Po co warto jechać w Tatry? Po zdrowie!

Wszyscy mamy bardzo różne sposoby spędzania wolnego czasu, którym poświęcamy się z rozmaitych powodów. Warto stawiać na te poza satysfakcją niosące ze sobą konkretne korzyści. Należą do takich niewątpliwie górskie wędrówki, tym bardziej, że mamy wspaniałe warunki za sprawą znajdujących się w naszych granicach pięknych gór. Oczywiście nie od razu staniemy się wytrawnymi piechurami. Jednak gdy już postawimy na szlaku pierwsze kroki, nuda nigdy nie będzie nam grozić.

To jedna z najlepszych form odpoczynku

Ile razy zdarzyło nam się wykorzystać parę wolnych dni na to, by po prostu nic nie robić? Jak wyglądał wówczas powrót do codzienności? Rzeczywiście zyskaliśmy w ten sposób jakiekolwiek nowe siły?

Każda aktywność, ale zwłaszcza ta odbywająca się w warunkach tak odmiennych od tych, do których większość z nas przywykła, to najlepszy sposób na to, by skutecznie oderwać się od codziennych trosk i naprawdę zregenerować. Góry sprawdzają się w tym celu znakomicie, bo trudno o miejsca pozwalające w podobnym stopniu cieszyć się kontaktem z naturą wolną od ingerencji człowieka. Dla wielu stają się rodzajem takiej pasji, która nie pozwala o sobie zapomnieć - wraz każdym zdobytym szczytem rosną bowiem i ambicje i satysfakcja z podniesionych możliwości. A warto je zwiększać także po prostu dla własnego zdrowia i związanego z tym komfortu życia. Sposobów na to jest jednak wiele. Dlaczego więc właśnie góry mają być tym szczególnym?

Rosnące wysokości to rosnące efekty

Górskie powietrze różni się od tego, do którego przywykliśmy na nizinach. Jest rzadsze, a więc dostarcza nam mniej tlenu. Jednocześnie wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonywanie nie tylko odległości, ale i wysokości (a przecież schodzenie także się z nim wiąże) może być bardzo duży. Organizm musi sobie z tym poradzić, więc wytwarza zwiększoną ilość odpowiadających za transport tlenu czerwonych krwinek. Rezultaty odczuwać możemy jeszcze przez jakiś czas od powrotu z takiego wyjazdu. Wysokości, z jakimi mamy do czynienia w Tatrach, czynią z nich znakomite miejsce pozwalające korzystać z tego rodzaju efektów. W dodatku mieszczące niejeden dobry hotel z basenem Zakopane (by wymienić tylko dogodnie zlokalizowany z punktu widzenia bliskości szlaków Hotel Crocus) to świetna, komfortowa baza wypadowa pozwalająca efektywnie wypocząć po każdym marszu.

Wysiłek wkładany w kolejne stawiane w tych wymagających warunkach kroki pozwala ponadto na kształtowanie mięśni nóg i tułowia, a także stabilizujących sylwetkę mięśni gładkich. Bardzo zmienna warunki pogodowe także nie są bez znaczenia, sprzyjając budowaniu odporności.

Z każdego górskiego wyjazdu można więc wrócić nie tylko ze wspaniałym wspomnieniami i utrwalonymi w pamięci telefonu widokami, ale także korzyściami zdrowotnymi, które towarzyszyć nam będą cały czas. Oczywiście zawsze niezbędna jest rozwaga, zwłaszcza, gdy stawiamy na szlaku swoje pierwsze kroki. Stopniowe podnoszenie skali stojących przed nami wyzwań, pokora przed siłami natury i przestrogami służb i dobrze przygotowanie spowoduje, że wszystkiemu temu towarzyszyć może tylko radość.

Materiał partnera

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane