Wczoraj w Lubaczowie odbyło się niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. W ramach żywej lekcji historii, licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć poruszający film dokumentalny pt. "Ocalałam z rzezi", a następnie wziąć udział w spotkaniu z bohaterką filmu, Panią Józefą Bryg, oraz jego reżyserem, Panem Maciejem Wojciechowskim.
Pani Józefa, która jako dziecko cudem ocalała z masakry dokonanej przez 4. Pułk Policji SS, składający się z ukraińskich ochotników do 14. Dywizji Grenadierów SS Galizien oraz miejscowe bojówki UPA i SKW, po siedemdziesięciu latach zdecydowała się opowiedzieć swoją dramatyczną historię. Tamtego dnia zginęło 365 Polaków, a wczorajsze spotkanie było nie tylko okazją do oddania hołdu ofiarom, ale również do refleksji nad trudnymi kartami naszej historii.
Projekcję filmu poprzedziło wprowadzenie historyczne, które przygotował Pan Dariusz Sałek z Muzeum Kresów w Lubaczowie, przybliżając kontekst wydarzeń przedstawionych w filmie. „Ocalałam z rzezi” to obraz, który zdobył uznanie na festiwalach filmowych, m.in. został wyróżniony na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w 2019 roku oraz zdobył II nagrodę w kategorii filmów o losach Polaków na Kresach Wschodnich na XV Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków 2020".
Wydarzenie przyciągnęło licznych uczestników, w tym młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie, Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz mieszkańców Lubaczowa i powiatu. Organizatorzy - Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie wyrazili wdzięczność za tak liczne przybycie oraz podziękowali instytucjom współpracującym przy organizacji spotkania: Centrum Kulturalnemu w Przemyślu, Powiatowi Lubaczowskiemu, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Miejskiemu Domowi Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego.
To było wyjątkowe wydarzenie, które na nowo przypomniało, jak ważne jest zachowanie pamięci o trudnych losach naszych przodków.
Zdjęcia: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie