Szkolić czy nie szkolić?

Według starego porzekadła „wiedza to potęgi klucz”, dlatego im więcej człowiek wie tym lepiej. Podobnie jest w przypadku pracownika, im lepszy specjalista tym korzystniej dla firmy.

Wielu pracodawców zastanawia się, czy opłaca się szkolić pracowników. Czy poniesione koszty się zwrócą i czy będzie to z korzyścią dla firmy. Jest to zrozumiałe zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji rynkowej. W dzisiejszych czasach każdy wydatek w firmie analizowany jest dokładnie, nikt przecież nie chce niepotrzebnie generować kosztów. Dlatego właśnie wielu pracodawców nie szkoli swoich pracowników, uważając to za niepotrzebny wydatek. Jednak czy tak naprawdę jest to tylko zwykły wydatek.

Dobra inwestycja

Przede wszystkim szkolenia pracowników szefowie powinni traktować w charakterze inwestycji, a nie tylko kosztów. Dobrze wyszkolony, wykwalifikowany pracownik to inwestycja w przyszłość firmy. Dobry fachowiec, specjalista w firmie to skarb, pracuje lepiej, wydajniej, popełnia mniej błędów. Taki pracownik zapewni sukces każdej firmie. Dobra kadra pracownicza to gwarancja dobrze wykonanej pracy, lepszej jakości usług, a co za tym idzie większej ilości kontrahentów i zysku. Dlatego właśnie każdy szef powinien zdać sobie z tego sprawę, że podwyższanie kwalifikacji i kompetencji pracowników jest z korzyściom dla firmy.

Zadowolony pracownik to dobry pracownik

Co czyni pracownika, oprócz kwalifikacji, dobrym pracownikiem? Na pewno zadowolenie z wykonywanej pracy oraz dobre samopoczucie w firmie. Jeśli pracodawca docenia pracownika, inwestuje w niego, sprawia, że pracownik czuje się lepiej, bliżej wiąże się z firmą. Takiemu pracownikowi zależy na firmie i na tym jak ona funkcjonuje. Dlatego będzie dbał o nią jak o swoją własną. (cytat: http://www.e-opex.pl/)

Nie wymieniać, a szkolić

Szkolenie własnych pracowników może być alternatywnym wyjściem dla zatrudniania nowych pracowników. Może lepiej jest doszkolić dotychczasowego pracownika, którego już znamy i mu ufamy i pozwolić mu awansować, niż zatrudniać na odpowiedzialne stanowisko nowego pracownika, którego nie znamy.

Koszty duże czy małe?

Przeciętny przedsiębiorca powie, że pomimo wszystkich plusów, które niesie ze sobą szkolenie pracowników to wciąż wydatek, koszt ponieważ trzeba za to zapłacić. Jednak czy na pewno jest to taki duży wydatek? Szkolenie pracowników możemy zlecić firmie zewnętrznej, która bez wątpienia zna się na tym i robi to zawodowo, dlatego na pewno nie będzie to bardzo duży wydatek. Ponadto możemy poszukać darmowych szkoleń lub szkoleń dofinansowanych z funduszy unijnych. Taka alternatywa jest teraz bardzo popularna. Wiele firm nawet samodzielnie stara się o fundusze pochodzące z Unii Europejskiej na organizowanie szkoleń w swojej firmie. Jest to dobra alternatywa dla tych, którzy nie mają własnych środków ma szkolenia pracowników. Jak widać szkolić warto i nie zawsze jest to tylko i wyłącznie koszt dla firmy. Wręcz przeciwnie dobrze wyszkolony pracownik to zysk dla przedsiębiorstwa, a szkolenie to inwestycja, która się zwróci.  

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane