Książki – jakie czytamy i gdzie kupujemy

Jak wynika z Raportu Biblioteki Narodowej, wciąż wzrasta odsetek domów, w których nie ma żadnych książek. W tej chwili jest to aż dwadzieścia dwa procent, a w kilkunastu procentach domów znajdują się wyłącznie szkolne lektury.

Książki – coraz mniej osób po nie sięga

Coraz mniej studentów i uczniów powyżej piętnastego roku życia sięga po książkę. Procent czytających wynosi obecnie siedemdziesiąt dwa procent, a wynosił dziewięćdziesiąt. Jeszcze w 2002 roku czytało książki dziewięćdziesiąt siedem procent specjalistów, a teraz ta liczba również spadła. Książki wypierają:

- bryki,

- pomoce naukowe,

- internet.

Książki – po jakie sięga się najczęściej?

Poszukiwanie informacji w wyżej wymienionych źródłach nie sprawia przyjemności podczas czytania, a także nie rozwija wyobraźni. Wciąż najchętniej sięga się po książki o tematyce kryminalnej, obyczajowej lub po romans. Ci co czytają, preferują też książki historyczne. Dużym powodzeniem cieszą się także te pozycje, na podstawie których powstał film.

Książki przeczytane w 2016 roku najchętniej pożyczaliśmy, otrzymywaliśmy od przyjaciół, kupowaliśmy lub mieliśmy je w swoim domowym księgozbiorze. Dopiero w dalszej kolejności sięgaliśmy po książki, które można wypożyczyć z biblioteki. Natomiast pobieranie książek z sieci wciąż jeszcze nie cieszy się tak dużym powodzeniem.

E-booki i audiobooki coraz bardziej popularne

Można jednak zauważyć, że coraz więcej osób przekonuje się do czytania elektronicznych wersji książek. Siedem procent respondentów w 2016 roku co najmniej jeden raz przeczytało e-booka. Tyle samo osób sięgnęło po audiobooka. Około połowa z nich zadeklarowała, że czyta lub odsłuchuje książki, które są dostępne w formie cyfrowej.

Książki wypożyczone z biblioteki i otrzymane

Więcej osób otrzymuje książki w formie prezentu, niż ma zwyczaj wypożyczać je z publicznej biblioteki. Pomimo tego liczba książek, które otrzymaliśmy i które przeczytaliśmy jest niższa od tej, która dotyczy książek wypożyczonych. Jeśli chodzi o pożyczanie książek od innych osób, to badania wykazują, że jest wielu ludzi, którzy w ten sposób pozyskują lektury. Jednak liczba książek pozyskanych w ten sposób nie jest zbyt duża – to tylko dwie książki na rok.

Gdzie tanio kupić książki?

Czytanie jest wspaniałą pasją, która rozwija wyobraźnię, a przy tym zapewnia mile spędzony czas, jednak jest to hobby dość kosztowne. Nawet osoby, które nie narzekają na brak środków pieniężnych, szukają okazji cenowych, by nie przepłacać. Rozglądając się za idealnym miejscem, w którym możemy niedrogo kupić książkę, warto wziąć pod uwagę różne sklepy internetowe. Ponadto dobrym miejscem są dyskonty, w których możemy liczyć na stałe rabaty, a także na atrakcyjne upusty.

Innym rozwiązaniem są antykwariaty. Wiele osób wybiera właśnie takie miejsca ze względu na bardziej atrakcyjną cenę, ale również dlatego że mają swoisty klimat. Co ciekawe, tego typu miejsca często zajmują się także skupowaniem książek. Przykładowo - jeśli mieszkasz w Warszawie wystarczy, że wejdziesz tezeusz.pl/info/skup-ksiazek-w-warszawie i skontaktujesz się z odpowiednim oddziałem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane