Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

W Lubaczowie upamiętniono 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II [ZDJĘCIA]
Featured

W Lubaczowie upamiętniono 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

fot. Powiat Lubaczowskifot. Powiat Lubaczowski

W Lubaczowie odbyły się obchody 35. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II, przypominające wydarzenia z czerwca 1991 roku. Wizyta Ojca Świętego w naszym mieście do dziś pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Lubaczowa i ważnym wspomnieniem dla wielu mieszkańców.

Obchody zorganizowano 2 i 3 czerwca 2026 roku pod hasłem słów św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Program obejmował spotkanie z młodzieżą, nabożeństwo majowe, mszę świętą, świadectwo Magdaleny Wolińskiej-Riedi, Apel Papieski oraz uroczysty apel przy krzyżu i obelisku na stadionie.

Pierwsza część obchodów odbyła się we wtorek, 2 czerwca. W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury zorganizowano spotkanie młodzieży z Magdaleną Wolińską-Riedi, dziennikarką i autorką publikacji związanych z Watykanem. Była to okazja do rozmowy o Janie Pawle II oraz przypomnienia jego nauczania młodemu pokoleniu, które nie pamięta papieskiej wizyty w Lubaczowie.

Po południu uczestnicy zgromadzili się na nabożeństwie majowym, a następnie na mszy świętej dziękczynnej, której przewodniczył ks. biskup Marian Rojek. Liturgia była jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia obchodów i nawiązywała do duchowego wymiaru wydarzeń sprzed 35 lat.

Po mszy odbyło się świadectwo Magdaleny Wolińskiej-Riedi o Janie Pawle II. Wieczorem, przy pomniku i „Oknie Papieskim” przy kościele św. Karola Boromeusza, zorganizowano Apel Papieski. W ten sposób uczestnicy wrócili pamięcią do wizyty Ojca Świętego w Lubaczowie i jej znaczenia dla mieszkańców oraz całej wspólnoty diecezjalnej.

Drugi dzień obchodów odbył się 3 czerwca. Przy krzyżu i obelisku na stadionie zorganizowano uroczysty apel, podczas którego przypomniano miejsce szczególnie związane z pobytem Jana Pawła II w Lubaczowie. W programie znalazło się również złożenie kwiatów.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. poseł Teresa Pamuła, starosta lubaczowski Barbara Broź, wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt oraz wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Zobaczcie zdjęcia fot. Powiat Lubaczowski/LO Lubaczów

Co o tym myślisz?
Wszystkich odpowiedzi: 11
Kmicic
Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”
Jakże kolejny raz nasza Ojczyzna tego potrzebuje.

-4
Krzysztof Kaiser 2
No i stąpiła w 2023. Pokarało Was za harce w Częstochowie z Rydzykiem.
0
Babinicz
Pan Rydzyk jak dla ciebie.
Dzięki niemu powstało radio ,,Maryja" za
to dziękowała mu święty Jan Paweł ll
I wolę Księdza Rydzyka od tych z platformy obywatelskiej zoo fi.lów i pedo..filów z kłodzka.

-1
Krzysztof Kaiser 2
Pan Rydzyk? :D Mogłem napisać pasibrzuch na którego PiS łożyło bo pod płaszczykiem wiary pierze mózgi by głosować na PiS. A płacili setki milionów milionów pisowscy ministrowie aż miło. To jest dopiero oszukiwanie ludzi gdzie pod płaszczykiem wiary.

A skąd mam taką opinię? Bo tak się składa, że pewnego razu przesłuchałem sobie kilka godzin dla własnej wiedzy za czasów siermiężnego PiS-u co on tak ludziom gada, że patrzą w niego jak w święty obrazek No i to była po prostu polityczna sieczka przerywana modlitwami. Mi jako katolikowi jest wstyd, że ktoś używa religii do walki politycznej. A dzięki Rydzykowi to mamy.

W który roku zmarł Papież Jan Paweł II. W 2005 roku. Kiedy zaczęło się imperium Rydzyka w Toruniu. Po śmierci Papieża. Kiedy Papież JP II umierał to Radio Maryja już zaczynało stawać się radiem politycznym pod płaszczykiem szerzenia religii. To Radio i to co na nim się odbywa zniszczyła nie jedną rodzinę bo ludzie Ci woleli posłuchać Rydzyka niż swoich żon, dzieci i matek.

I ja nie dzielę czy [usunięto]e z Kłodzka lepsi od Rydzyka czy na odwrót Oba przypadki łączy jedno. Są wykorzystaniem w złych celach swojej pozycji społecznej do czynienia złych rzeczy.

-1
z powiatu
Co pokarało kogo za jakie harce, dlaczego jesteś taki głupi. PiS wygrał wybory tylko trzecia droga oszukała Polaków i powstała uśmiechnięta koalicja 13 grudnia. Nie sięgasz do stóp Ojcowi Rydzykowi
-4
Kmicic
Faktycznie, nikt nie dorówna hochsztaplerowi Rydzykowi w żebractwie i naciąganiu
2
Krzysztof Kaiser 2
Pokarało. Te harce jak był Rydzyk i wtedy ten miecz podawali. To nie był zlot religijny. To był zlot PiS-u. Tańczyli jak faryzeusze. A Trzecia Droga nie oszukała Polaków. Polacy zagłosowali i byli za tym co Trzecia Droga zaproponowała.

I widzę, że Pan z PiS-u. Zabolało, że PiS stracił władzę dzięki Trzeciej Drodze. I bardzo dobrze. Taki Rydzyk został odcięty od publicznych pieniędzy. Niech sobie zbiera jak Republika z własnych fanów. A potem tacy fani mówią, ze za PiS-u jeździli na wycieczki a teraz nie. Ale jak trzeba zapłacić na Rydzyka, na Republikę i na PiS to się nie dziwię, że nic nie zostaje. Tylko by na chleb i na leki jeszcze Wam starczyło bo na pewno są i tacy co wolą Rydzyka od swojego zdrowia bo Rydzyk tak ich omotał swoimi monologami na Radiu Maryja.


-1
Osioł
Kaiserze co do Trzeciej Drogi to chyba nie masz racji. Gdzie ta Trzecia Droga teraz jest? Istnieje jeszcze w ogóle? Znaczy cokolwiek w polityce? To nie trzecia droga tylko platformiana droga. Wygląda na to, że takie partie jak Polska 2050, jak wcześniej Ruch Palikota albo Nowoczesna są tworzone po to żeby zagospodarować elektorat niezadowolony z dużej partii, potem wchodzą w koalicję z tą dużą i w efekcie dalej rządzi ta duża, i wychodzi na to, że ci niezadowoleni znowu zagłosowali na tą główną partię, mimo że chcieli czego innego.
0
Krzysztof Kaiser 2
Ośle. Trzecia Droga to była koalicja na cykl wyborczy. I to było mówione o tym, ale ludzie dorobili do tego swoje myślenie. Trzeciej Drogi już nie ma. Skończyła się na wyborach 2023 i była utworzona dla ludzi, którzy decydując się na głos nie mogli zdecydować się czy PiS czy PO. Hołownia przestał znaczyć zwłaszcza po rozpadzie na PL2050 i Centrum.

Natomiast PSL coś znaczy. I to bardzo znaczy. Choćby ostatnio sprawa SAFE. WKK pokazał swoją twarz nie tygrysa a lwa bo to co opowiadał PiS z SAFE to jak sam WKK powiedział ,,człowieka szlag trafia". Bardzo mi sie podobało jak obnażył kłamstwa PiS w Stalowej Woli gdzie na tle maszyn wojskowych wyprodukowanych w Polsce wypomniał PiS wszystkie kłamstwa .
A przy samym F-35 też zobaczmy, że WKK pochwalił Błaszczaka, ze umowa za PiS została podpisana. Ale oczywiście Błaszczak nie byłby Błaszczakiem gdyby nie było to wszystko robione tak, że bez przygotowania tylko by ładnie sprzedało się elektoratowi PIS co nie ogarnia tych tematów. Dlatego dobrze, że WKK zadbał o infrastrukturę dla tych samolotów bo PIS o to nie zadbał tylko najpierw zamówił samoloty.

Poza tym PSL dostał trudne resorty. Infrastruktura odziedziczona z korkami na granicy co Nas w powiecie lubaczowskim też dotyczyła. I to PSL rozładował te korki na granicy. Do tego jest teraz możliwość zdawania prawka w wieku 17 lat.

Rolnictwo zniszczone przez wwóz bez kontroli za {iS zboża z Ukrainy co zalał wszystko i zniszczył podstawy polskiego rolnictwa na dekadę. PiS problemy polskiego rolnictwa gasił gaśnicą. Teraz tego nie ma tylko jest szukanie nowych rynków zbytu na nasze produkty. Jestem ciekaw jaki nowy rynek zdobył PiS. Bo za PSL nowe rynki są.

-6
z powiatu
Czy ty Boga się nie boisz i igrasz sobie z Radiem Matki Boskiej. Kaiser na pewno nie jesteś już taki młody i każdemu idzie do starości. Takie Radio dla starszych i schorowanych ludzi to jedyne dobro do słuchania i modlitwy. Może warto posłuchać i na pewno wiele byś się mądrego nauczył. Ile tylko w samym powiecie i gminach przyległych się marnotrawi pieniędzy choćby przenoszenie z miejsca na miejsce. Ty jakąś ogromną [usunięto] masz na PiS i wszystkie rzeczy religijne z nim związane.
-11
Krzysztof Kaiser 2
Nie boję się Boga. Bo w niego wierzę i nie pozwolę w imię jakiejkolwiek polityki szargać jego imienia. Dlatego jak ktoś wykorzystuje religię do polityki spotka się z moim ostrym sprzeciwem. I dlatego PiS czy Rydzyka mam za zł bo parszywie wykorzystują politykę by żyć w dostatku nabijając ludzi w butelkę, że jak jesteś za PiS to jesteś za Kościołem a ja przeciw PiS to przeciw Kościołowi. Sorry, ale łączenie PiS z Kościołem tępię. Żadna partia nie powinna zawłaszczać Kościoła a tak PiS robi. Próbuje zawłaszczyć Kościół i poprzez niego prowadzić narrację dla jednej z partii. Tak być nie powinno. Kościół powinien być apolityczny.

I piszesz o tym. że Radio Maryja jest alternatywą dla ludzi starszych i schorowanych do modlitwy, Do tej części Radia nie mam zastrzeżeń. Jak napisałem wcześniej niestety oprócz modlitwy mamy komentarze nie teologiczne a polityczne na rzecz PiS-u. I pod płaszczykiem katolicyzmu przemyca się narrację, że PiS to Kościół a inni to już nie. Sam jak napisałeś PiS i rzeczy religijne z Nim związane. Widząc co PiS zresztą robi i jak wiele afer jest tam obyczajowych m.in. z kolejnymi rodzinami działaczy PIS i innych pokazujących, że nauka Kościoła jest tam nieszanowana to jak ktoś łączy PiS z Kościołem przez kogoś jest dla mnie absurdem. Bo jak kogoś uważać z obrońcę wiary skoro [usunięto] jest podstawą istnienia danej partii a instytucje takie jak małżeństwo kościelne są nic nie warte i można unieważnienie małżeństwa kupić sobie jak mleko w sklepie. I jeszcze uważać takie osoby za obrońców Kościoła. No litości.

A I piszesz, że jak to Radiu mówią, że pieniądze są teraz marnotrawione. A za PiS nie było. Wtedy taki Rydzyk nie miał marnotrawionych pieniędzy bo setki milionów publicznych pieniędzy na niego szły. Nawet nie z jakiegoś programu. Z widizimisie Kaczyńskiego. A o wielu aferach PiS gdzie chachmęcili sobie kasę do kieszeni działacze PiS z publicznych pieniędzy to już pisałem wiele razy.

I co do radia prawdziwie katolickiego bez polityki. Jest Katolickie Radio Zamość. Jest Radio Fara. Jest Radio Via. I nikt tam nie mówi, że ta partia jest lepsza niż druga. I nikt nikogo nie oszukuje pod płaszczykiem wiary w Boga w imię własnego biznesu tylko jest kultywowanie wiary katolickiej tak jak być powinno. Bez politycznych wstawek premiujących jedną z partii.

-1
Babinicz
Jak sobie nie radzisz Szajzer to zmieniasz nick. Zgasiłeś się jak zwykle.
-1
Krzysztof Kaiser 2
Ale gdzie ja sobie nie radzę. Nie jestem Tobą, że gdy jak Babinicz zgaśniesz to wracasz do postaci Kmicica. Każdy to widzi. Nawet inni niż ja Ci to piszą, ze Babinicz i Kmicic piszą tak samo.
0
Zorro
Dlaczego ci tzw. wierni sami nie utrzymują swego kościoła tylko państwo utrzymuje rujnując budżet…
0
Babinicz
Dlaczego pieniądze z moich podatków poszły na twoją jałową edukację, państwo polskie dużo by zaoszczędziło i załatało budżet.
1
Kmicic
Wreszcie mamy porządnego patrona ped,ofilów
4
Kmicic
Który znajduje się w Kłodzku
2
Babinicz
Pomnik Trzęsiłapy jest w Kłodzku?
2
katolik
z powiatu powiedziała :
Czy ty Boga się nie boisz i igrasz sobie z Radiem Matki Boskiej. Kaiser na pewno nie jesteś już taki młody i każdemu idzie do starości. Takie Radio dla starszych i schorowanych ludzi to jedyne dobro do słuchania i modlitwy. Może warto posłuchać i na pewno wiele byś się mądrego nauczył. Ile tylko w samym powiecie i gminach przyległych się marnotrawi pieniędzy choćby przenoszenie z miejsca na miejsce. Ty jakąś ogromną [usunięto] masz na PiS i wszystkie rzeczy religijne z nim związane.

Jest np katolickie radio Zamość, kompletnie przeciwstawne do szczujni rydzyka, a radia co MaRyja jest radiem politycznym największego złodzieja wśród tzw katoli

3
Babinicz
Jak ksiądz Rydzyk jest takim złodziejem jak piszesz to dlaczego od tylu lat nie udało się go skazać.
Rząd Tuska rządzi już wiele lat.

-1
Krzysztof Kaiser 2
PiS i Rydzyk dobrze sobie wymyślili skok na kasę z finansów publicznych. Zrobili to w bialych rękawiczkach Przekazywali to jako zapłata za coś z Ministerstw rzadu PiS-u. Jedynym rozliczeniem tych peimeidzy byly raporty ze zrobionej inwestycji i sprawozdania. I jak zmienila się władza okazało się, że te raporty i sprawozdania byly pełne błędów i nieścisłości. To była cała mafijna machina co drenowała pieniądze publiczne dla Rydzyka.
-2
Babinicz
Szajzer to ty wszystko wiesz a rząd Tuska tego nie wie 🤔😂 to szybko leć na Policję i to zgłoś
-2
Krzysztof Kaiser 2
Ty jesteś ślepy czy głupi? Przecież napisałem, że tak zrobili, żeby ten skok na kasę publiczną wszystkich Polaków był legalny i zrobiony w białych rękawiczkach. Prawnie legalnie, ale morlanie już nie. Rydzyk nadspodziewanie dużo pieniędzy na swoje biznesy nie dostał przypadkiem.

-2
Babinicz
Dalej zgasłeś Szajzer a jak się zgasisz to piszesz od moim Nickiem i obrażasz innych ludzi, myślisz że ci to pomoże 😂
-2
stanisław
Skąd wiesz że Ojciec Rydzyk i inni robią w "białych rękawiczkach" widzisz wszystko z daleka a już z bliska nie. Co się dzieje w powiecie choćby w Cieszanowie lodowisko po cichu jakby "dostało nóg" i zostało przeniesione 500 m dalej. Czy to z publicznych pieniędzy podatników do końca legalnie poszły pieniądze na przeniesienie czy w "białych rękawiczkach" zrobione również?
-1
Osioł
"dlaczego od tylu lat nie udało się go skazać" - Babiniczu polityka to Twoja życiowa pasja, więc chyba wiesz jak funkcjonuje nasze państwo a zadajesz głupie pytania, jak dziecko.
-5
Babinicz
No jak przecież Ziobrę politycy już skazali przed wyrokiem 😂😂😂
1
Krzysztof Kaiser 2
Babinicz powiedziała :
Dalej zgasłeś Szajzer a jak się zgasisz to piszesz od moim Nickiem i obrażasz innych ludzi, myślisz że ci to pomoże 😂


Nie piszę pod Twoim nickiem. Nie umiem zejść do takiego niskiego poziomu jak Twój ;)

-5
Krzysztof Kaiser 2
stanisław powiedziała :
Skąd wiesz że Ojciec Rydzyk i inni robią w "białych rękawiczkach" widzisz wszystko z daleka a już z bliska nie. Co się dzieje w powiecie choćby w Cieszanowie lodowisko po cichu jakby "dostało nóg" i zostało przeniesione 500 m dalej. Czy to z publicznych pieniędzy podatników do końca legalnie poszły pieniądze na przeniesienie czy w "białych rękawiczkach" zrobione również?


Co ma wspólnego lodowisko w Cieszanowie z Rydzykiem? Dla mnie nie ma żadnej analogii. Natomiast ja z lodowiska w Cieszanowie nigdy nie skorzystałem i nie śledzę jego tematu. Ale pamiętam jak lodowisko było punktem zbornym na dary dla Ukrainy w pierwszych dniach ponownej wojny na Ukrainie. Nie zdziwiłbym się, że sam budynek w tym ucierpiał bo był duży ruch przez dłuższą chwilę zanim cała akcję przeniesiono tam gdzie dziś jest Dino. Dlatego jeśli zostało coś przeniesione to zapewne samorząd Cieszanowa miał swoje powody i jak chcesz wiedzieć jakie to pytanie Panie Stanisławie do nich a nie do mnie.

-3
Krzysztof Kaiser 2
Babinicz powiedziała :
No jak przecież Ziobrę politycy już skazali przed wyrokiem 😂😂😂


To skoro Ziobro jest niewinny to dlaczego ucieka teraz po całym świecie? Co za ,,miękiszon" ;)

-2
Babinicz
A co mdleć jak Giertych 😂😂😂😂
1
Krzysztof Kaiser 2
Giertych też dodał coś od siebie. Ale nie uciekał cały czas po świecie jak Ziobro.

Zresztą PiS mógł go prześladować na różne sposoby. Po tej akcji sprawa przycichła. I po tych nawet 3 latach ich rządów bo sprawa jest z 2020 roku PiS nic Giertychowi nie zrobił bo jak wyszło nie było za co go złapać.

-5
Babinicz
A kto uciekł po omdleniu 😂 do Grecji i siedział w jaskini.
2
Krzysztof Kaiser 2
A no doczytałem ;) Rzeczywiście Giertych wyjechał z Polski ;) No to już wiemy co zrobi Ziobro. Czyli z Ziobro jest taki drugi Giertych ;) Tylko Ziobro zamiast 1 zarzutu ma 26 ;)
-3
Babinicz
Ta spec grupa która stawia zarzuty i zakówa w kajdanki zespolone filigranowe kobietki i księdza którym nic nie udowodniono 😂😂😂
1
Krzysztof Kaiser 2
Sprawa księdza Olszewskiego cały czas się toczy. I co to wyroków dziennikarz prawicowy, który tworzył mit, że Olszewski jest źle traktowany publicznie przepraszam za podanie kłamstwa.

A co do zapewne asystentki Sakiewicza to babka z adarmo bransoletek nie dostała tylko musiała się awanturować. Inaczej policjant by nie musiał użyć kajdanek.

-1
Babinicz
Jak to powiedział klasyk cyt. ,,gaz pała i uchwała"
Komuna wróciła

1
Krzysztof Kaiser 2
No nie dziwię się, że Babiniczu, że to dla Ciebie klasyk. Bo to taki PiS-owski klasyk. Wystarczy przypomnieć sobie jak pałowano kobiety i przedsiębiorców na strajkach za PiS.

PiS wyzywa wszystkich od komunistów a to za nich Polska byla niczym za komuny a samemu Kaczyńskiemu marzyła się pełnią władzy taka jaką miał PZPR. Nawet media publiczne były jak za komuny. Tylko zamiast Urbana był Kurski.

-2
Babinicz
Ty też to pamiętasz te pałowania, najwięcej dostało się Biedronia matce i Śmieszkowi też.
To było straszne

3
Krzysztof Kaiser 2
I znowu brakuje argumentów to włączasz tryb chamstwo. Gaśniesz ;)
-3
Babinicz
Bo kłamiesz na każdym kroku
1
Krzysztof Kaiser 2
Nie kłamię. Mówię prawdę, ktora Ciebie boli 😉
-1
Babinicz
Tak Szajzer przyznaję się ty znowu wygrałeś 🤣🤣🤣🤣🤣
4
Maria
Czy to jakiś prywatny komunikator panów poniżej?
3

10000 Pozostało znaków