Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej "Świadkiem Historii"

W czwartek podczas uroczystej gali w Rzeszowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej otrzymało Nagrodę Honorową „Świadek Historii”. Z rąk prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz dyrektora IPN w Rzeszowie dr hab. Dariusza Iwaneczko medal odebrał Marek Małecki Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

Podczas gali wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, w tym marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr. Wśród uczestników byli również zastępcy prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma, osoby nagrodzone oraz ich najbliżsi. Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej było reprezentowane przez członków zarządu oraz wnioskodawców. Na zakończenie uroczystości, która była ostatnim wydarzeniem w ramach Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej, odbył się koncert "…w drodze" z cyklu "Artyści Andersa", podczas którego artyści przybliżyli twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów.

"Świadek Historii" to honorowe wyróżnienie przyznawane raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierającym pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym w różnych regionach kraju. Nagroda może być przyznana obywatelom polskim oraz osobom niebędącym obywatelami polskimi, także pośmiertnie. Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, jest odpowiedzialna za przyznanie nagrody. "Świadek Historii" uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN "Kustosz Pamięci Narodowej".

Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej zostało założone w 1965 roku z inicjatywy Juliana Kiczuły i innych działaczy społecznych. Jego misją jest prowadzenie badań dotyczących historii miasta i regionu, popularyzowanie dziejów regionu, jego walorów krajoznawczo-turystycznych, opieka nad zabytkami oraz uczestnictwo w życiu gospodarczym i kulturalnym miasta. Towarzystwo prowadzi badania naukowe, działalność wydawniczą, prowadzi prace badawcze i gromadzi materiały dotyczące regionu. Jednym z głównych celów jest realizacja programu "Ośrodek kultury Kresów w Lubaczowie" we współpracy z innymi instytucjami.

Ważnym osiągnięciem Towarzystwa jest założenie placówki muzealnej oraz renowacja wielu zabytków na terenie Lubaczowa. Przeprowadzono także wiele inicjatyw związanych z ochroną zabytków i upamiętnieniem bohaterów walk niepodległościowych, w tym renowację nagrobków i budowę pomników. Towarzystwo angażuje się także w działalność edukacyjną, organizując sesje naukowe i konkursy historyczne. Przez lata jego działalność przyczyniła się do wzbogacenia kultury i wiedzy historycznej zarówno lokalnej społeczności, jak i całego kraju.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.