Polacy walczący pod Narolem z banderowcami upamiętnieni na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

fot. polskazbrojna.pl
fot. polskazbrojna.pl

fot. polskazbrojna.pl

Z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie umieszczone zostały tablice poświęcone żołnierzom, którzy bronili lokalną polską społeczność przed nacjonalistami ukraińskimi z OUN i UPA. Wśród upamiętnionych są Polacy broniący mieszkańców Narolszczyzny.

– Na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna zawisnąć tablica przywołująca miejscowości Wołynia, w których miały miejsce najgorsze zbrodnie, ale też te, w których opór był najlepiej zorganizowany – mówił minister Antoni Macierewicz podczas lipcowych uroczystości upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej z lat 1943–1944.

Od kilku miesięcy w resorcie obrony trwały konsultacje ze środowiskami naukowymi i kombatanckimi oraz z rodzinami ofiar rzezi wołyńskiej na temat tego, jakie miejscowości powinny zostać wyróżnione na Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatecznie na dwóch tablicach zostały wyryte nazwy 22 miejscowości, w których Polacy przeciwstawili się bojówkarzom z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (UON) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). – czytamy na portalu polskazbrojna.pl

Tablice umieszczono na dwóch filarach Grobu Nieznanego Żołnierza. Zostaną odsłonięte przez prezydenta Andrzeja Dudę i szefa MON Antoniego Macierewicza. Stanie się to 11 listopada podczas uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Pamiętnej nocy 21 maja 1944 roku kureń Ivana Szpontaka, pseudonim Zaliźniak w sile czterech sotni (tj. czterech kompani); w liczbie około tysiąca dwustu bojowników dokonał zbrojnego napadu na osady ludności polskiej. W tamtą deszczową noc oddziały UPA, zasilone oddziałami samoobrony o godzinie drugiej podeszły w tym samym czasie pod trzy wsie: Łukawicę, Jędrzejówkę i Lipsko. W lesie pod Lipskiem, nad rzeką Tanew doszło do wymiany ognia, co było początkiem krwawej bitwy. Obroną Narolszczyzny dowodził Karol Kostecki ps. „Kostek”, dowódca kompanii połączonych Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich wraz z Marianem Wardą (ps. „Polakowski”), komendantem rejonu V - AK Susiec. Na tym, terenie był też zastępca komendanta obwodu AK Tomaszów Lubelski - Władysław Surowiec ps. „Sosna” z Bełżca. W okolicach Majdanu i Maurycówki stacjonowała kompania cieszanowska po dowództwem Juliana Bistronia, ps. „Godziemba”, zasilając także placówki w Jędrzejówce i Łukawicy. Dzięki ofiarnej, zbrojnej walce napastnicy zostali wyparci z Lipska, Jędrzejówki i Łukawicy. Niestety UPA wycofując się paliło ocalałe zabudowania ludności polskiej, mordując napotykanych mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. W tym pamiętnym dniu w trakcie dziesięciogodzinnych walk poległo, bądź zostało zamordowanych 37 mieszkańców Narolszczyzny, w tym kilkunastu żołnierzy AK i BCh, wielu w wyniku odniesionych ran. Po stronie UPA straty wyniosły 80 zabitych i rannych. Dzięki badaniom historycznym i kronikarskim udało się ustalić, że z rąk UPA w tamtym tragicznym okresie zginęło około stu mieszkańców.

Źródło: polskazbrojna.pl, zlubaczowa.pl, narol.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

bÓL OD BYTU
-8 # bÓL OD BYTU 2017-11-10 12:15
Gloriam ab Heroibus
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bÓL OD BYTU
+7 # bÓL OD BYTU 2017-11-10 12:16
Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał...

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta...
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał "Zmiłuj się nad nami!"
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami...

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane...
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach...

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mieszkaniec
+18 # mieszkaniec 2017-11-10 13:40
To bardzo dobra decyzja Ministra Macierewicza. Dość pobłażania w imię poprawności politycznej wyznawcom banderyzmu i idiotów ,pajaców upominających się o Przemyśl czy Chełm. Jak widzę złomy o rejestracjach BC ,RJA ,RP których nawaliło teraz w Lubaczowie i okolicach to mnie krew zalewa. A jak widzę czerwono czarne flagi za szybami to jeszcze dodatkowo szlag trafia. Ile można? Cieszę się że Rząd RP i Prawo i Sprawiedliwość zmądrzeli w tej kwestii. A ci idioci jeszcze domagają się odbudowania pomnika UPA w Hruszowicach. HAHA większego żartu nie słyszałem. Przypomnę tylko że ukraina (quasi państewko bez znajomości historii ,geografii itp.) jest jedynym krajem na świecie który ma pomnik gloryfikujący SS-manów. Na Cmentarzu Łyczakowskim w POLSKIM Lwowie !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kinga
-15 # kinga 2017-11-10 14:10
od RJA to ty sie odwal!!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
knd
+7 # knd 2017-11-10 14:56
ojej nie skumała ze chodzi o ukrainców :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
knd
+4 # knd 2017-11-10 14:58
"Cieszę się że Rząd RP i Prawo i Sprawiedliwość zmadrzeli" - a to nie to samo? ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mama
0 # mama 2017-11-11 11:24
Cytuję knd:
"Cieszę się że Rząd RP i Prawo i Sprawiedliwość zmadrzeli" - a to nie to samo? ;)


Mądrość PiS
www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
elf
-3 # elf 2017-11-11 10:21
Prawo i Sprawiedliwość !!!!

BRAWO !!! najlepsza partia jaka mogła rządzić kiedykolwiek Polską !!!

PO chciała doprowadzić kraj do bankructwa, nic nie dać ludziom ,kazać pracować do dalekiej starości ...

A nasz kochany PIS dał ludziom pracę ! wolność ! poczucie bezpieczeństwa ! poprawił byt ludzi ! coś pięknego !!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mama
0 # mama 2017-11-11 11:16
Cytuję elf:
Prawo i Sprawiedliwość !!!!

BRAWO !!! najlepsza partia jaka mogła rządzić kiedykolwiek Polską !!!

PO chciała doprowadzić kraj do bankructwa, nic nie dać ludziom ,kazać pracować do dalekiej starości ...

A nasz kochany PIS dał ludziom pracę ! wolność ! poczucie bezpieczeństwa ! poprawił byt ludzi ! coś pięknego !!!!!


Oto nasz prawdziwy kochany PiS

www.youtube.com/.../

www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pis zwycięży
-3 # pis zwycięży 2017-11-10 16:00
Powinniśmy być poprawni politycznie i nie zasmucać naszych braci ukraińców .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mieszkaniec
+5 # mieszkaniec 2017-11-10 16:52
Cytuję pis zwycięży:
Powinniśmy być poprawni politycznie i nie zasmucać naszych braci ukraińców .


oczywiście mam nadzieję że to ironia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kl
+9 # kl 2017-11-10 17:55
Prawdziwy film o ukraincach
www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
-5 # Tutejszy 2017-11-10 18:59
Nie wrzucajmy wszystkich Ukraińców do jednego worka. Większość z nich chce, tak jak my, żyć na jako takim poziomie materialnym. Dlatego jadą do nas na handel i do pracy, tak jak my kiedyś do Niemiec. Tych co mają jakieś pretensje historyczne czy zwłaszcza terytorialne jest mniejszość. I trzeba robić co się da, żeby ci nawiedzeni nie przeciągali na swoją stronę tych normalnych. A wszelkie akty wrogości, niszczenie czegokolwiek to woda na młyn dla radykałów. Po jednej i po drugiej stronie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pis zwycięży
-6 # pis zwycięży 2017-11-10 19:02
Boże chroń Polskę przed Rosją i jej ruskimi agentami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
sip zwycięży
+1 # sip zwycięży 2017-11-11 08:29
Cytuję pis zwycięży:
Boże chroń Polskę przed Rosją i jej ruskimi agentami


Boże chroń nas przed taką Polską
money.pl/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
oko
+7 # oko 2017-11-10 22:01
Warszawa pamięta o naszych bohaterach, dziękujemy. Dobrze by było abyśmy też pamiętali. Wywieśmy biało-czerwoną flagę z okazji Święta Niepodległości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ziemia
+2 # Ziemia 2017-11-10 23:31
Tablica ta to taki woal i próba zaciemnienia sedna sprawy, obecny rząd to mendy do kwadratu, parę dni temu zablokowali prace nad ustawą potępiającą zbrodnie UON i UPA, w TVP blokują rozmowy na temat zbrodni na Wołyniu. Wystarczy że Ukraińcy postraszą Kaczyńskiego agentami Putina i już zamiata pod dywan sprawę rozprawienia się ze zbrodniami UPA. Ale to od nich nie ucieknie, zamordowani coraz głośniej wołają o sprawiedliwość, takimi tabliczkami setek tysięcy dusz nie uspokoi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
MMMM
-3 # MMMM 2017-11-11 08:10
a Polacy jacy byli i sa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
polak
-4 # polak 2017-11-11 08:39
Cytuję MMMM:
a Polacy jacy byli i sa


Tacy byliśmy i tacy jesteśmy jak opisane w pod linkiem

money.pl/.../...
Dziś stawia się im pomniki i uwielbia w chwale, nie patrząc co tak naprawdę robili i kim tak naprawdę byli, dlaczego nie jesteśmy w tych kwestiach uczciwi i sprawiedliwi, nie każdy PZPR-owiec był mordercą czy katem, tak ja i nie każdy AK owiec był bohaterem. Historii nie można wypaczać i interpretować w zależności od tego kto ma władzę. Zadajmy sobie pytanie kim my w jesteśmy, skoro postępujemy w taki sposób.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
-2 # Ama 2017-11-11 08:57
Prawdy już nie zdusimy ona z roku na rok krzyczy coraz głośniej , W końcu znajdzie się w programach nauczania i młodzi poznają prawdę. Może wtedy tez na Ukrainie w końcu opowiedzą o banderowcami, upowcach ale i o tych którzy pomagali Polakom / choć było ich bardzo mało /.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ale jaja
-2 # ale jaja 2017-11-11 16:39
Cytuję Ama:
Prawdy już nie zdusimy ona z roku na rok krzyczy coraz głośniej , W końcu znajdzie się w programach nauczania i młodzi poznają prawdę. Może wtedy tez na Ukrainie w końcu opowiedzą o banderowcami, upowcach ale i o tych którzy pomagali Polakom / choć było ich bardzo mało /.


smolenska prawde tez? a może to......upa?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ziemia
+10 # Ziemia 2017-11-12 21:28
No i mamy drakę z brakiem Birczy na tablicach, towarzysze kuledzy z Ukrainy przycisnęli kulege Macierewicza i Birczę usunął :D pisowcy robią do swojego gniazda bardziej niż PO, można napisać więcej, Donald Tusk kiedyś złożył kwiaty przy pomniku w Rudce, ku pamięci pomordowanych przez UPA i pokazał to nawet TVN, co zrobili do tej pory pisowcy? Robią co mogą, by UPA miała się dobrze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polak
-6 # Polak 2017-11-13 17:06
Sława PIS. Sława UPA. Sława Gierojam z Kijowa i Warszawy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
wito
-5 # wito 2017-11-13 21:50
co ty Ziemia taki adwokat nie swojej sprawy, wiadomo, że nie wymienią wszystkich miejscowości, dobrze, że zaczęli w ogóle coś robić. Poza tym chodzi o Narol z powiatu lubaczowskiego, inne miejscowości mogą się pojawić na innej tablicy , nie mąć i nie szukaj problemu gdzie go nie ma.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
+6 # Tutejszy 2017-11-14 16:58
Problem jest. Nie da się nie wymienić wszystkich miejscowości, ale Bircza była na tablicy wymieniona, tyle że po cichu nocą (jak to PiS ma w zwyczaju) tablicę po naciskach Ukrainy zdjęto i powieszono bez Birczy. Ciekawe co byś mówił gdyby coś takiego zrobili nie Twoi ulubieńcy a rząd PO-PSL.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
0 # Tutejszy 2017-11-14 16:59
Miało być: Nie da się wymienić wszystkich miejscowości
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
precz z matolami
+3 # precz z matolami 2017-11-14 17:10
Cytuję wito:
co ty Ziemia taki adwokat nie swojej sprawy, wiadomo, że nie wymienią wszystkich miejscowości, dobrze, że zaczęli w ogóle coś robić. Poza tym chodzi o Narol z powiatu lubaczowskiego, inne miejscowości mogą się pojawić na innej tablicy , nie mąć i nie szukaj problemu gdzie go nie ma.


co ty pierdolisz? walka z upa u nas a w innych powiatach nie? moze na innych tablicach? PiS ci mózg wyprał?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+1 # Ama 2017-11-13 17:29
Smolensk zostawcie w spokoju , po 50 ciu latach może otworzą archiwa i dowiemy się prawdy, ale od mordów Polaków ma ziemiach II RP minęło już 50 lat i pora mówić prawdę choć jest bolesna i dotyka nasze rodzony. Kto mordpwał musi ponieść konsekwencje choćby moralne. Nikt nie ucieknie od sprawiedliwości Boskiej . A Lubaczów historia tez oceni kiedys
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+4 # Ama 2017-11-13 19:55
Oby ten kto w nocy podmienił tablice na grobie nieznanego żołnierza nigdy nie zaznał spokoju
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Orion
+3 # Orion 2017-11-14 07:36
Banderowcy tupneli nogą i Bircza zniknęła, dobrze , że Narol był na tablicy odrobinę wyżej....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ina
+2 # ina 2017-11-14 17:12
Cytuję Orion:
Banderowcy tupneli nogą i Bircza zniknęła, dobrze , że Narol był na tablicy odrobinę wyżej....



takich masz patronow
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kon rad
+2 # Kon rad 2017-11-14 19:15
Cytuję Orion:
Banderowcy tupneli nogą i Bircza zniknęła, dobrze , że Narol był na tablicy odrobinę wyżej....

To chyba nie banderowcy tupnęli tylko Birczy bronili żołnierze Ludowego Wojska wraz z milicją a nie AK i żołnierze wyklęci(mieszka ńcom było wszystko jedno kto ich broni,bo sami by się nie obronili) a to w tej opcji politycznej jest nie do zaakceptowania dlatego komuś zależało aby to się nie pojawiło na tablicy (śledztwo trwa)zobaczymy co z tego wyniknie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
aa
+3 # aa 2017-11-15 07:24
czyli bronili Bircze ludzie drugiego sortu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Orion
+1 # Orion 2017-11-15 11:22
Cytuję Kon rad:
Cytuję Orion:
Banderowcy tupneli nogą i Bircza zniknęła, dobrze , że Narol był na tablicy odrobinę wyżej....

To chyba nie banderowcy tupnęli tylko Birczy bronili żołnierze Ludowego Wojska wraz z milicją a nie AK i żołnierze wyklęci(mieszkańcom było wszystko jedno kto ich broni,bo sami by się nie obronili) a to w tej opcji politycznej jest nie do zaakceptowania dlatego komuś zależało aby to się nie pojawiło na tablicy (śledztwo trwa)zobaczymy co z tego wyniknie.

mylisz się, poszukaj wypowiedzi głównego banderowca UA nijakiego Wiatrowycza szefa banderowskiego IPN na ten temat, poza tym w 1946 nie było Ludowego WP tylko WP, LWP powstało dopiero w 1952, tzw milicja to członkowie podziemia poakowskiego podobnie zresztą jak w Lubaczowie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi