Prawa przysługujące pacjentce podczas porodu. Warto je znać!

Przebieg każdego porodu jest inny, lecz bez względu na wszelkie komplikacje i sytuacje nieplanowane, personel szpitala ma obowiązek przestrzegania praw pacjenta. Niewywiązanie się z niego stanowi podstawę do odszkodowania. Bądź świadomą ciężarną i dopilnuj tego, aby narodziny Twojego dziecka odbyły się tak, jak powinny. Gdy stanie się inaczej, nie bój się złożyć skargi i oczekuj zadośćuczynienia, które Ci przysługuje.

Zaczęło się, rodzisz. Pamiętaj o tym, do czego masz prawo

- Godność i intymność. Rozwiązanie ciąży jest niezwykle stresujące i wyczerpujące. Ciężarne wymagają wówczas specjalnego doglądania przez doświadczony personel medyczny. Jednym z głównych praw, przysługujących rodzącym pacjentkom, jest prawo do poszanowania godności i intymności. Lekarz, bez wyraźnej zgody ciężarnej, nie może wprowadzać na salę porodową osób trzecich, takich jak studenci (o ile poród nie odbywa się w szpitalu akademickim). Personel ma obowiązek traktować rodzącą z należytym szacunkiem. Niedopuszczalne są nieprzyjemne komentarze ze strony położnej czy lekarza.

- Informacja. W czasie porodu pacjentka ma prawo do uzyskania informacji związanych ze stanem swojego zdrowia oraz zdrowia dziecka. Jest to prawo, zobowiązujące lekarza do wyjaśnień na temat podawanych leków, jak też wykonywanych przez niego czynności.

- Tajemnica lekarska. Zachowanie tajemnicy lekarskiej jest obowiązkiem nie tylko lekarza, lecz także współpracującego z nim personelu medycznego.

- Interwencje medyczne. Kobieta rodząca ma prawo odmówić wykonania rutynowych zabiegów medycznych, do których zaliczamy m. in. nacięcie krocza czy lewatywę.

- Łagodzenie bólu. Każda pacjentka ma prawo do korzystania z niefarmakologicznych sposobów zwalczania bóli porodowych. Dopiero jeśli zaistnieją wskazania, a lekarz wyrazi zgodę, rodzącej zostaje podane znieczulenie farmakologiczne.

- Pozycja porodu. Gdy poród przebiega prawidłowo, rodząca ma prawo samodzielnie wybierać pozycję, w jakiej czuje się najbardziej komfortowo. Zdarza się, że chodzenie po sali przynosi ulgę. Pacjentka może korzystać z pomocy sprzętów: drabinki, krzesła porodowego, piłki gumowej. Odbywa się to z pomocą położnej albo pielęgniarki.

- Wsparcie osoby bliskiej. Rodząca wybiera osobę, która będzie obecna podczas porodu. Gdy ciąża nie jest zagrożona ani nie istnieją inne przeciwwskazania (np. epidemiologiczne), osoba towarzysząca przechodzi przez poród wraz z pacjentką: podaje jej wodę, asystuje przy zmianie pozycji, a przede wszystkim, wspiera ją psychicznie.

- Pierwszy kontakt z noworodkiem. Personel medyczny ma obowiązek położyć na piersi matki jej nowo narodzone dziecko. Najczęściej bliskość z mamą ma miejsce już chwilę po porodzie pod warunkiem, że nie wystąpiły komplikacje.

Znajomość powyższych praw jest bardzo ważna. Zdarza się bowiem, że podczas rozwiązania ciąży dochodzi do ich łamania, a pacjentka nawet nie wie, że udzielona jej opieka medyczna nie była należyta. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym pomaga matkom uzyskiwać odszkodowania za błędy medyczne, popełnione podczas porodu. Teraz, kiedy już znasz swoje prawa, domagaj się ich respektowania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane