Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Jak wykazują statystyki, większość decyzji o zaciągnięciu kredytu konsumenckiego, podejmuje się pochopnie. Z tego względu często spotykamy się z sytuacją, iż spora część osób decyduje się na odstąpienie od umowy kredytowej, jeśli ostatecznie nie spełnia ona ich oczekiwań.

 

Prawo do odstąpienia od kredytu konsumenckiego

 

Prawo do odstąpienia od tego typu umowy zostało ściśle określone w przepisach Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12.05.2015 r. Istotny jest jednak fakt, że kredyt konsumencki nie może wynosić więcej niż 255.550.00 zł lub więcej niż równowartość tej kwoty w innej walucie.

 

Wynika z tego, że kredyt konsumencki może zarówno przyjąć formę kredytu odnawialnego, ratalnego, jak i pożyczki. Głównym czynnikiem, wg. którego ustala się rodzaj danego kredytu konsumenckiego, jest zatem jego wartość. Pamiętajmy, iż kredytem konsumenckim może być również kredyt zaciągnięty na remont nieruchomości. W tym przypadku nie bierze się pod uwagę jego wysokości, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy dany lokal mieszkalny lub dom nie jest obciążony hipoteką.

 

Jak odstąpić od umowy? Krok po kroku

 

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego w większości przypadków może nastąpić w przeciągu 14 dni od jej zawarcia. Istnieją jednak sytuacje, w których banki wydłużają ten okres. Warto więc sprawdzić dany zapis w podpisanej wcześniej umowie. Ważną kwestią jest również fakt, że kredytobiorca nie musi podawać przyczyny odstąpienia od umowy kredytowej. Jest on jednak zobowiązany do złożenia stosownego oświadczenia, którego formularz zazwyczaj zostaje dołączony do umowy przy jej zawarciu. Dany wniosek może zostać złożony osobiście w siedzibie banku lub drogą pocztową.

Złożenie wyżej wymienionego oświadczenia w terminie podanym przez obowiązujące przepisy prawa jest jednoznaczne z ustaniem współpracy między kredytobiorcą a bankiem udzielającym pożyczki. W takim wypadku następuje bowiem rozliczenie finansowe, jednak klient powinien posiadać wiedzę, iż rezygnacja z kredytu nie wiąże się z poniesieniem żadnych dodatkowych kosztów. Wyjątek stanowią tu jednak odsetki od kredytu naliczane od wypłaty do dnia spłaty oraz ustalone koszty bezzwrotne, poniesione na rzecz kancelarii notarialnej oraz organów administracji publicznej, mówi nam adwokat z kancelarii PBKB.

Termin zwrotu kapitału kredytu wynosi 30 dni od momentu, w którym klient złożył wniosek o odstąpienie od umowy kredytowej. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, kredytobiorca zyskuje obowiązek uiszczenia dodatkowych odsetek pieniężnych.

 

Odstąpienie od umowy kredytu ratalnego w przypadku towaru

 

Zakup różnego rodzaju artykułów w kredycie ratalnym staje się coraz bardziej popularnym sposobem na uzyskanie towaru, na który w danym momencie nie byłoby nas stać. W przypadku kredytu wiązanego, dany towar zostaje wydany klientowi przed upływem 14 dni od dnia podpisania umowy o kredyt. W takich sytuacjach sprzedawcy bez podania przyczyny nie wyrażają zgody na przyjęcie sprzedanego towaru z powrotem i decydują się na żądanie zapłaty wartości od konsumenta.

Umowa kredytu konsumenckiego powinna zostać zawierana po szczegółowym zapoznaniu się z jej przepisami, jednak często tego typu decyzje podejmowane są bez odpowiedniego zastanowienia. Takie działanie zmusza konsumenta do podjęcia kroków związanych z odstąpieniem od umowy kredytowej, które w wielu przypadkach może być uciążliwe i nie do końca zrozumiałe. Jeśli proces odstąpienia od umowy przysparza trudności, warto skonsultować się z radcą prawnym, który pomoże w wyjaśnieniu informacji zawartych w umowie oraz doradzi, jak najszybciej rozwiązać dany problem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane