Dotacje unijne to szansa dla początkujących przedsiębiorców

Rozpoczęcie działalności gospodarczej nigdy nie jest prostym zadaniem Konieczny jest bowiem dobry pomysł, który wpisze się w potrzeby potencjalnych klientów, jednakże to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważny jest też kapitał na start, bez niego bowiem nie można kupić potrzebnych urządzeń, wynająć lokalu, czy też zakupić niezbędnych surowców. Na szczęście z pomocą początkującym przedsiębiorcom przychodzą fundusze unijne. Dlaczego Polacy tak chętnie z nich korzystają?

W jaki sposób można sfinansować swój pomysł na biznes?

Najlepiej byłoby, gdyby udało się zrealizować swój pomysł w oparciu o własny kapitał. Niestety, różnie z tym bywa w praktyce. Niektóre projekty wymagają bowiem poczynienie dużych nakładów, a nie każdy początkujący przedsiębiorca może sobie na to pozwolić. Wówczas pierwszą rzeczą, która najczęściej jest brana pod uwagę, jest pożyczka od rodziny bądź znajomych. Również banki mają przygotowane specjalne oferty dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Pożyczone pieniądze mają jednak to do siebie, że prędzej czy później trzeba je będzie zwrócić, a otwarcie własnego biznesu zawsze obarczone jest dużym ryzykiem. Może się bowiem tak zdarzyć, że interes okaże się nieopłacalny i wówczas będzie poważny problem ze zwrotem pożyczonej sumy. Dlatego też dużym zainteresowaniem cieszą się dotacje unijne.

Dlaczego polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z dotacji?

Dotacje unijne są bardzo ciekawą formą finansowania działalności gospodarczej. Mianowicie, są one bezzwrotne, co szczególnie cenią sobie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Jak przyznaje specjalista z Krajowego Centrum Funduszy Europejskich, Dotacje to stosunkowo bezpieczna forma finansowania. Oczywiście, są one obwarowane różnego rodzaju regulacjami, ale na pewno nie są aż tak ryzykowne, jak kredyt bankowy. Co jest niezwykle istotne, dotacje nie są jedyną formą pomocy, na którą mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy ze strony Unii Europejskiej. Otóż za pieniądze pochodzące ze Wspólnoty organizowane są specjalne szkolenia oraz warsztaty, w czasie których osoby zainteresowane mogą nabyć podstawową wiedzę z zakresu chociażby prawa i podatków, co później będzie niezwykle przydatne po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Wszystkie te elementy sprawiają, że dotacja unijna jest niezwykle atrakcyjna z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy. To bowiem nie tylko zastrzyk potrzebnych pieniędzy, ale również szereg różnego rodzaju informacji, które z całą pewnością ułatwią spełnienie marzenia o własnym biznesie.

Zrealizowanie każdego przedsięwzięcia wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Nie inaczej jest z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Każdy pomysł wiąże się bowiem z dokonaniem pewnych inwestycji, na przykład zakupu środków trwałych. I w tym momencie z pomocą przychodzą fundusze europejskie, dzięki którym coraz więcej Polaków stawia swoje pierwsze kroki w biznesie.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia