Tester sieci LAN: jak wybrać i kiedy kupić?

Testery sieci LAN są urządzeniami, których w zastosowaniach domowych raczej się nie używa. Profesjonaliści natomiast dzięki nim oszczędzają masę czasu, ale tylko pod warunkiem, że wybiorą model właściwy do swoich potrzeb.

Pasmo pomiaru

To podstawowe kryterium wyboru i wcale nie jest tak, że im jest szersze – tym lepiej. Zwiększa się wówczas co prawda zakres użyteczności urządzenia, ale cena też nie stoi w miejscu, więc można przepłacić. Inna sprawa, że powiązana z pasmem pomiarowym jest zwykle dokładność i – co oczywiste – możliwość dokonania pomiaru na niektórych klasach przewodów. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, jakie będą realne potrzeby – łatwo tu przeszarżować, a droższy miernik, który na siebie nie zarabia, to niepotrzebne obciążenie.

Funkcje podstawowe

W zależności od modelu tester sieci może wykonywać dość zróżnicowane zadania. I tak: w zasadzie wszystkie mierniki mogą wskazać przerwanie ciągłości przewodu, ale już nie wszystkie zmierzą odległość do wadliwego odcinka. Praktycznie wszystkie odróżnią zwarcie i rozszycie (rozwarcie), ale już tak podstawowa funkcja jak informacja o parach w niektórych modelach się nie pojawia. Z ciekawszych opcji, o których warto pamiętać, należy też wymienić pomiar długości, wskazanie braku przewodu, pomiar tłumienia (insertion loss), impedancję czy opóźnienie propagacji. To co prawda funkcje, które nie przydają się za każdym razem, ale posiadanie testera, który w razie konieczności będzie w stanie uporać się z trudniejszymi zadaniami może się opłacić.

Nie wolno też zapominać o sprawdzeniu listy typów kabli, jakie można danym miernikiem sprawdzić, ponieważ tutaj zmienność między modelami jest naprawdę bardzo duża.

Szacowanie funkcjonalności

Zgoda – najważniejszym kryterium wyboru są funkcje, jakie udostępnia konkretny miernik. Jednak na nic się one nie przydadzą, jeśli nie da się go wygodnie obsługiwać. Warto więc zwrócić uwagę na:

  • zasilanie: baterie AA, AAA, 9V, wbudowane akumulatory. Wszystkie one dają inny czas pracy na ogniwie, a to zmniejsza lub zwiększa szanse na wykonanie wszystkich zadań;

  • czytelny wyświetlacz, ponieważ nie zawsze pracuje się w komfortowych warunkach. Z tego samego powodu czytelny, prosty i intuicyjny interfejs może okazać się wiele wart;

  • akcesoria i dodatki. Mimo że wiele testerów to doskonale zaprojektowane urządzenia, niektóre funkcje wymuszają użycie dodatkowych akcesoriów, a te współpracują jedynie z wybranymi modelami.

Podsumowanie

Czy kupić tester? Jeśli masz go użyć raz, pięć albo dziesięć, to raczej nie. Ale jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu na lata, to zdecydowanie tak, ale dopiero po tym, jak realistycznie ocenisz swoje potrzeby i możliwości finansowe, żeby bez sensu nie obciążać budżetu zbyt rozbudowanym urządzeniem. Jeśli szukasz wzorca użyteczności, to na stronie https://www.interlab.pl/produkty/testery-sieci-lan.html znajdziesz parę doskonałych podpowiedzi.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane