Samodzielna księgowość w firmie? To możliwe!

Księgowość to prawdziwe utrapienie dla wielu przedsiębiorców. Mając jednoosobową działalność gospodarczą warto wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować samodzielnej księgowości. Prowadzenie dokumentacji i rozliczeń firmowych nie musi być trudne. Poniżej przedstawiamy jak w kilku krokach poprawić księgowość swojej firmy.

Sprawdź czy możesz

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z księgowością warto upewnić się czy możemy samodzielnie zajmować się firmowymi dokumentami. Każdy przedsiębiorca przy zakładaniu firmy uzyskujemy wpis do CEIDG. W formularzu 1 widnieją informacje o podmiocie, który odpowiada za prowadzenie rozliczeń, a także ustalenia co do przechowywania dokumentów. Gdy pozostawimy pola puste wyrażamy wolę zajmowania się rozliczeniami samodzielnie. Nie musimy posiadać żadnego zezwolenia lub certyfikatów. Niezbędna jest jedynie odpowiednia wiedza, którą możemy pozyskać choćby z internetu.

Księgowość od czego zacząć?

Gdy decydujemy się na samodzielne prowadzenie księgowości powinniśmy wyposażyć się w niezbędne oprogramowanie. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, zanim jednak dokonamy wyboru co do programy poczytajmy o nim opinie. Pamiętajmy, że program musi być dostosowany do prowadzonej przez nas działalności. Inne rozwiązanie sprawdzi się dla VAT-owców, a jeszcze inne dla sprzedaży zwolnionej lub mieszanej. Po zakupie programu należy go odpowiednio skonfigurować wpisując dane firmy, informacje o formie opodatkowania, okresach rozliczenia, składkach ZUS. Dopiero po dostosowaniu programu możemy pomyśleć o wystawianiu faktur. (źródło: http://finka.pl/ )

Nie zapominaj o datach

Fakturowanie to bardzo ważny proces prowadzenia samodzielnie księgowości firmy. Każda faktura powinna być wystawiona przez zakupiony program lub ewentualnie do niego dodana. Ogromną rolę grają tutaj daty. Nie możemy zapominać o tak podstawowych kwestiach jak rozliczanie przychodu w dacie dostarczenia towaru albo wykonania usługi. Faktura powinna być wystawiona nie później, niż w terminie uzyskania zapłaty. Nierzetelne fakturowanie sprawi, że będziemy zmuszeni do dokonywania licznych korekt, a nawet zapłaty odsetek.

Nie zapomnij o ZUS

Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o opłacaniu składek ZUS. Płatność powinna nastąpić do 10. dnia każdego miesiąca. Warto podkreślić, że są one brane pod uwagę przy późniejszym obliczaniu podatku dochodowego. Możemy je uwzględnić jednak dopiero po dokonaniu płatności! Pamiętajmy, że po opłacaniu ZUS należy zaznaczyć w programie księgowym, że składki za dany miesiąc są zapłacone. Wiele programów bez ręcznego oznaczenia ich nie rozliczy. Bardzo ważnym krokiem w samodzielnej księgowości jest rozliczenie miesiąca. Gdy kończy się dany miesiąc przychodzi czas na rozliczenia. Powinniśmy je wykonać przed 20. dniem kolejnego miesiąca kalendarzowego. Data nie jest przypadkowa, bowiem do 20. należy zapłacić zaliczki na podatek dochodowy. Praktyka czyni mistrza! Z dobrym programem księgowym mali przedsiębiorcy bez problemu poradzą sobie z rozliczaniem dokumentów.

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane