Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

teraz
jutro
Czwartek, 13 sierpnia Hipolita, Radosławy
Festiwal Dziedzictwa Kresów 2025 coraz bliżej. Znamy pełny program!
Featured

Festiwal Dziedzictwa Kresów 2025 coraz bliżej. Znamy pełny program!

Od 18 lipca do 3 sierpnia Podkarpacie ponownie stanie się centrum pamięci i kultury dawnej Rzeczypospolitej. Festiwal Dziedzictwa Kresów 2025, jedno z największych i najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce, zagości w kilkunastu miejscowościach, łącząc historię z nowoczesnością, muzykę z literaturą, edukację z kulinariami.

Od Radruża po Cieszanów – otwarcie i kolejne dni festiwalu

Festiwal otworzy koncert inauguracyjny w niezwykłej scenerii – na terenie Zespołu Cerkiewnego w Radrużu (18 lipca). Wieczór pełen poezji i muzyki zatytułowany „Z nową wiosną – dźwięki kwieciem malowane” zaprezentuje utwory wokalne i fortepianowe przeplatane poetyckim słowem. Tego samego dnia w Baszni Dolnej odbędzie się otwarcie wystawy „Karpacka Troja”, przybliżającej m.in. 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego.

W kolejnych dniach nie zabraknie debat literackich i koncertów. W sobotę, 19 lipca, w Kresowej Osadzie zabrzmi spektakl muzyczny „Zachor – znaczy pamiętaj” w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego i Piwnicy pod Baranami. W niedzielę, 20 lipca, w Jabłonce odbędzie się „Park Literatury”, a w Radrużu otwarty zostanie wernisaż wystawy o zabawkach jaworowskich – przygotowany wspólnie z muzeum ze Lwowa.

Tygodniowe warsztaty i duch Kresów w wielu odsłonach

Od 21 do 25 lipca najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach „Wakacje z Kresową Przygodą” – warsztatach z dawnych rzemiosł, takich jak garncarstwo, drzeworyt czy haft. W tym samym czasie w MDK w Lubaczowie rozpoczną się warsztaty muzyczne „Rozśpiewane lwowskie wakacje” z Pauliną Ziębą.

22 lipca w kościele w Baszni Dolnej wystąpi zespół wokalny TEMPUS, który wykona muzykę sakralną i utwory inspirowane folklorem, a dwa dni później, 24 lipca, prof. Grażyna Pawlak przybliży postać Jana Parandowskiego podczas spotkania „Między Atenami a Lwowem”.

W ramach współpracy międzynarodowej 23 lipca odbędą się spotkania „Kresy najbliższe – mosty współpracy” w Lubaczowie, Nahaczowie, Niemirowie i Hruszowie.

Koncerty, teatr i opowieści kresowe

W dniach 25–27 lipca zaplanowano Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych. Równolegle w Horyńcu-Zdroju odbędą się Teatralia Kresowe, a na scenie pojawią się m.in. Teatr Fredreum z Przemyśla i Polski Teatr Ludowy ze Lwowa. W sobotę 26 lipca w Lubaczowie wystąpi pianistka Diana Łania (Basznia Górna), a na rynku zaprezentowane zostanie słuchowisko „Kukułka Wileńska”.

27 lipca czeka nas promocja niepublikowanej książki Melchiora Wańkowicza o Kresach północno-wschodnich oraz Kresowa Msza Święta pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – transmitowana w TVP Polonia. W Zespole Zamkowo-Parkowym odbędzie się wernisaż wystawy o Jarosławie Furdze oraz widowisko „Kolorowe Jarmarki” z koncertem Warszawskiego Combo Tanecznego.

Smaki, opowieści i inscenizacje

W ostatnim tygodniu festiwalu mocny nacisk położono na kulinaria i historię regionu. W Baszni Dolnej odbędą się warsztaty „Bezkresy Smaków”, warsztaty dla dzieci „Strudle, bajgle, piszingery”, a także prezentacje Tomasza Kuby Kozłowskiego – m.in. o Huculszczyźnie czy kolekcjonerze Włodzimierzu Dzieduszyckim.

W Cieszanowie 1 sierpnia zaplanowano prelekcje o Jaworowie – dawnym mieście królewskim – oraz wystawę starych fotografii i pocztówek. Tego samego dnia w Hucie Kryształowej zagra Mikromusic.

2 sierpnia odbędą się kolejne wystawy, rajdy rowerowe i koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, a także inscenizacja VR obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Wielki finał z Dawidem Kwiatkowskim

Niedziela, 3 sierpnia, to wielki finał w Baszni Dolnej. W programie: konkurs kulinarny „Kresowe Jadło”, występy zespołów folklorystycznych, pokazy ginących zawodów, kiermasz rękodzieła, strefa zabaw dla dzieci i regionalne przysmaki. Gwiazdą kulinarna będzie Damian Kordas, a wieczorem na scenie pojawi się Dawid Kwiatkowski oraz Leon Myszkovski.


Szczegółowy program Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2025 dostępny jest na stronie www.festiwalkresow.pl

Organizatorzy: Województwo Podkarpackie i Gmina Lubaczów.

Co o tym myślisz?
Wszystkich odpowiedzi: 0

10000 Pozostało znaków


NAJNOWSZE INFORMACJE

No More Articles

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku