Wybieramy elewację

Elewacja często decyduje o ogólnym wyglądzie budynku. Źle dobrana potrafi zeszpecić nawet najpiękniejszą bryłę, natomiast dobrze dopasowana może sprawić, że wkomponuje się w otoczenie. Kolorami można sprawić, że dom zyska nowe proporcje i nawet nieforemny nabierze optycznie lepszych kształtów.

Elewacja ma chronić tynki budynku przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – wilgocią, zacinającym deszczem, a także palącym słońcem. Jednak nie tylko jej rola ochronna jest ważna. Równie ważna jest jej funkcja dekoracyjna. To właśnie elewacja decyduje, jak budynek będzie wyglądał.

Elewacja dostosowana do stylu

Jeśli bryła domu jest w formie klasycznej, elewacja powinna być, jak najbardziej neutralna, nie rzucająca się zbyt mocno w oczy. Klasyczne budynki maja przeważnie sporo elementów dekoracyjnych – balkony, wykusze, zdobione ganki. Budynki  o prostych i nowoczesnych kształtach pozwalają na więcej swobody. Można zastosować na nich zarówno klasyczne i stonowane elewacje (choć na niektórych mogą wydawać się zbyt nudne), jak i zdecydowane faktury i kolory. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że budynek musi być dostosowany do otoczenia i dobrze komponować się zarówno z sąsiednimi domami, jak i przyrodą i to nie tylko tą znajdującą się aktualnie na działce, ale także ta planowaną do nasadzeń.

Elewacja powinna być także dobrana do koloru dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Można wybrać kolory kontrastowe, ale powinny być z tej samej palety barw.

Rodzaje elewacji

Najczęściej do wykończenia ścian zewnętrznych stosuje się różnego rodzaju tynki. Rodzaj tynku trzeba dobrać do technologii, w jakiej został wykonany budynek, ponieważ niektóre z nich muszą być kładzione na ściśle określonym podłożu.

Jedną z najstarszych, a ostatnio znów bardzo modnych metod zabezpieczania zewnętrznych ścian jest wykończenie ich drewnem. Sprawdzają się doskonale zarówno na budynkach klasycznych, jak i nowoczesnych. Dobrze położone zabezpieczają ściany nawet na kilkadziesiąt lat. Wyglądają przy tym niezwykle naturalnie i bardzo dobrze komponują się z otoczeniem. Co równie ważne pozwalają ścianom oddychać.

Drewno na elewację najlepiej jest wybierać z gatunków rosnących w danym klimacie. Wyglądają najbardziej naturalnie, a przy tym są odporne na działanie klimatu w danym regionie – sosnę, świerk, modrzew (jest niezwykle odporny na zmienne warunki pogodowe).

Przez wiele lat do wykończenia domu stosowano płytki klinkierowe. Używa się ich głównie do wykończenia wysokich podpiwniczeń, wykuszy okiennych, ganków. Niestety są dosyć ciężkie. Ostatnio coraz częściej zastępowane są okładzinami z płytek silikatowych, które są nie tylko lżejsze, ale także łatwiejsze w montażu. Prawidłowo nałożone powinny przetrwać kilkadziesiąt lat, choć wymagają co jakiś czas zabiegów pielęgnacyjnych. Co istotne silikat, który jest produkowany z wapna i piasków kwarcowych jest całkowicie niepalny. Posiada także właściwości aseptyczne, więc zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Bogata kolorystyka płytek silikatowych pozwala na tworzenie własnych i niepowtarzalnych kompozycji na ścianach budynków.

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane