Wielka pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Powiat Lubaczowski solidarny z Ukrainą.

Od soboty 26. lutego Powiat Lubaczowski podejmuje działania mające na celu pomoc i wsparcie uchodźców opuszczających Ukrainę po ataku zbrojnym dokonanym przez Rosję.

Przed samym przejściem granicznym Budomierz- Hruszew w ramach stworzonego przez Gminę Lubaczów, Powiat Lubaczowski oraz Caritas punktu pomocowego, pracownicy Starostwa Powiatowego i jego jednostek organizacyjnych dyżurują w trybie 24-godzinnym. W miejscu tym uchodźcy (głównie kobiety z niemowlętami i małymi dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawne) uzyskują pierwsze wsparcie.

Opieka nad nimi wiąże się z udzielaniem informacji, zapewnieniem możliwości ogrzania się i skorzystania z ciepłego posiłku oraz zaopatrzenia się w najpotrzebniejsze artykuły higieniczne, środki czystości i ubrania. Ciepłe posiłki, kawę, herbatę i suchy prowiant od pierwszych dni zapewniała Gmina Lubaczów oraz Caritas, a sukcesywnie włączały się kolejne samorządy z naszego powiatu, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne z gmin z terenu powiatu: z Cieszanowa, Horyńca-Zdroju, Narola, Starego Dzikowa, Wielkich Oczu i Oleszyc.

Nieodzownego wsparcia udziela Policja, Staż Graniczna, Służba Celno- Skarbowa, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z wszystkich gmin powiatu. Pomoc zapewniają także harcerze i strzelcy. W działania angażują się także stowarzyszenia, fundacje, wolontariusze z terenu Powiatu Lubaczowskiego, ale także z różnych stron Polski.

Powiat Lubaczowski koordynuje całodobowe wsparcie psychologiczne oraz tłumaczy dla uchodźców w punkcie recepcyjnym w Krowicy Samej, a także organizuje przejazdy uchodźców do miejsc noclegowych , przygotowanych przez powiat. W Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Placówek, Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej, Domu Dziecka w Nowej Grobli oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach obecnie dostępnych jest około 150 miejsc, gdzie można odpocząć, posilić się i ogrzać w oczekiwaniu na dalszą podróż w głąb kraju. Powiat wskazał także halę sportowo- widowiskową Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kopernika 22 w Lubaczowie jako Powiatowy Magazyn Pomocy. Magazyn udostępniło i prowadzi Miasto Lubaczów.

Ponadto szpital w Lubaczowie udziela nieodpłatnej pomocy medycznej obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski. Wprowadzono także zabezpieczenie medyczne na przejściu granicznym w Budomierzu. Punkt pomocy medycznej zabezpiecza Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Służbom mundurowym i wszystkim mieszkańcom Powiatu Lubaczowskiego, którzy wspierają akcję pomocową, składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy także wolontariuszom, darczyńcom i ludziom dobrej woli z terenu całego kraju, a także naszym przyjaciołom z zagranicy. Każda pomoc w trudnym i niepewnym czasie wojny w Ukrainie jest nieoceniona.

Z Powiatem Lubaczowskim nawiązują współpracę kolejne samorządy powiatowe, deklarujące pomoc materialną i finansową ze Związku Powiatów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, a także Powiatu Łaskiego oraz Karkonoskiego.

​Wsparcia udzielił dotąd również nasz partnerski Powiat Saarpfalz z Niemiec, organizacja International Search and Rescue z Niemiec, Grupa Valbruna z Dąbrowy Górniczej oraz pracownicy firmy Bayer ze Ślaska.

Jak podkreśla Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, w przestrzeni społecznej pojawiają się rożne niezgodne z prawdą informacje, mające na celu podgrzewanie emocji i świadome wprowadzenie społeczeństwa w błąd w celu jego skłócenia.

Prosimy o zachowanie dystansu wobec tych plotek i zasięganie informacji z wiarygodnych źródeł. - apelują urzędnicy

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

Uchodzcy1.jpgUchodzcy3.jpgUchodzcy4.jpgUchodzcy5.jpgUchodzcy6.jpgUchodzcy8.jpgUchodzcy11.jpgUchodzcy13.jpgUchodzcy14.jpgUchodzcy15.jpgUchodzcy16.jpgUchodzcy17.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010*
-2 # polak2010* 2022-03-05 19:42
Prosimy o zachowanie dystansu wobec tych plotek i zasięganie informacji z wiarygodnych źródeł. - apelują urzędnicy

Z raportu przeprowadzoneg o przez naukowców z Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowy ch wynika, że 90 proc. kont, które w ostatnim czasie szerzyły dezinformację w sprawie Ukrainy, w przeszłości odpowiadało za propagowanie treści antyszczepionko wych. Ekspert ostrzega, że propaganda proputinowska już zaczyna trafiać na podatny grunt. - Pojawiają się osoby niezwiązane z Kremlem, które zaczynają powtarzać pozytywne treści o polityce Putina względem Ukrainy.

Moskiewskim trollom płacą, ale co myślą ci bezmózgowcy, którzy udostępniają je na forach.
Przykład, jeden napad z nożem w reku na sklep w Medyce (Marokańczyka obezwładnił sam sklepowy), zrobiło się, że prawie całe podkarpacie zostalo opanowane przez nożowników. Zaczęły sie obelgi w stylu "ciapatych". Były nasz poseł i europoseł obecnie radny Przemysla wezwał na pomoc kiboli, żeby bronić...kogo? przed kim? czy tylko aby się wyżyli bo buraczane ligi jeszcze nie ruszyły
demos
-5 # demos 2022-03-05 21:23
to bardzo sie ciesze,że ludzie przeklinający PE nagle sie odwrócili w obliczu tragedii, i nagle pisuary, co sie stało,ze przestaliscie pluc na UE?? idiockie wasze podejscie , chamskie , w obliczu wyzwania , to UE juz nie jest niepotrzebna??k ryzys dopiero wyprowadził was na sciezke normalnosci?? i cały czas powiem tumany pisowskie
polak2010
-9 # polak2010 2022-03-05 21:39
Zauważyłem, że ten konflikt zbrojny wzbudził u ludzi opamiętanie i zrozumienie.
W życiu są ważniejsze rzeczy niż jakieś tam lgbt i ich wyuzdane potrzeby, pieniądze są potrzebne ale nie wolno się im zatracić a bogactwo materialne jest bardzo ulotne.
Więcej szczęścia daje nam uśmiech szczęśliwego dziecka i życie rodzinne.
Może w końcu ludzie się opamiętają.
AntyPiS
-2 # AntyPiS 2022-03-06 13:07
Cytuję polak2010:
Zauważyłem, że ten konflikt zbrojny wzbudził u ludzi opamiętanie i zrozumienie.
W życiu są ważniejsze rzeczy niż jakieś tam lgbt i ich wyuzdane potrzeby, pieniądze są potrzebne ale nie wolno się im zatracić a bogactwo materialne jest bardzo ulotne.
Więcej szczęścia daje nam uśmiech szczęśliwego dziecka i życie rodzinne.
Może w końcu ludzie się opamiętają.


Ty się w końcu opamiętaj. PiS robił interesy z Orbanem i rekordowo brał węgiel od Putina kiedy hałdy węgla ma Śląsku leżą. Teraz głównym tematem jest wojna I wszystko zeszło na drugi plan, ale PIS dostanie rachunek za swój mariaż z Putinem i Orbanem.
Albert
+11 # Albert 2022-03-05 22:07
To jasna sprawa: trzeba nie mieć mózgu żeby wierzyć w te brednie antyszczepionko wcow i to samo dotyczy bredni Putina. Po prostu głupota i dlatego to się łączy. Możliwe ze to zatrute ziarno antyszczepionko wcow a teraz proputinowskie ma jedno źródło czyli Moskwa. A ciemny naród uwierzył. To jasne - im mniej naszych się zaszczepi im więcej będzie tarć między ludźmi tym lepiej dla ruskich. Podsycali antyszczepionko wcow i teraz to samo drugi raz robią. A ciemnota leci na ten lep
polak2010
-13 # polak2010 2022-03-06 07:39
Czytam dzisiaj w prorosyjskich mediach cyt. Polska nie pomaga a wręcz pomija Romskich uchodźców z Ukrainy"
A jakie to media sieją zamęt i dezinformację? Oczywiście wyborcza, Interia, Onet, tvny.
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2022-03-06 13:13
Cytuję polak2010:
Czytam dzisiaj w prorosyjskich mediach cyt. Polska nie pomaga a wręcz pomija Romskich uchodźców z Ukrainy"
A jakie to media sieją zamęt i dezinformację? Oczywiście wyborcza, Interia, Onet, tvny.


Gościu szerzysz ruską propagandę. Jeśli ktoś sieje dezinformację to TVPiS. Kto ostatnio na pasku miał, że Putin użył bomby nueklarnej? Kto mówił że Trump wygrał wybory w USA? TVPiS. I to uważasz za wiarygodne medium. Jest tak samo wiarygodne jak Ty I Twoje komentarze. Czyli wcale.
acaba
+7 # acaba 2022-03-06 07:45
wyborcza, Interia, Onet, tvny.

podaj link! ty nie jestes trollem ty jesteś putinowska gnidą
polak2010
-8 # polak2010 2022-03-06 08:04
Łk 11, 14-23)
Jezus wyrzucał złego ducha z człowieka, który był niemy. A gdy zły duch wyszedł, niemy zaczął mówić i tłumy były zdumione. Lecz niektórzy z nich rzekli: „Mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy”. Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba. On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: „Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i Szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja mocą Belzebuba wyrzucam złe duchy, to czyją mocą wyrzucają je wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, to zabierze całą broń jego, na której polegał, i rozda jego łupy. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, ten rozprasza”.
acaba
+7 # acaba 2022-03-06 08:09
Cytuję polak2010:
Łk 11, 14-23)
Jezus wyrzucał złego ducha z człowieka, który był niemy. A gdy zły duch wyszedł, niemy zaczął mówić i tłumy były zdumione. Lecz niektórzy z nich rzekli: „Mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy”. Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba. On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: „Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i Szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja mocą Belzebuba wyrzucam złe duchy, to czyją mocą wyrzucają je wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, to zabierze całą broń jego, na której polegał, i rozda jego łupy. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, ten rozprasza”.


. te cytaty sa z prorosyjskich mediów? Łk 11, 14-23) to jest link do Oczywiście wyborcza, Interia, Onet, tvny.
Udajesz takiego świetojebliwego a klamiesz w każdym poscie? W kosciele w pierwszym rzedzie i oczywiście do komunii.... co za hipokryzja
AntyPiS
+1 # AntyPiS 2022-03-06 13:20
Cytuję polak2010:
Łk 11, 14-23)
Jezus wyrzucał złego ducha z człowieka, który był niemy. A gdy zły duch wyszedł, niemy zaczął mówić i tłumy były zdumione. Lecz niektórzy z nich rzekli: „Mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy”. Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba. On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: „Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i Szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja mocą Belzebuba wyrzucam złe duchy, to czyją mocą wyrzucają je wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, to zabierze całą broń jego, na której polegał, i rozda jego łupy. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, ten rozprasza”.


W przyszłym roku 2023 są wybory. To jest właśnie okazja by wyrzucić złe duchy z PiS-u. Używasz polak2010 Pisma Święte. Przywołujesz postać Jezusa. A brakuje Ci czegoś co Jezus właśnie uczył. Szanowania drugiej osoby nawet mimo różnic. Jesteś hipokrytą cytując Pismo Święte i tylko to co Ci wygodne. Tak robią Faryzeusze.
Maciej
+5 # Maciej 2022-03-07 10:25
Nie odpowiadajcie i nie reagujcie na komentarze napisane przez polak2010, az ten chory na umysle czlowiek przestanie wypisywac swoje brednie. Badzcie madrzejsi od niego. Gosc ma publikę, sieje swoje teorie a Wy w tym wszystkim uczestniczycie i znizacie się do jego poziomu, na ktorym pokona Was doswiadczeniem
obserwator
+1 # obserwator 2022-03-07 19:53
totalna dezinformacja i porzadek na punkcie w Budomierzu!byłe m tam całą niedziele, i co? totalny zamęt i brak organizacji< na punkt wchodzi kto tylko chce, w przypadku ukrainców wchodza i nie wiedzą co robic!!brak odpowiedzialnyc h osób, ja chce cos pomóc, zero odzewu,brak stolika do ewidencjonowani a osób, brak odpowiedzialnos ci ludzi, strazacy , których widziałem 2 samochody, czyli w sumie na te 2 samochody 3 strazaków, reszta spi w samochodach, biora 18 zł na reke, a ponoc zapisy maja na 3 tygodnie do przodu!! jedna wielka dezinformacja i brak odpowiedzialnos ci za wszystko!!,
obserwator
# obserwator 2022-03-07 19:56
przyjechał starosta , kazał posprzatac papierki!! jaja?? czy co?? trzeba uzdrowic cały ten punkt , który w ogóle nie ma organizacji, za chwile jeden lata po namiotach, szuka ludzi na Jarosław!! to normalne?? totalny bezład i kto za to odpowiada??
obserwator
# obserwator 2022-03-07 19:59
ogólnie cały ten punkt to jedna wielka porazka!! i za to my mamy płacic???,, za ta wielka porazke tego punktu?? dac odpowiedzialne osoby, które zoraganizuja , tak jak jest w Przemyslu, a nie chaos i nic wiecej, i nikt nad tym nie panuje!!
obserwator
# obserwator 2022-03-07 20:03
zorganizowac stolik dla wszystkich, ewidencjonowac kazdego, gdzie chce jechac,,,albo tu,,,albo tu...nadac numerki...i po tym wywoływac....to talny chaos na tym punkcie...byłem tam cała niedziele i za głowe sie łapałem z tytułu nieporadnosci tych ludzi!!
obserwator
# obserwator 2022-03-07 20:03
zorganizowac stolik dla wszystkich, ewidencjonowac kazdego, gdzie chce jechac,,,albo tu,,,albo tu...nadac numerki...i po tym wywoływac....to talny chaos na tym punkcie...byłem tam cała niedziele i za głowe sie łapałem z tytułu nieporadnosci tych ludzi!!
obserwator
# obserwator 2022-03-07 20:28
i naprawde, zwykli ludzie z tego starostwa zorganizuja duzo wiecej niz wy> na co starostwo, na co wszyscy ci urzednicy??komp letnie bezradni i nieodpowiedzial ni!! kto ich kontroluje??mik t, i na to trzeba zwrócic uwage, dostaja pieniadze , za co?? za etat?? a nie za pomoc?? zmienic cały ten punkt na ludzi odpowiedzialnyc h bez finansów, a nie tłuków , którzy biora za to kase!!
Bagdad
+2 # Bagdad 2022-03-07 22:09
Piszcie na temat powyższego artykułu.

UWAGA!