"Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej" Za nami premiera filmu oraz wernisaż wystawy [ZDJĘCIA]

fot. MBP Lubaczówfot. MBP Lubaczów

Miesiąc po beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich o. Lubaczów przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lubaczowie zorganizowały uroczysty wernisaż wystawy oraz premierę filmu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”.

Józef i Wiktoria Ulmowie to dziś najbardziej znane ofiary nazistowskiego prawodawstwa, a ich historia należy do najsłynniejszych spośród wszystkich Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ale swoich Ulmów ma także Ziemia Lubaczowska. Skromnych, a zarazem wielkich mieszkańców regionu, bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym oraz nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich sąsiadów od Zagłady. Zdawali oni sobie sprawę, że za zwykły odruch człowieczeństwa, wsparcie i pomoc, którego udzielali groziła kara śmierci. Jednak decydowali się…

W ramach projektu Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej przygotowana została wystawa zewnętrzna systemowa prezentująca sylwetki osób uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, m.in. Józefa Kulpy, Zofii Pomorskiej, Mariana Kocielskiego, Antoniego Doroty i jego córki Anieli Mirkowskiej, Anny i Andrzeja Antoników oraz ich córki Ludwiki Janczury, Witolda Mączaka i Heleny Fiutowskiej-Piestrak, Jana Wużyńskiego i Michaliny Haliniak z domu Wużyńskiej. Na wystawie przedstawione zostały także osoby, które takiego odznaczenia nie otrzymały, ale powszechnie wiadomo, że udzielały one schronienia ludności żydowskiej.

Film jest dokumentem wspomnieniowym, opatrzonym komentarzem historycznym. Jest także przestrogą przed Holokaustem, który podkreśla kruchość ludzkiej egzystencji i uzmysławia, że każdy człowiek indywidualnie, przed swoim sumieniem, odpowiada za swoje czyny. Na potrzeby realizacji filmu potomkowie ratujących i ocalonych opowiedzieli swoje historie rodzinne, często bardzo osobiste.

Projekt „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” zrealizowany został w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu”i dofinansowany z budżetu województwa podkarpackiego.

Zdjęcia: MBP Lubaczów

Źródło: MBP Lubaczów

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.