Wystawa zabytkowych radioodbiorników w MBP [ZDJĘCIA]

fot. MBP Lubaczówfot. MBP Lubaczów

W poniedziałek 13 lutego 2023 z okazji Światowego Dnia Radia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyło się spotkanie z Karolem Kunzem, kolekcjonerem zabytkowych radioodbiorników i odtwarzaczy.

Karol Kunz jest wieloletnim pedagogiem, emerytowanym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie. Od wielu lat kolekcjonuje stare odbiorniki radiowe oraz odtwarzacze płyt. Eksponaty te przechowuje i naprawia z dużą starannością, ponieważ pragnie, aby wszystkie działały jak najdłużej. W czytelni MBP opowieścią o swoich zainteresowaniach podzielił się z licznie zebranymi młodymi słuchaczami, którzy mogli poznać unikatowe piękno zabytkowych odbiorników, podziwiać dawną technikę i wzornictwo.

Eksponaty pochodzące z kolekcji Karola Kunza można oglądać na zorganizowanej w Czytelni dla Dorosłych MBP wystawie. Spośród 38 zaprezentowanych urządzeń, niemal wszystkie działają. Są to nie tylko polskie radioodbiorniki i odtwarzacze płyt (np. Kos, Czar, Rytm, Szarotka, Bratek, Figaro, Violetta), ale także niemieckie (np. Volksempfänger, Kleinempfänger, Saba, Wega), radzieckie (np. Ural-Auto, Ogoniok, Doroznyj) i amerykańskie (np. Bulowa). Większość z nich to prawdziwe perełki, które stanowią przykład geniuszu myśli technicznej, zadziwiają kunsztem wykonania i jakością dźwięku, która dzisiaj zdumiewa swoją głębią i ciepłem.

Wystawa czynna będzie do końca lutego 2023 r.

Zdjęcia: MBP Lubaczów

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia