Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

Featured

Rusza kwalifikacja wojskowa

fot. archiwumfot. archiwum

Mieszkańcy powiatu lubaczowskiego, którzy urodzili się w 1996 roku będą musieli stawić się w lutym przed komisją, która przydzieli im kategorię odpowiadającą ich zdolności do czynnej służby wojskowej.

Na terenie powiatu lubaczowskiego kwalifikacja wojskowa potrwa od 2 lutego do 2 marca. Komisja będzie mieścić się w Miejskim Domu Kultury (ul. Konopnickiej 2 w Lubaczowie).

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

1. Mężczyźni urodzeni w 1996 roku;

2. Mężczyźni urodzeni w latach 1991 - 1995, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3. Osoby urodzone w latach 1994 - 1995, które:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

4. Kobiety urodzone w latach 1991 - 1996 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w §2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. nr 54 poz. 321)

5. Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obowiązkową służbę wojskową zawieszono w 2009 roku. Od tego momentu funkcjonuje armia zawodowa. Kwalifikacja wojskowa zastąpiła pobór. Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło jednak obowiązku stawiania się przed Powiatową Komisją Lekarską, która będzie orzekała o zdolności do czynnej służby wojskowej.

Za niestawienie się do kwalifikacji grozi grzywna lub ograniczenie wolności. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego osób podlegających kwalifikacji, pod kątem ich predyspozycji do ewentualnej służby wojskowej, które kończy się orzeczeniem kategorii zdolności (A, B, D lub E).

Źródło: zlubaczowa.pl, WKU Jarosław

Co o tym myślisz?
Wszystkich odpowiedzi: 0
acik
Formalność.
0

10000 Pozostało znaków