Wiesław Kudyba: Przez 22 lata nasz powiat stracił niezliczoną ilość szans i możliwości. Teraz to widzimy

Dlaczego aż przez 22 lata powiat lubaczowski nie miał „swojego” przedstawiciela w Sejmie? Na to pytanie, w najnowszym felietonie starał się odpowiedzieć współpracujący z naszym portalem Wiesław Kudyba.

Wiesław Kudyba: W dzisiejszym felietonie chciałbym skomentować zdanie, które pojawiło się we wstępie do poprzedniego artykułu. A zdanie to brzmi „Przez 22 lata w Sejmie nie było przedstawiciela Ziemi Lubaczowskiej”.

Stara zasada medycyny ludowej mówi, nie wystarczy wyleczyć objawy, trzeba też, albo przede wszystkim wyeliminować przyczynę choroby! Wracając do tematu należy zadać sobie pytanie dlaczego powiat lubaczowski przez 22 lata nie miał swojego posła, gdzie mieszkańcy sąsiednich powiatów takich jak: powiat tomaszowski, biłgorajski, przeworski czy jarosławski od zawsze takich posłów mieli, niektóre powiaty nawet po kilku z różnych partii. A więc pytanie brzmi, co robili inni, a czego nie robiliśmy  my, że na swojego posła musieliśmy czekać aż 22 lata.  Diagnoza i wnioski są kluczowe, żeby nie popełniać wciąż tych samych błędów.

PSL „przejął” powiat lubaczowski

Żeby zrozumieć całość układanki trzeba wrócić się do roku 1999 w którym z dniem pierwszego stycznia wprowadzono trójstopniowy podział władzy i utworzono 308 powiatów, jako nową jednostkę samorządu terytorialnego. Od roku 1999 do 2018 funkcję starosty pełnił Pan Józef Michalik prominentny działacz PSL-u, w latach 1993-1997 poseł z ramienia tej partii. Powiedzieć, że w tym okresie PSL na dwie dekady zdominował życie polityczne na terenie powiatu i prawie we wszystkich gminach, to jakby nic nie powiedzieć. (Jest to temat na osobny felieton, ponieważ z władzą nieodłącznie powinna iść  odpowiedzialność i ocena tego co się zrobiło i co się po sobie zostawiło). W tym okresie PSL w sposób perfekcyjny wmówił wszystkim, że tylko działacze tej partii są kompetentni i nadają się do sprawowania każdego stanowiska w każdym urzędzie na terenie powiatu. Równie skutecznie wmówiono wyborcom powiatu lubaczowskiego, że tylko głosowanie na kandydata na posła z listy PSL może przynieść sukces wyborczy. I tak głosując przez 22 lata na kandydata PSL-u na posła z powiatu lubaczowskiego, zawsze wybieraliśmy Mieczysława Kasprzaka posła II, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji z... Jarosławia. Działo się tak z dwóch powodów: po pierwsze PSL na terenie województwa podkarpackiego nie miał potencjału wyborczego na dwóch posłów, po drugie, żaden kandydat z niższego miejsca nie „przeskoczył” nigdy jedynki. Jeżeli ta sztuka nie udała się nawet Panu Karapycie, byłemu kuratorowi, wojewodzie, marszałkowi tzn. że było to po prostu nie wykonalne. A my wyborcy powiatu lubaczowskiego daliśmy się wkręcić w tą „peeselowską grę”, w mojej ocenie bardzo destrukcyjną. Wyjątkowo w tym miejscu pasuje cytat Alberta Einsteina.  „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”

Dopiero w 2019 roku PiS odzyskał poparcie w naszym powiecie

Drugi ważny aspekt tej sprawy, o którym warto wspomnieć. Jestem osobą, która oprócz Pana  Zygmunta Gmyrka i Pani Teresy Pamuły również startowała w wyborach do Sejmu reprezentując powiat lubaczowski. Jednak zawsze otrzymywaliśmy dalekie miejsce na liście, argumentem przemawiającym na naszą niekorzyść były wyniki osiągane przez kandydatów z PSL i elektorat z powiatu lubaczowskiego traktowano jako peeselowski. Na potwierdzenie, że tak było w istocie, przed wyborami samorządowymi w roku 2018 pojawiła się grafika przedstawiająca wyniki głosowania w powiatach województwa podkarpackiego z uwzględnianiem preferencji wyborczych. Na całości województwa podkarpackiego, tylko jeden powiat „świecił na zielono” i to był powiat lubaczowski, wszystkie pozostałe powiaty były zaznaczone kolorem błękitnym. Przełom nastąpił w wyborach samorządowych w roku 2018, a szczególnie w wyborach parlamentarnych w roku 2019, gdzie kandydaci reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość otrzymali na terenie powiatu lubaczowskiego  64.09 % poparcia a PSL 14,35%. Jeżeli do tego dodamy wyniki z wyborów samorządowych, to można by rzec cytując klasyka po 22 latach na terenie powiatu lubaczowskiego powrócił „naturalny porządek rzeczy”. I nagle okazało się, ze elektorat w naszym powiecie jest dokładnie taki sam jak całego województwa podkarpackiego, czyli prawicowo – konserwatywny,  a wcześniejsze wyniki PSL- u były nadreprezentacją  wynikającą z powodów o których wspomniałem wcześniej.

Przez 22 lata straciliśmy niezliczoną ilość szans i możliwości, których nigdy nie nadrobimy

W mojej ocenie przełom nastąpił dzięki pracy i zaangażowaniu Pani poseł Annie Schmidt i Pani poseł Teresie Pamuła. Wspominam o tym dlatego, żeby uświadomić sobie ile czasu i wysiłku wielu osób było potrzebne, żeby taki stosunkowo mało liczny powiat miał „swojego” posła. Musiały się wydarzyć rzeczy na które mieliśmy wpływ i takie na które wpływu żadnego nie mieliśmy, a w połączeniu dały mandat pani poseł. Dlatego trudno mi zrozumieć niektóre głosy, które deprecjonują czy lekceważą ten fakt. Przez 22 lata absencji parlamentarnej powiat lubaczowski stracił niezliczoną ilość szans i możliwości, których nigdy nie nadrobimy, a które mogły polepszyć nasze życie w miejscu z którym związaliśmy swoją przyszłość.

Pomimo różnic w poglądach politycznych, burmistrz Lubaczowa dziękuje za wsparcie

Ważny głos w tej sprawie zabrał burmistrz miasta Lubaczowa Pan Krzysztof Szpyt:

- Od momentu, kiedy mamy posła z Ziemi Lubaczowskiej, zaczęły się programy w dużej części rządowe. Warto w takim systemie działać, czyli samorządy robią swoje, piszą fajne wnioski, wiedzą jakie są potrzeby, a nasz poseł to wspiera i lobbuje. Świetny układ, który przez ostatnie lata przyniósł wiele korzyści. - Dużo za nami i wiele przed nami. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i mam nadzieję, że będziemy dalej współpracować.

Znam pana burmistrza kilkadziesiąt lat, znam też Jego poglądy polityczne i ten głos jest znamienny i bardzo ważny, ponieważ jest to głos pozbawiony zabarwienia politycznego, a mówiący językiem korzyści zarówno dla powiatu jak i konkretnych samorządów. Dlatego kompletnie nie rozumiem niekorzystnych komentarzy pod tym artykułem.

Poseł z Ziemi Lubaczowskiej, to „Świetny układ, który przez ostatnie lata przyniósł wiele korzyści”. Nie zmarnujmy tej szansy na kolejne 22 lata.

Komentarze   

andrzejjj
+14 # andrzejjj 2023-10-02 19:48
czasami lepiej zamilknąć panie kudyba...

Wybory się zbliżają i od razu widać lizanie czterech liter wiadomo jakiej partii.
Zatankował już pan auto czy dystrybutory mają awarię?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dog
+3 # dog 2023-10-02 21:06
ale beznadzieja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-3 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-02 21:49
Panie Wiesławie. Doceniam, że Pan chce zabrać głos, ale tak jak andrzejj napisał czasem warto ugryźć się w język.

Jesteśmy małym powiatem i ciężko jest się dostać kandydatowi głosami tylko z powiatu lubaczowskiego. Dlatego tyle musieliśmy czekać na kolejnego Posła z ziemi lubaczowskiej choć akurat Pani Pamuła pracowała jak wiemy w Rzeszowie i to AMW AMiMR, który obsługuje cały okreg 22 i to do niej musieli iść w różnych sprawach przez co byka znana. Poseł Kaszprzak był wybierany przez ludzi bo się pojawiał w Lubaczowie przez co miał poparcie. Zresztą daje Pan zarzut, że jest z Jarosławia a wychwala Pan Poseł Schmidt, która może Pana zaskoczę jest z tez z Jarosławia i na takiej samej metodzie ma głosy bo pojawia się u Nas i prowadzi politykę. I Kasprzaka i Schmidt wybrali ludzie, więc proszę ich nie obrażać, że ktoś im coś wmówił czy wręcz ogłupia bo to wynika z Pana felietonu. Sam, więc sobie zaprzecza.

Kandydaci z powiatu PiS startowali w wyborach. W 2015 Pamuła się nie dostała. 2011 Doktor Gmyrek się nie dostał z ostatniego miejsca. Pan w 2007 roku z 17 miejsca. Itd. I dlatego moim zdaniem przemawia za Panem wieloletnie rozczarowanie tym, że PiS przegrywał i teraz boi się Pan kolejnej porażki. PiS praktycznie os początku miał najwięcej głosów w okręgu 22. A u Nas niestety kandydaci byli tacy, że byli nieznani lub byli na tej liście by ją wypełnić i jedynienpokalni e działali.

I jakoś dziwnie PiS o Nas nie pamiętał w okresie 2015-2019. Jakoś wtedy bo nie była władza PiS to powiat lubaczowski traktowano po macoszemu i resztki dawano z pańskiego stołu.

I jeszcze wykorzystuje PiS do polityki osobę Pana Burmistrza Szpyta. Z całym szacunkiem do jego osoby, ale każdy widzi, że ma wielkie problemy ze zdrowiem i kto wie czy to nie jego ostatnia kadencja i chcecie na koniec jeszcze jego wykorzystać do brinej polityki. Wystarczy zobaczyć to w tym, że w artykule o tym został dodany fotogeniczny Oan Burmistrz a nie taki jak wygląda teraz. Zeby nie bylo Panie Burmistrzu życzę zdrowia bo bardzo się przyda.

PSL wybierał suweren. Tak samo jak suweren wybrał Poseł Pamułę. Wielu ludiz się rozczarowało i otworzyło oczy na to co robi PiS. Z każdym takim felietonem czy dniem szanse Poseł Pamuły tylko maleją. Zostawmy wybór Polakom a nie wtllaczajmy go na siłę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Prawdziwy Kmicic
-7 # Prawdziwy Kmicic 2023-10-02 23:16
Proszę wybaczyć ton, ale pisze Pan głupoty. Pani Teresa Pamuła dostała się do Sejmu dzięki bardzo dobrej kampanii wyborczej, i popłynęła na fali sprzyjających zjawisk. Muszę przyznać, że to był majstersztyk. Jednak teraz partia obrała inny kierunek i lokalne warunki nie rezonują z tym. Jest jakiś zgrzyt w tym wszystkim. Przedtem nikt w nią nie wierzył, teraz chyba obsiadły ją dziwne osobliwości. Tym razem takim underdogiem jest Marcin Piotrowski z KO.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Myślący
-8 # Myślący 2023-10-02 23:25
Nasz powiat za czasów PSL to właśnie sie zwijał a nie rozwijał. Za rządów PO zyskiwały tylko wielkie miasta jak np.Warszawa tam szedł strumień pieniędzy...Lok alna Polska się zmieniła i to dzięki PiS. Np mamy drogę Via Carpatia, którą to komisarz Lewandowski z PO chciał utrącić i nie realizować tego projektu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+4 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-03 17:24
Skoro PiS nie miał Nas gdzieś to czego w latach 2015-2019 kiedy jedynie Poseł Schmidt wtedy Rodziewicz to o powiecie lubaczowskim PiS zapomniał bo nie rządził tam PiS. Czy to właśnie nie jest karanie mieszkańców za poglądy polityczne i nie szanuje się ich wyboru.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lobbysta
-1 # Lobbysta 2023-10-03 18:38
Bo nie było komu lobbować za tymi projektami...Pa n starosta z PSL chciał się przyłączyć do województwa lubelskiego :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
peło
+2 # peło 2023-10-03 19:54
Cytuję Lobbysta:
Bo nie było komu lobbować za tymi projektami...Pan starosta z PSL chciał się przyłączyć do województwa lubelskiego :)

A nie maial racji?! Cala kasa szła na Jaslo, Stalowe, Mielec, Rzeszow, nasz grajdolek mieli w dalekim powazaniu. Wyjedź za oplotki naszego powiatu i porownaj np lubelskie drogi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
+4 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-03 23:07
Owszem nie było komu lobbować aczkolwiek to usprawiedliwią to PiS, które zapomniało praktycznie o naszym powiecie. Kasa była wpychana m.in w Mielec cyz Jarosław a do Nas jak coś rzucili to było święto lasu. Teraz próbuję PiS przekupić wyborców pieniędzmi, ale są rozdawane czeki, ale nie mam pewności skąd na to pieniądze. Jakieś Fundusze, które jak słyszymy są zadłużanie na kredyt. A kto to spłaci. PiS robi Nam nowego Gierka i nowy dług z które dziesiątki lata będziemy się wydobywać. I z ate ich 8 lat będziemy bidować kilka dekad by to spłacić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Prawdziwy Kmicic
+8 # Prawdziwy Kmicic 2023-10-03 21:09
Nowe sondaże po marszu miliona serc zaczynają pokazywać jak poparcie dla PiS się zwija... PiS nie ma już paliwa, że tak obrazowo to określę, lecą na oparach i strachu, natomiast opozycja się rozpędza. Taki trend całkowicie wyklucza duże poparcie dla PiS w tych wyborach w porównaniu z poprzednimi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
123
+3 # 123 2023-10-03 21:43
Jestem pewny, że podopieczni placówki, w której pracuje Autor felietonu, z pewnością zagłosują tak, jakby ten felieton przeczytali. Podobnie uczyni pewnie z osiem tysięcy wyborców. Dylemat - mieć posła stąd, ale z PiS, czy nie głosować na kandydata PiS i nie mieć posła stąd, wyborcy muszą rozstrzygnąć sami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
-8 # Kmicic 2023-10-03 21:48
Zauważcie, że powyżej jeden człowiek hejtuje sam siebie. Te środowiska liberalno-lewic owe nie są normalne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
123
+5 # 123 2023-10-03 23:01
Zobacz jakie wyniki były wyborów w 2019 w DPS w Rudzie Różanieckiej. "Nienormalne środowiska liberalno-lewic owe" poniosły klęskę. PiS odniósł bezapelacyjne zwycięstwo zdobywając 72,1% ważnie oddanych głosów. To chyba niezły prognostyk na przyszłość. Myślę, że mając tyle tożsamości/osob owości/nicków doskonale byś się wkomponował w to środowisko. Niestety nawet będąc jednocześnie polakiem2010, Kmicicem, Babiniczem, itd., itp. i tak masz tylko jeden głos. Chyba, że sąd by cię ubezwłasnowolni ł całkowicie, wtedy stracisz prawa wyborcze. Tu link do protokołu komisji wyborczej -https://sejmse nat2019.pkw.gov .pl/sejmsenat20 19/pl/wyniki/pr otokol/sejm/565 130
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
0 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-04 19:22
Cytuję Kmicic:
Zauważcie, że powyżej jeden człowiek hejtuje sam siebie. Te środowiska liberalno-lewicowe nie są normalne.


Nienormalne to jest pisanie z wielu nicków tej samej kłamliwej propagandy bo się samemu nie daje rady walczyć z prawdą. Nienormalnym jest sobie wymyślać ,,kolegów". Wystarczy ich mieć realnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
-7 # Kmicic 2023-10-04 08:22
Pamiętajcie jedno głosując na PSL oddajesz swój głos na tuska
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
peło
+5 # peło 2023-10-04 10:17
Cytuję Kmicic:
Pamiętajcie jedno głosując na PSL oddajesz swój głos na tuska

Wszyscy glosują na PSL!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-1 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-04 19:20
Jestem za !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
0 # Krzysztof Kaiser 2 2023-10-04 19:23
Oddając głos na PiS głosujesz na marnostrastwo, lenistwo i nienawiść do szpiku kości, która dzieli polskie rodziny i Polaków.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.