Jakie roszczenia przysługują poszkodowanemu w wyniku wypadku drogowego?

Poruszając się po drogach zawsze jesteśmy narażeni na uczestnictwo w wypadku. Co ważne, nie jest tutaj istotne jakiego rodzaju uczestnikiem ruchu drogowego jesteśmy – kierowcą, rowerzystą czy też pieszym. Jeżeli jednak dojdzie już do wypadku, musimy pamiętać, iż przysługują nam rozmaite roszczenia, których zadaniem jest nie tylko kompensacja powstałej szkody, ale również zadośćuczynienie za krzywdę.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – co to takiego?

Zgodnie z przepisami, każdy kierowca powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwane OC. Co więcej, tego typu polisę mogą również wykupić rowerzyści. Ubezpieczenie OC polega na zapewnieniu ochrony poszkodowanym w wypadkach drogowych. W takich sytuacjach to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, nie zaś sprawca, który nie zawsze musi nawet dysponować odpowiednią kwotą. Dzięki temu szkody likwidowane są stosunkowo szybko i łatwo – poszkodowany może tym samym uzyskać odszkodowanie.

Czy tylko odszkodowanie?

Kiedy myślimy o konsekwencjach związanych z wypadkiem drogowym, od razu przypominamy sobie o odszkodowaniu jako świadczeniu należnym ofierze zdarzenia. To prawda, aczkolwiek musimy wiedzieć, że oprócz niego należy się nam także zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów leczenia, dojazdów oraz zakupu specjalnego sprzętu medycznego, a także przekwalifikowania się do wykonywania innego zawodu. W niektórych przypadkach możemy otrzymać nawet rentę.

Nieoceniona pomoc specjalisty od odszkodowań

Nie od dziś wiadomo, że każdy wypadek drogowy jest inny, stąd też wymaga on nieco innego podejścia do ubiegania się o należne nam świadczenia. Według specjalisty z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Zagulskiej, Nie zawsze jest tak, że wszystkie roszczenia poszkodowanego uda się zaspokoić na drodze polubownej. Ubezpieczyciele stosują bowiem rozmaite zabiegi mające na celu obniżenie wysokości wypłacanych świadczeń. Nie należy jednak przystawać na niesatysfakcjonujące nas propozycje firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli czujemy, że kwota, którą chce nam wypłacić ubezpieczyciel nie jest adekwatna do szkody, którą ponieśliśmy, zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnika i w ostateczności wnieść nawet naszą sprawę na drogę sądową. Jak zatem widzimy, kancelaria prawna może okazać się niezwykle przydatna w starciu z firmą ubezpieczeniową. Warto podkreślić, że jako poszkodowani nie stoimy na straconej pozycji w ewentualnym procesie sądowym. Sąd bowiem będzie dążył do wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, a reprezentujący nas prawnik z całą pewnością mu w tym pomoże.

Niezależnie od tego w jaki sposób poruszamy się po drogach, jesteśmy narażeni na różnego rodzaju wypadki. Żadne z tego typu zdarzeń nie należy do przyjemnych doświadczeń. Poniesione obrażenia mogą bowiem znacząco obniżyć komfort naszego życia. Ważne jest więc poznanie praw, które nam przysługują jako osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Oby jednak ta wiedza nigdy nie była nam potrzebna.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane