są nagrody pieniężne. I miejsce – 200 zł., II miejsce – 150 zł., III miejsce – 100 zł.

Dodatkowo wszystkie osoby nagrodzone otrzymały statuetki i nagrody rzeczowe. Osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a nauczyciele podziękowania.

Nagrodzone zostały osoby, które posiadają talent plastyczny i ujawniły go tworząc niezwykłe obrazy inspirowane zabytkami oraz krajobrazem naszych terenów, te które wykazały się ogromną wrażliwością i uchwyciły piękno regionu w obiektywie oraz te, które swoje zaangażowanie, pracowitość, rzetelność i pomysłowość skoncentrowały na tworzeniu historycznych prac multimedialnych.

Kończąc uroczystość dyrektor MBP raz jeszcze podziękowała wszystkim za udział w konkursie, przypomniała jego historię, główne cele i założenia oraz inicjatorów i osoby zaangażowane w realizację poszczególnych edycji – m.in. śp. Romana Ogryzłę i śp. Jana Bogusza, następne zaprosiła do obejrzenia nagrodzonych prezentacji – Mileny Dacewicz pt. „Wydarzenia związane z przebiegiem powstania styczniowego na terenie powiatu lubaczowskiego, w związku ze 160 rocznicą jego wybuchu” oraz filmiku Michała Nazarko pt. „Kto ratuje jedno życie”.

- Wręczenie nagród laureatom było niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich obecnych. Podziwialiśmy talent i pasję młodych artystów oraz docenialiśmy wysiłek i pracę, jaką włożyli w swoje twórcze projekty. Cieszymy się, że mieli oni szansę, by zaprezentować swoje uzdolnienia, że mogliśmy ich poznać i porozmawiać na temat ich twórczości. Nie możemy się doczekać kolejnej edycji tego konkursu i odkrycia kolejnych utalentowanych osób w naszym regionie. - podsumowuje MBP w Lubaczowie

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu:  Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Urząd Miasta Lubaczów, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Wsparcia udzieliło również SBP oddział w Przemyślu.

Zdjęcia: MBP Lubaczów

Źródło: MBP Lubaczów

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.