Pomysły na letnie kolczyki

fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Kolczyki to niezwykle ważny element stylizacji. Niecodzienna biżuteria przyciąga wzrok i nadaje nam oryginalności. Czasem niestety produkty na ogólnodostępnym rynku są dosyć monotonne i związane z aktualnie panującymi trendami, dlatego też świetnym pomysłem jest wykonanie czegoś samemu!

Od czego zacząć wykonanie kolczyków?

Od pomysłu! Jeżeli nie masz konkretnej wizji tego, co chciałabyś zrobić, warto zajrzeć na różne strony internetowe sklepów, czy social media, na których twórcy biżuterii dzielą się swoją pracą. Internet to kopalnia inspiracji. Można też od razu przejrzeć sklepy jubilerskie i sprawdzić dostępność różnych półfabrykatów oraz pozostałych komponentów.

Elementy metalowe – co jest modne?

Półfabrykaty są wykorzystywane do tworzenia surowej „bazy”, czyli np. bigiel ze szpilką. Już na tym etapie można zaszaleć. Ponadczasowe są koła, jednak gdy zależy nam na czymś nieco krótszym, to warto zabrać pod uwagę bigle angielskie, które są niezwykle eleganckie. Coraz częściej można spotkać niezwykle ciekawie zdobione sztyfty z uchwytem na wiszącą część kolczyka. Jest to taka wersja pośrednia między wiszącą biżuterią a całkowicie przylegającą do ucha. Wybór zależy tylko od nas.

Kolejnym elementem bazy jest np. metalowa szpilka, na którą można nawlec koraliki. Często stosuje się również linki jubilerskie ze stali szlachetnej, jednak one wymagają większego nakładu finansowego ze względu na dodatkowe zakończenia, których trzeba użyć oraz większego nakładu pracy i czasu, dlatego na początek warto użyć standardowych szpilek. Podstawę już mamy, zatem teraz czas na popuszczenie wodzy fantazji!

Uwaga do wyboru półfabrykatów: Elementy metalowe są zdecydowanie tańsze niż te wykonane ze srebra, złota, czy chyba optymalnej opcji-stali szlachetnej, ale mogą one dość szybko zacząć oksydować, a czasem wręcz rdzewieć.

Kamienie naturalne - zalety

Najłatwiejsze do realizacji są kolczyki z koralików, czy kamieni. Są to też najbardziej rozpowszechnione komponenty, a zatem najbardziej różnorodne i dostępne. Szczególnie na lato, gdy biżuteria jest wystawiona na dość trudne warunki-duże oświetlenie, wysoka temperatura, czasem również pot, który może powodować erozję niektórych materiałów, dobrze jest pomyśleć o kamieniach naturalnych. Są one wprawdzie znacznie droższe od plastikowych, czy akrylowych zamienników, ale równocześnie będą się pięknie prezentować przez nieporównywalnie dłuższy czas. Warto przejść się do sklepu stacjonarnego i pooglądać poszczególne rodzaje minerałów. Jeżeli poszukujemy konkretnych kształtów, to można kupić je przez Internet (tak jak i metalowe półfabrykaty).

Żywica epoksydowa – jak jej użyć?

Bardzo ciekawą opcją jest biżuteria z żywicy epoksydowej, w której można zatopić samodzielnie wykonane kompozycje kwiatowe, albo z jakiegokolwiek innego materiału. Tutaj jest naprawdę szerokie pole do popisu i stworzenia czegoś iście niebanalnego. Jednocześnie trzeba się wyposażyć w większą ilość sprzętu- żywicę, formy do niej, wagę, maskę ochronną i rękawiczki, materiały szlifierskie i cierpliwość, bo ten materiał schnie czasami nawet 3 dni! Efekty oraz możliwości jakie, daje praca z epoksydami, przewyższają jednak koszty ich uzyskania. Biżuteria z kwiatami z pewnością będzie wyśmienitym dopełnienie letniej stylizacji.

Technik wyrobu biżuterii, a w szczególności kolczyków jest mnóstwo. Powyżej są raptem dwie, ale stanowią one doskonałą bazę na rozpoczęcie własnej twórczości.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane