Komory śrutownicze: parametry, o których łatwo zapomnieć

Szukając najbardziej ekonomicznych rozwiązań w zakresie komór śrutowniczych, można łatwo przeoczyć cechy, które w przyszłości mogą przesądzić o użyteczności konkretnej konstrukcji. Nie chodzi o wybór między komorami gotowymi a zabudową pomieszczeń czy konstrukcją przelotową lub nie. Ważne są też cechy, o których producenci i wykonawcy zwykle wspominają na końcu oferty.

Prawidłowe oświetlenie

W przypadku każdej komory, w której wnętrzu dokonuje się wizualnej oceny jakości produktu, oświetlenie jest niezmiernie istotne. Ilość i rozmieszczenie oraz moc świetlna źródeł światła wpływają na możliwość przeprowadzenia oględzin, a jeśli prace dodatkowo prowadzone są ręcznie, a nie automatycznie, to rola oświetlenia rośnie jeszcze bardziej.

Pod pojęciem „prawidłowego oświetlenia” kryje się także taki system, który pozwoli na minimalizowanie poboru energii. Oczywiście, że w stosunku do mocy pozostałych podzespołów komory, same źródła światła stanowią stosunkowo nieduże źródło kosztów, przy planowaniu takiego przedsięwzięcia jednak należy oceniać także takie wartości.

Wytrzymałość

Jak zaznaczają autorzy na stronie blastech.pl, komory muszą spełniać normy określone przepisami. Jednym z parametrów, które podlegają regulacji, jest odporność wewnętrznych ścian komory i umieszczonych wewnątrz niej podzespołów na kontakt ze ścierniwem. Niezależnie od tego, jaki materiał ścierny będzie używany, zawsze powstanie ryzyko uszkodzenia samej komory. Producenci tego rodzaju sprzętu mają dwa wyjścia: albo mogą wyrównać normy i stawiane przez nie wymagania, albo stworzyć komory w taki sposób, aby ich wytrzymałość była wyraźnie większa, niż przewidują normy. Z przyczyn ekonomicznych częściej spotyka się komory, które po prostu „spełniają normy”, jednak przy szczególnie dużych inwestycjach warto niekiedy rozważyć zakup komory o właściwościach korzystniejszych niż minimum określone przepisami.

System odzyskiwania ścierniwa

Jednym ze wskaźników, które decydują o opłacalności obróbki, jest to, jaką część ścierniwa uda się odzyskać i wykorzystać ponownie. Tutaj producenci komór śrutowniczych mają więcej możliwości niż przy dostosowywaniu wytrzymałości ścian wewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że możliwość odzyskania 100% ścierniwa (możliwość co prawda czysto teoretyczna) niekoniecznie jest rozwiązaniem najbardziej opłacalnym. Doskonalsze systemy separacji kosztują więcej, natomiast przy pewnym poziomie kosztów może się okazać, że tańszym rozwiązaniem jest uzupełnianie ścierniwa, a nie jego lepsze oczyszczanie. To już kwestia indywidualnych wyliczeń przeprowadzonych z uwzględnieniem planowanych parametrów procesu, natomiast zdecydowanie warto zwracać na to większą uwagę, niż sugerują producenci sprzętu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane