Kwalifikacja wojskowa w powiecie lubaczowskim. Od kiedy?

fot. WKU Jarosławfot. WKU Jarosław

Wiemy, kiedy w powiecie lubaczowskim ruszy kwalifikacja wojskowa. W tym roku przed komisją stawi się kilkaset osób.

17 kwietnia 2023 roku na terenie Polski rusza kwalifikacja wojskowa. Wojewoda Podkarpacki powołała na terenie województwa, wojewódzką komisję lekarską oraz 22. powiatowe komisje lekarskie, do których wezwanych zostanie ponad 10 000 mężczyzn z rocznika 2004 oraz dodatkowo mężczyźni urodzeni w latach 1999 – 2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej.

Obowiązek stawiennictwa mają również kobiety urodzone w latach 1999 – 2003, które w roku 2023 kończą naukę na kierunkach medycznych i psychologicznych oraz wszystkie osoby, które w latach 2021 – 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej.

Na terenie powiatu lubaczowskiego kwalifikacja wojskowa potrwa od 1 czerwca do 22 czerwca. Komisja będzie mieścić się w budynku Domu Dziennej Opieki przy ul. Kościuszki 2 w Lubaczowie.

W ramach kwalifikacji przeprowadzone zostaną następujące czynności:

✓ określenie zdolności do służby wojskowej,

✓ wpisanie danych do ewidencji wojskowej,

✓ w przypadku otrzymania pozytywnej zdolności do służby wojskowej – nadanie stopnia: SZEREGOWY,

✓ przekazanie informacji o rodzajach służby wojskowej oraz możliwości rozwoju zawodowego w Wojsku Polskim,

✓ przeniesie do pasywnej rezerwy. 

Nowym elementem w czasie kwalifikacji wojskowej, będzie prowadzony wywiad psychologiczny (test i rozmowa), na podstawie, którego ustanowiona będzie zdolność psychologiczna do czynnej służby wojskowej. Ułatwi to ochotnikom w przyszłości proces rekrutacji do różnych rodzajów czynnej służby wojskowej. W czasie kwalifikacji nie będą wydawane książeczki wojskowe, które w obecnych uwarunkowaniach żołnierze otrzymują po złożeniu przysięgi wojskowej.

- KWALIFIKACJA WOJSKOWA TO NIE MOBILIZACJA, należy jednak pamiętać, że stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe !!! - przypomina WCR w Jarosławiu

WKU Jarosław przypomina, że razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień może nałożyć na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ:

1. Kategoria "A"- zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej

2. Kategoria "B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii "A", w czasie pokoju;

3. Kategoria "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

4. Kategoria "E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Szczegóły dotyczące kwalifikacji wojskowej na stronie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu.

Komentarze   

Jkl
+4 # Jkl 2023-04-13 14:10
Tzn jak się ma kategorie D to tez moga wziąć? Nie twierdzę że to zle ale tak tylko pytam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tom ***** ***
+3 # Tom ***** *** 2023-04-14 12:47
Nie ma już takiej instytucji jak WKU....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tom ***** ***
+3 # Tom ***** *** 2023-04-14 16:32
pis zmienia - pis nie wie????:-? :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tom 00001
+3 # Tom 00001 2023-04-19 08:44
Nie ma takiego stanowiska jak wojskowy komendant uzupełnień.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.